Server ndėrkombėtar i UNESCO-s pėr edukimin me parimet e demokracisė, paqes dhe tė drejtave tė njeriut
 
  D@dalos Faqja hyrėse Faqja hyrėse nė shqip Pėrmbledhje grafike Kontakt  
 

 

Temat:

Tė drejtat e njeriut / Udhėrrėfyesit / Demokracia / Partitė / BE / OKB / Qėndrueshmėria / Globalizimi / Web 2.0

     

 

Metodat:

Didaktika politike / Metodat e edukimit politik / Pedagogjia e paqes     ///     Pyetje, kritika, komente?

 
 

 Ju jeni tek:

D@dalos > Faqja hyrėse > Web 2.0

 Pėrmbajtja


Temat e librit metodik online mbi Web 2.0:

Hyrje

Ēfarė ėshtė Web 2.0?

Tė mėsuarit 2.0

Politika 2.0

Ekonomia 2.0

Shoqėria 2.0

 


Web 2.0

Qė prej vitit 1927 revista "Time" pėrzgjedh ēdo vit Personin e Vitit. Kėshtu pėr shembull, nė vitin 1927 ky nder iu atribuua Charles Lindbergh, ndėrsa mė 1952 mbretėreshės britanike tė sapo kurorėzuar Elisabetės sė Dytė dhe mė 1998 Presidentit tė asokohe tė SHBA Bill Clinton.

Ēdo vit pritet me tension tė dihet, se kujt i shkon ky titull vlerėsues. Dhe nė datėn 16 dhjetor 2006 Time Magazine pati sukses me njė lėvizje te vetme, e cila trazoi  mbarė botėn. Personi i Vitit 2006 ishe zgjedhur

Ti

Pikėrisht ti, unė, ne tė gjithė ishim kurorėzuar si Person i Vitit. Po si u argumentua kjo zgjedhje befasuese? Citati i mėposhtėm shkėputur prej Time Magazine risjell pasazhet mė tė rėndėsishme tė kėtij argumentimi (nė njė pėrkthim relativisht tė ēlirėt nga ana jonė) si dhe na krijon njė pėrshtypje tė parė lidhur me atė, se ēfarė nėnkuptohet me Web 2.0:
 Laudatio e Time Magazine


"
Nėse do tė vėrenit vitin 2006, do tė shihnit historinė e njė komuniteti dhe tė njė bashkėpunimi nė njė masė tė tillė sikurse nuk ka qenė kurrė mė parė. Kjo ėshtė historia e enciklopedisė gjigande Wikipedia, tė rrjetit YouTube, qė pėrmbledh  miliona njerėz, dhe tė metropolit online MySpace.

Instrumenti, qė e bėri tė mundur kėtė, ėshtė World Wide Web. Web-i i ri ėshtė diēka krejt tjetėr. Ai ėshtė njė instrument, i cili pėrmbledh kontributet e shumė miliona njerėzve dhe u jep kuptim atyre.

Nė Silicon Valley e quajnė Web 2.0, thua se bėhet fjalė pėr versionin e ri tė njė Software-i tė vjetėr. Por ai ėshtė shumė mė tepėr se kaq; ai ėshtė njė revolucion.Web 2.0 si "revolucion" 

Qė nė vitin 1999,  nė epokėn e gurit tė Internetit, pėrpiluesit e e legjendarit dhe vizionarit "Cluetrain Manifesto" pėrshkruan ndryshimet thelbėsore, qė u bėnė realitet vetėm me anė tė Web 2.0:

"Then the Web crept into our offices under false pretenses. We thought first it was a library of information. Then we thought it was a publishing medium. Then we thought it was a toy or a dangerous distraction. But in fact it is a conversation of a new type..."

[David Weinberger]

Me rastin e 10-vjetorit tė  "Cluetrain Manifesto" u publikua njė variant i zgjeruar i librit origjinal:Rekomandime pėr literaturė rreth temės Web 2.0 mund t'i gjeni kėtu...


Por cilėt janė njerėzit, qė relizojnė kėto kontribute? Ata qė pas njė dite tė lodhshme pune, ulen sėrish dhe punojnė me Wikipedia-n, shkruajnė nė Blog, aktivizohen si gazetarė dhe raportojnė rreth ngjarjeve nga mjedisi i tyre direkt, tė cilat janė dėshmuar tė jenė njė plotėsim i rėndėsishėm i gazetarisė profesioniste. Cilėt janė ata qė sjellin kaq shumė kohė, energji dhe pasion?

Pėrgjigja ėshtė - Ju! Dhe pikėrisht sepse Ju keni marrė kėshtu funksionin e njė media globale masive, pikėrisht pėr faktin, qė punoni pa shpėrblim dhe arrini tė fitoni mbi profesionistėt nė sektorėt e tyre, pra pėr kėto arsye Time Magazine Ju kurorėzoi me titullin Personi i Vitit."

Ne mund tė konstatojmė: sipas Time Magazine Web 2.0 ėshtė diēka krejtėsisht e re. Ai mbledh kontributet e miliona njerėzve sė bashku dhe u jep atyre njė kuptim tė ri. Nė gjykimin e Time Magazine ky ėshtė njė  revolucion! Arsye e mjaftueshme kjo pėr ne, qė t'i kushtojmė temės sė Web 2.0 (ose Social Web resp. Social Media) krahas temave tė tjera sikurse janė Globalizimi, Qėndrueshmėria ose Integrimi Evropian njė libėr metodik online mė vete.


Shtojcat dhe ndarja

Me Web 2.0 vihen pėr herė tė parė nė dispozicion instrumenta, me ndihmėn e tė cilėve mund tė bashkėpunohet nė nivel global dhe tė shfrytėzohet inteligjenca kolektive. Pyetja, se ēfarė efektesh mund tė ketė kjo nė shoqėrinė tonė, nė politikė dhe ekonomi, nė procesin e nxėnies dhe tė tė mėsuarit, qėndron nė fokus tė kėtij libri metodik.

Kuptohet vetvetiu, qė duke patur parasysh zhvillimet dinamike, ne mund tė bėjmė vetėm njė inventarizim tė pėrkohshėm. Debatet e shumta lidhur me kėtė temė kanė qenė deri mė tani jo transparente, kategoritė bazė tė padefinuara mirė, dhe vazhdojnė tė mbizotėrojnė perspektiva teknike. Pėrkundėr kėtyre zhvillimeve, ne pėrpiqemi tė sjellim kėtu njė perspektive social-shkencore.

Gjithashtu mjaft e rėndėsishme ėshtė tė pėrēohen aftėsitė praktike nė raport me instrumentat e Web 2.0. Kjo vlen praktikisht pėr tė gjitha grupet e synuara: nxėnės, studentė, mėsues, docentė, bashkėpunėtorė tė OJQ-ve apo tė administratės publike, mjekė ose profesorė. Realizimit tė kėsaj detyre i kushtohemi prej vitesh me organizim kursesh dhe seminaresh tė ndryshme (mė shumė).

 

 

 

Personi i vitit 2010

 

Nė dhjetor tė vitit 2010 Time Magazine shpalli gjithashtu, se si Person i Vitit ishte zgjedhur themeluesi i Facebook, 26 vjeēari  Mark Zuckerberg:

"For connecting more than half a billion people and mapping the social relations among them, for creating a new system of exchanging information and for changing how we live our lives, Mark Elliot Zuckerberg is TIME's 2010 Person of the Year."

(shih Rrjetet sociale nė kapitullin Shoqėria 2.0)

[Foto: Raphaėl Labbé, Wikimedia, Creative Commons]

 

 

Krahas kėsaj ne kemi zhvilluar Tutorials (ne gjuhėn gjermane) tė cilat vihen nė dispozicion gratis, sikurse ėshtė pėr shembull kursi online "Kėrkimet nė internet dhe menaxhimi i dijeve pėr shkollat e larta", ose edhe pėrkundrejt tarifės pėrkatėse si p.sh. paketa mėsimore "Web 2.0 nė shkollė".

librin metodik online dimensioni Tutorials nuk shfaqet. Qėllimi ynė ėshtė mė shumė hapja e njė shtegu nė atė zabel tė dendur diskutimesh rreth Web-it social, pasi kėto diskutime kanė tė bėjnė me tė gjitha fushat e jetės dhe janė – nė bindjen tonė – mė rėndėsi vendimtare pėr pyetjen, se si do tė bashkėjetojmė nė tė ardhmen.

Ēfarė ėshtė Web 2.0?
Ky Kapitull pėrmbledh disa pėrkufizime tė Web 2.0 dhe trajton kalimin nga Web 1.0 (Web leximi) nė Web 2.0 (Web leximi, shkrimi, bashkėkontributi). Njė nėnkapitull u kushtohet Elementeve tė Web 2.0 (Blogs, Wikis, Social Bookmarking, rrjetet sociale si Facebook, Media Sharing si YouTube etj.). Njė nėnkapitull tjetėr trajton Tagging, si njė funksion bazė nė Web 2.0, i cili ėshtė tepėr i rėndėsishėm pėrtej aplikimeve dhe pėrdorimeve tė ndryshme ...mė shumė

Tė mėsuarit 2.0:
kėtė kapitull tė librit metodik online ėshtė fjala pėr ēėshtjen, se ēfarė pasojash ka Web 2.0 nė procesin e nxėnies dhe tė tė mėsuarit. Nė kėtė kontekst demonstrohet, se pėrmes Web (2.0) kapėrcehen vėshtirėsitė e vjetra nė procesin e tė mėsuarit sikurse ėshtė disponueshmėria e njohurive apo distanca gjeografike. Por sistemi arsimor duhet tė jetė i pėrgatitur pėr kualifikime tė reja kyē, sikurse ėshtė Web literacy, nė mėnyrė qė tė shfrytėzojė tė gjithė potencialin e mundshėm. Tė mėsuarit nė bashkėpunim do tė bėhet gjithnjė e mė i rėndėsishėm nė kontekstin e njė kulture tė re tė tė mėsuarit  ...mė shumė

Politika 2.0:
Veēanėrisht pėr temėn e kėtij kapitulli – efektet politike tė Web 2.0 – vlen tė thuhet se debati duhet te nisė pikėrisht kėtu. Shkencat politike kanė vėshtirėsitė e tyre nė kėtė kontekst, dominojnė pėrspektivat teknike, tė cilave u mungon thellėsia politiko-shkencore. Duke u nisur prej modelit tė sistemit politik dhe tė konceptit pėrkatės tė politikės, ne pėrpiqemi tė tregojmė linja tė njė qasjeje sistematike ndaj politikės 2.0 dhe qeverisjes 2.0  ...mė shumė

Ekonomia 2.0:
sistemin ekonomik zhvillohet rėndom njė shkėmbim paradigmash. Kėshtu pretendohet tė paktėn prej autorėve autorėt e librit me shumė influencė "Wikinomics. How Mass Collaboration Changes Everything". Ne prezantojmė tezat kryesore tė Wikinomics, tė cilat dėshmojnė se kanė shumė pikėprerje me politikėn dhe edukimin politik. Nė kėtė kontekst ndeshim elementė tashmė tė njohur pėr ne sikurse janė Lego, por mėsojmė edhe rreth konceptesh tė reja si pėr shembull peer production ose ideagoras ...mė shumė

Shoqėria 2.0:
shoqėritė tona ndryshojnė pėrmes Web 2.0, me anė tė mundėsive tė reja tė krijimit tė rrjetit, tė komunikimit dhe bashkėpunimit, kjo ėshtė diēka e padiskutueshme. Por nisur nga ky zhvillim dinamik ėshtė ende herėt pėr tė dhėnė vlerėsime pėrfundimtare. Ne u kushtohemi kėtu katėr temave kryesore, tė cilat qėndrojnė nė fokus tė debateve pėr momentin: secili prej nėnkapitujve trajton pėrkatėsisht Rreziqet e Web 2.0, me debatin rreth Urtėsisė sė masės, me Digital Natives si dhe me temėn qė ndodhet nė krye tė axhendės, atė tė Rrjeteve sociale ...mė shumė

Ashtu si nė tė gjitha komplekset tematike nė D@dalos, edhe kėtu do tė gjeni nė njė faqe mė vete pėr orientim njė Pėrmbajtje me linke direkte drejt faqeve pėrkatėse tė librit metodik online. Krahas kėsaj kemi dhėnė nė mėnyrė tė pėrmbledhur edhe rekomandime literature rreth temės Web 2.0 ...mė shumė


[Autorėt: Dr. Ragnar Müller / Prof. Dr. Wolfgang Schumann]

 

 

Shko lart

D@dalos Faqja hyrėse

Faqja hyrėse nė shqip

Pėrmbledhje grafike

Kontakt

1998-2011 D@dalos - Edukimi politik, Edukimi me parimet e demokracisė, Edukimi me tė drejtat e njeriut, Pedagogjia e paqes (Projekt i Pharos e.V.), Web: Agora