Karta e OKB-se
Lart Kursi baze 2 Kursi baze 3 Kursi baze 4 Kursi baze 5 Karta e OKB-se

 


 

Kombet e Bashkuara
Karta e Kombeve te Bashkuara

[nėnshkruar nė datėn 26 qershor 1945 nė San Francisko; hyrė nė fuqi nė datėn 24 tetor 1945]

Preambula

NE, POPUJT E KOMBEVE TE BASHKUARA ,

tė vendosur tė mbrojmė brezat e ardhshėm nga kamxhiku i luftės, i cili nė ditėt tona ka sjellė dy herė vuajtje tė pathėna mbi njerėzimin, 

tė forcojmė sėrish besimin tonė nė tė drejtat themelore tė njeriut, nė dinjitetin dhe vlerat e personalitetit njerėzor, nė barazinė mes burrit dhe gruas si dhe mes gjithė kombeve, qofshin kėto tė mėdha a tė vogla,

DHE PĖR KĖTĖ QĖLLIM

tė ushtrojmė durimin dhe tė jetojmė nė paqe si fqinjė tė mirė,

tė bashkojmė forcat tona, nė mėnyrė qė tė ruajmė paqen nė botė dhe sigurinė ndėrkombėtare, 

tė pranojmė parimet dhe tė fusim procedurat, qė garantojnė pėrdorimin e armėve vetėm pėr interesin e pėrgjithshėm, dhe

tė marrim nė konsideratė institucione ndėrkombėtare me qėllim, qė tė mbėshtesim pėrparimin ekonomik dhe social tė tė gjithė popujve  -

VENDOS
ĖM TĖ PĖRPIQEMI BASHKARISHT PĖR ARRITJEN E KĖTYRE QĖLLIMEVE.

Nė kėtė mėnyrė qeveritė tona, pėrmes pėrfaqėsuesve tė tyre, mbledhur nė San Francisko, tė cilėt kanė paraqitur plotfuqitė e tyre nė formėn pėrkatėse, kanė pranuar Kartėn e Kombeve tė Bashkuara duke krijuar kėshtu njė organizatė ndėrkombėtare nėn emėrtimin "Kombet e Bashkuara".

Kapitulli I:

Qėllimet dhe parimet

Kapitulli II:

Anėtarėsia

Kapitulli III:

Organet

Kapitulli IV:

Asambleja e Pėrgjithshme

Kapitulli V:

Kėshilli i Sigurimit

Kapitulli VI:

Zgjidhja paqėsore e konflikteve

Kapitulli VII:

Masat nė rast kėrcėnimi ose thyerjeje tė paqes si dhe nė rast sulmesh

Kapitulli VIII:

Marrėveshje rajonale

Kapitulli IX:

Bashkėpunimi ndėrkombėtar nė sektorin ekonomik dhe social

Kapitulli X:

Kėshilli ekonomik dhe social

Kapitulli XI:

Deklaratė mbi territoret shtetėrore pa vetėqeverisje

Kapitulli XII:

Sistemi ndėrkombėtar i mirėbesimit

Kapitulli XIII:

Kėshilli i Kujdestarisė

Kapitulli XIV:

Gjykata Ndėrkombėtare

Kapitulli XV:

Sekretariati

Kapitel XVI:

Tė ndryshme

Kapitulli XVII:

Dispozita kalimtare mbi sigurinė

Kapitulli XVIII:

Ndryshime

Kapitulli XIX:

Ratifikimi dhe nėnshkrimi


Kapitulli I: Qėllimet dhe parimet


Neni 1

Kombet e Bashkuara marrin pėrsipėr:

1. tė ruajnė paqen botėrore dhe sigurinė ndėrkombėtare dhe, pėr kėtė qėllim, tė marrin masa kolektive tė efektshme pėr tė parandaluar dhe mėnjanuar kėrcėnimet e paqes, pėr tė mposhtur veprimet mėsymėse dhe shkeljet e tjera tė paqes, si dhe pėr tė zgjidhur me mjete paqėsore sipas parimeve tė drejtėsisė dhe tė drejtės ndėrkombtare konflikte ndėrkombėtare apo situata, qė do tė mund tė ēonin nė shkelje tė paqes; 

2. tė zhvillojnė marrėdhėnie miqėsore mes kombeve, tė cilat bazohen nė parimet e barazisė dhe tė vetėvendosjes sė popujve si dhe tė marrin masa tė tjera tė pėrshtatshme pėr konsolidimin e paqes;

3. tė ngrenė kėmbė njė bashkėpunim ndėrkombėtar pėr tė zgjidhur probleme ndėrkombėtare tė natyrės ekonomike, sociale, kulturore dhe humanitare si dhe pėr tė mbėshtetur dhe forcuar respektimin e tė drejtave dhe lirive themelore tė njeriut pėr tė gjithė, pa dallim race, seksi, gjuhe apo besimi fetar;

4. tė jenė qendra, tė cilėn koordinohen me njėra-tjetrėn pėrpjekjet e kombeve pėr tė realizuar kėto qėllime tė pėrbashkėta.

Neni 2

Organizata dhe an
ėtar
ėt e saj veprojnė nė zbatim tė qėllimeve tė pėrcaktuara nė nenin 1 sipas parimeve tė mėposhtme:

1. Organizata bazohet nė parimin e barazisė sovrane tė tė gjithė anėtrėve tė saj.

2. Tė gjithė anėtarėt pėmbushin nė mirėbesim tė gjitha detyrimet, qė ata marrin pėrsipėr me anė tė Kartės, me qėllim qė tė sigurojnė tė drejtat dhe privilegjet, qė u takojnė nga anėtarėsia.

3. Tė gjithė anėtarėt i zgjidhin konfliktet e tyre me mjete paqėsore, nė mėnyrė tė tille qė paqja botėrore, siguria ndėrkombėtare dhe drejtėsia tė mos rrezikohen.

4.Tė gjithė anėtarėt ndalojnė nė marrėdhėniet e tyre ndėrkombėtare ēdo kėrcėnim apo pėdorim dhune, qė drejtohet kundėr paprekshmėrisė territoriale apo pavarėsisė politike tė njė shteti ose qė bie ndesh me qėllimet e Kombeve tė Bashkuara.

5.Tė gjithė anėtarėt u japin Kombeve tė Bashkuara asistencėn e nevojshme pėr ēdo masė, qė Organizata merr nė pėrputhje me Kartėn; njė shteti, ndaj tė cilit Organizata ka marrė masa parandaluese apo detyruese, ato nuk i japin mbėshtetjen e tyre. 

6. Organizata kujdeset, qė shtetet jo-anėtare tė Kombeve tė Bashkuara tė veprojnė sipas kėtyre parimeve, pėr sa kohė qė kjo ėshtė e nevojshme pėr ruajtjen e paqes botėrore dhe sigurisė ndėrkombėtare.

7. Nga kjo Kartė nuk rezulton e drejta e Kombeve tė Bashkuarapėr tė ndėrhyrė nė ēėshtje tė tilla, qė pėr nga natyra bėjnė pjesė nė kompetencat e brendshme tė njė shteti, apo detyrimi i shteteve anėtare, qė pėr ēėshtje tė tilla tė zbatojnė njė rregullore me bazė Kartėn; zbatimi i masave detyruese sipas kapitullit tė VII nuk preket nga ky parim.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli II: Anėtarėsia

Neni 3

Anėtarė fillestarė tė Kombeve tė Bashkuara janė ato shtete, tė cilat kanė marrė pjesė nė Konferencėn e Kombeve tė Bashkuara mbi njė Organizatė Ndėrkombėtare nė San Francisko ose qė kishin nėnshkruar qė mė parė Deklaratėn e Kombeve tė Bashkuara tė datės 1 janar 1942 dhe qė tashmė nėnshkruajnė kėtė kartė dhe e ratifikojnė atė sipas nenit 110.

Neni 4

(1) Anėtartė i Kombeve tė Bashkuara mund tė jenė tė gjithė shtetet e tjera paqedashėse, qė marrin pėrsipėr detyrimet e kėsaj Karte dhe qė, sipas vlerėsimit tė organizatės, janė tė afta dhe tė vullnetshme tė pėrmbushin kėto detyrime.

(2) Pranimi i nj
ė shteti tė tillė si anėtar i Kombeve tė Bashkuara bėhet me rekomandim tė Kėshillit tė Sigurimit dhe vendim tė Asamblesė sė Pėrgjithshme.

Neni 5

Asambleja e Pėrgjithshme, me rekomandim tė Kėshillit tė Sigurisė, mund t'i mohojė njė shteti anėtar, kundėr tė cilit Kėshilli i Sigurimit ka marrė masa parandaluese apo detyruese, nėnyrė tė pėrkohėshme ushtrimin e tė drejtave dhe privilegjeve, qė rrjedhin nga anėtarėsia.

Neni 6

Njė anėtar i Kombeve tė Bashkuara, i cili shkel nė mėnyrė tė vazhdueshme parimet e kėsaj Karte, Asambleja e Pėrgjithshme mund ta pėrjashtojė nga organizata me rekomandim tė Kėshillit tė Sigurimit.

[Permbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli III: Organet

Neni 7

(1) Organet kryesore tė Kombeve tė Bashkuara janė Asambleja e Pėrgjithshme, Kėshilli i Sigurimit, Kėshilli Ekonomik dhe Social, Kėshilli i Kujdestarisė, Gjykata Ndėrkombėtare dhe Sekretariati.

(2) Sipas nevoj
ės mund tė vihen nė veprim n
ė pėrputhje me kėtė Kartė edhe organe dytėsore.

Neni 8

Kombet e Bashkuara nuk aplikojnė kufizime nė lidhje me barazinė gjinore mes burrave dhe grave pėsa u pėrket te gjitha vendeve tė punės  nė organet kryesore dhe dytėsore.

[Permbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli IV: Asambleja e Pėrgjithshme

P
ėrbėrja

Neni 9


(1) Asambleja e Pėrgjithshme pėrbėhet nga tė gjithė anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara.

(2) Secili prej an
ėtarėve ka jo mė shumė se pesė pėrfaqėsues nė Asamblenė e Pėrgjithshme
.

Detyrat dhe kompetencat

Neni 10


Asambleja e Pėrgjithshme mund tė marrė nė shqyrtim tė gjitha ēėshtjet, qė bien brenda kuadrit tė Kartės ose qė kanė tė bėjnė me tė drejtat e njėrit prej organeve tė parashikuara nė kėtė Kartė; me kusht respektimin e nenit 12, ajo mund tė japė rekomandimet e saj nė lidhje me kėto ēėshtje, drejtuar anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara ose Kėshillit tė Sigurimit ose tė dyve bashkė.

Neni 11

(1) Asambleja e Pėrgjithshme mund tė merret me tė gjitha parimet e pėrgjithshme tė bashkėpunimit pėr ruajtjen e paqes botėrore dhe sigurisė ndėrkombėtare duke pėfshirė kėtu parimet e ēarmatosjes dhe rregullores sė armatimit si dhe, duke iu referuar kėtyre parimeve, t'u drejtojė rekomandime anėtarėve ose Kėshillit tė Sigurimit, sse tė dyve.

(2) Asambleja e P
ėrgjithshme mund tė shqyrtojė tė gjitha ēėshtjet, qė kanė tė bėjnė me ruajtjen e paqes botėrore dhe sigurisė ndėrkombėtare, dhe qė i parashtrohen asaj nga njė anėtar i Kombeve tė Bashkuara ose nga Kėshilli i Sigurimit ose nga njė shtet jo-anėtar i Kombeve tė Bashkuara, sipas nenit 35 kreu 2; me kusht respektimin e nenit 12, ajo mund t'u drejtojė shteteve tė prekura ose Kėshillit tė Sigurimit  ose tė dyve rekomandime nė lidhje me kėto ēėshtje. Nėse nė kuadėr tė njė ēėshtjeje tė tillė lind nevoja e masave tė ndryshme atėherė Asambleja e Pėrgjithshme ia kalon atė para ose pas shqyrtimit Kėshillit tė Sigurimit.

(3) Asambleja e P
ėrgjithshme mund tė tėrheqė vėmendjen e Kėshillit tė Sigurimit nė lidhje me ato situata, tė cilat pėrbėjnė rrezik pėr paqen botėrore dhe sigurinė ndėrkombėtare.

(4) Kompetencat e Asambles
ė sė Pėrgjithshme sqaruar nė kėtė nen nuk kufizojnė efektin e pėrgjithshėm tė nenit 10
.

Neni 12

(1) Pėr sa kohė qė Kėshilli i Sigurimit realizon detyrat e tij parashikuar nga Karta nė rast konflikti apo nė njė situatė tė caktuar, Asambleja e Pėrgjithshme nuk duhet tė japė asnjė rekomandim, pėrveē rastit kur kjo kėrkohet nga Kėshilli i Sigurimit.

(2) Sekretari i P
ėrgjithshėm, me miratimin e Kėshillit tė Sigurimit i raporton Asamblesė sė Pėrgjithshme nė ēdo sesion tė kėsaj tė fundit nė lidhje me tė gjitha ēėshtjet e ruajtjes sė paqes dhe sigurisė ndėrkombėtare, qė trajtohen nga Kėshilli i Sigurimit; gjithashtu, ai njofton menjėherė Asamblenė e Pėrgjithshme, ose, nė mungesė tė sesionit tė kėsaj tė fundit, Anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara, sapo Kėshilli i Sigurimit pezullon trajtimin e njė ēėshtjeje tė tillė.

Neni 13

(1) Asambleja e P
ėrgjithshme inicion procese hetimore dhe jep rekomandime;

a) p
ėr tė mbėshtetur bashkėpunimin ndėrkombėtar nė fushėn politike dhe pėr tė favorizuar zhvillimet progresive tė sė drejtės ndėrkombtare dhe kodifikimin e saj;

b) p
ėr tė mbėshtetur bashkėpunimin ndėrkombėtar nė fushat e ekonomisė, sistemit social, kulturės, edukimit dhe shėndetėsisė si dhe pėr tė kontribuar nė realizimin e tė drejtave tė njeriut dhe lirive themelore tė tij pa dallim race, gjinie, gjuhe apo besimi fetar.

(2) P
ėrgjegjėsitė e mėtejshme, detyrat dhe kompetencat e Asamblesė sė Pėrgjithshme nė lidhje me ēėshtjet e pėrmendura nė kreun 1, gėrma b pėrshkruhen nė kapitujt IX dhe X.

Neni 14

Me kusht respektimin e nenit 12 Asambleja e Pėrgjithshme mund tė japė rekomandime pėr neutralizimin paqėsor tė ēdo situate, pavarėsisht se si ka lindur ajo, nėse kjo situatė duket se ėshtė e prirur tė bjerė ndesh me tė mirat e pėrgjithshme ose me marrėdhėniet miqėsore  mes kombeve; e njėjta gjė vlen edhe pėr ato situata, qė janė pasojė e shkeljeve tė dispozitave tė kėsaj Karte mbi  qėllimet dhe parimet e Kombeve tė Bashkuara.

Neni 15

(1) Asambleja e P
ėrgjithshme merr dhe analizon raportet vjetore dhe raportet speciale tė Kėshillit tė Sigurimit; pjesė e kėtyre raporteve ėshtė edhe pėshkrimi i masave, qė Kėshilli i Sigurimit ka vendosur tė marrė ose ka marrė tashmė pėr ruajtjen e paqes botėrore dhe sigurisė ndėrkombėtare.

(2) Asambleja e P
ėrgjithshme merr dhe analizon raportet e organeve tė tjera tė Kombeve tė Bashkuara.

Neni 16

Asambleja e P
ėrgjithshme realizon detyrat e saj pėrcaktuar nė kapitujt XII dhe XIII mbi sistemin ndėrkombėtar tė Kėshillit tė Kujdestarisė; kėtu bėn pjesė edhe miratimi i marrėveshjeve tė mirėbesimit/kujdestarisė pėr ato zona, qė nuk janė cilėsuar si zona strategjike.

Neni 17

(1) Asambleja e Pėrgjithshme shqyrton dhe miraton projekt-buxhetin e organizatės.

(2) Shpenzimet e organizat
ės merren pėrsipėr nga anėtarėt e organizatės sipas njė kodi shpėrndarjeje, i cili duhet tė caktohet nga Asambleja e Pėrgjithshme.

(3) Asambleja e P
ėrgjithshme shqyrton dhe miraton tė gjitha marrėveshtjet financiare dhe buxhetore me organizatat e veēanta cilėsuar nė nenin 57; ajo analizon buxhetin e tyre administrativ me qėllim qė t'u japė atyre rekomandime.

Votimi


Neni 18


(1) Ēdo anėtar i Asamblesė sė Pėrgjithshme ka njė votė.

(2) Vendime t
ė Asamblesė sė Pėrgjithshme nė lidhje me ēėshtje tė rėndėsishme kėrkojnė njė shumicė prej dy tė tretash tė anėtarėve tė pranishėm votues. Nė kėto ēėshtje bėjnė pjesė: rekomandime nė lidhje me ruajtjen e paqes botėrore dhe sigurisė ndėrkombėtare, zgjedhje e anėtarėve jo tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit, zgjedhja e anėtarėve tė Keshillit Social-Ekonomik, zgjedhja e anėtarėve tė Kėshillit tė Kujdestarisė sipas nenit 86 kreu 1, gėrma c, pranimi i anėtarėve tė rinj nė Kombet e Bashkuara, heqja e pėrkohshme e tė drejtave dhe privilegjeve, qė rrjedhin nga anėtarėsia, pėrjashtimi i anėtarėve, ēėshtje qė kanė tė bėjnė me mėnyrėn e veprimit tė sistemit tė mirėbesimit si dhe ēėshtje tė buxhetit.

(3) Vendime n
ė lidhje me ēėshtje tė tjera, duke pėrfshirė kėtu pėrcaktimin e grupeve tė tjera ēėshtjesh, pėr tė cilat vendoset me shumicėn e dy tė tretave, kėrkojnė shumicėn e anėtarėve tė pranishėm votues.

Neni 19

Njė anėtar i Kombeve tė Bashkuara, i cili ka mbetur prapa me pagesėn e kontributeve tė veta financiare, nuk ka tė drejtė vote nė Asamblenė e Pėrgjithshme, nėse shuma e papaguar arrin apo kalon vlerėn e kontributeve, qė ky anėtar duhej tė kishte paguar nė dy vitet e plota paraardhėse. Asambleja e Pėrgjithshme mund t'i lejojė atij sėrish ushtrimin e tė drejtės sė votės, nėse ajo ka bindjen se kjo vonesė nė pagesė ka pėr arsye rrethana, pėr tė cilat nuk mban  pėrgjegjėsi ky anėtar.

Proēedura

Neni 20


Asambleja e Pėrgjithshme mblidhet rregullisht njė herė nė vit dhe, nėse e kėrkojnė rrethanat, nė sesione tė jashtėzakonshme. Sesionet e jashtėzakonshme thirren nga Sekretari i Pėrgjithshėm me kėrkesė tė Kėshillit tė Sigurimit ose shumicės sė anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara.

Neni 21

Asambleja e Pėrgjithshme jep rendin e aktivitetit. Pėr ēdo sesion ajo zgjedh presidentin e vet.

Neni 22

Asambleja e Pėrgjithshme mund tė verė nė veprim organe dytėsore, nėse e konsideron kėtė tė nevojshme pėr realizimin e detyrave  tė saj.

[Permbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli V: Kėshilli i Sigurimit

Pėrbėrja

Neni 23


(1) Kėshilli i Sigurimit pėrbėhet nga pesėmbėdhjetė anėtarė tė Kombeve tė Bashkuara. Republika e Kinės, Franca, Bashkimi Sovjetik, Mbretėria e Bashkuar e Britanisė dhe Irlanda e Veriut si dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė anėtarė tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit. Asambleja e Pėrgjithshme zgjedh dhjetė anėtarė tė tjerė tė Kombeve tė Bashkuara si anėtarė jo tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit; kėtu duhen marrė parasysh nė mėnyrė tė veēantė pikėpamjet e mėposhtme: nė radhė tė parė kontributi i anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara nė ruajtjen e paqes botėrore dhe sigurisė ndėrkombėtare ai dhe nė realizimin e e objektivave tė tjera tė organizatės, e mė tej edhe shpėrndarja e pėrshtatshme gjeografike e vendeve.

(2) Anėtarėt jo tė Pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit zgjidhen pėr njė periudhė dyvjeēare. Gjatė zgjedhjes sė parė tė anėtarėve jo tė pėrhershėm, qė zhvillohet pas rritjes sė numrit tė anėtarėve tė Kėshillit nga 11 nė 15, zgjidhen dy nga katėr anėtarėt shtesė pėr njė periudhė njevjeēare. Anėtarėt, qė largohen nuk mund tė zgjidhen sėrish drejtpėrdrejt.

(3) Secili prej anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit ka kėtu njė pėfaqėsues tė tijin
.


Neni 24


(1) Pėr tė garantuar njė veprim tė shpejtė dhe tė efektshėm tė Kombeve tė Bashkuara anėtarėt e tyre ia kalojnė Kėshillit tė Sigurimit pėrgjegjėsinė kryesore pėr ruajtjen e paqes botėrore dhe tė sigurisė ndėrkombėtare si dhe njohin faktin, qė Kėshilli i Sigurimit gjatė realizimit tė detyrimeve, qė rrjedhin nga kjo pėrgjegjėsi, vepron nė emrin e Kombeve tė Bashkuara.

(2) Gjat
ė pėrmushjes sė kėtyre detyrimeve Kėshilli i Sigurimit vepron nė pėrputhje me qėllimet dhe parimet e Kombeve tė Bashkuara. Kompetencat, qė atij i njihen nė kėtė kontekst, sqarohen nė kapitujt  VI, VII, VIII dhe XII.

(3) K
ėshilli i Sigurimit i paraqet pėr shqyrtim Asamblesė sė Pėrgjithshme raportet vjetore dhe, nė rast se duhet, edhe raporte te veēanta
.  

Neni 25

Anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara bien dakord tė pranojnė dhe zbatojnė vendimet e Kėshillit tė Sigurimit nė pėrputhje me kėtė Kartė.  

Neni 26

Me q
ėllim qė vendosja dhe ruajtja e paqes botėrore dhe sigurisė ndėrkombėtare tė mbėshteten nė mėnyrė tė tillė, qė pėr qėllime armatimi tė pėrdoren sa mė pak nga burimet njerėzore dhe ekonomike nė botė, Kėshilli i Sigurimit ngarkohet, qė ,me mbėshtetjen e Komisionit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm parashikuar nė nenin 47 tė hartojė plane, tė cilat u duhen parashtruar Kombeve tė Bashkuara me qėllim ngritjen e njė sistemi rregullash nė lidhje me armatimin.

Votimi

Neni 27


(1) Secili prej anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit ka njė votė.

(2) Pėr vendimet e Kėshillit tė Sigurimit nė lidhje me ēėshtje proceduriale nevojitet miratimi i nėntė anėtarėve.

(3) Pėr vendimet e Kėshillit tė Sigurimit nė lidhje me tė gjitha ēėshtjet e tjera nevojitet miratimi i nėntė anėtarėve pėrfshirė edhe tė gjithė anėtarėt e pėrhershėm, gjithsesi duke iu pėrmbajtur kushtit, qė nė rast vendimesh nė bazė tė kapitullit VI dhe nenit 52, kreu 3, palėt nė konflikt duhet tė abstenojnė.

Procedura


Neni 28


(1) Kėshilli i Sigurimit organizohet nė mėnyrė tė tilleė qė tė mundė tė realizojė nė mėnyrė tė vazhdueshme detyrat e tij. Secili prej anėtarėve tė tij duhet, qė pėr kėtė qėllim tė jetė i pėrfaqėsuar nė selinė e organizatės 

(2) K
ėshilli i Sigurimit mblidhet nė seanca tė rregullta mbledhjesh; kėtu mund tė pėrfaqėsohet secili prej anėtarėve tė tij sipas dėshirės nga njė anėtar qeverie ose nga njė i deleguar i tij pėr kėtė qėllim.

(3) K
ėshilli i Sigurimit ,pėrveē se nė selinė e organizatės, mund tė mblidhet edhe nė vende tė tjera, nėse ai do tė gjykonte se kjo do t'i shėrbente mė mirė punės sė tij.

Neni 29

Kėshilli i Sigurimit mund tė vėrė nė veprim organe dytėsore, nėse ai do ta konsideronte kėtė si tė domosdoshme pėr realizimin e detyrave tė tij.

Neni 30

Kėshilli i Sigurimit vendos njė rend aktiviteti; nė kėtė mėnyrė ai rregullon edhe procedurat pėr zgjedhjen e presidentit tė tij.

Neni 31

Nj
ė anėtar i Kombeve tė Bashkuara, i cili nuk ėshtė anėtar i Kėshillit tė Sigurimit, mund tė marrė pjesė pa tė drejtė vote nė diskutimin e ēdo ēėshtjeje paraqitur Kėshillit tė Sigurimit, nėse ky i fundit mendon, se interesat e kėtij anėtari janė prekur nė mėnyrė tė veēantė.

Neni
32

Anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara, qė nuk janė anėtarė tė Kėshillit tė Sigurimit, si dhe shtete jo-anėtare tė Kombeve tė Bashkuara ftohen tė marrin pjesė pa tė drejtė vote nė diskutimet e Kėshillit tė Sigurimit nė lidhje me njė konflikt, me tė cilin merret ky i fundit, nėse kėto shtete janė palė nė konflikt. Pėr pjesėmarrjen e njė shteti jo-anėtar tė Kombeve tė Bashkuara Kėshilli i Sigurimit pėrcakton kushte, qė ai i konsideron tė drejta.

[Permbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli VI: Zgjidhja paqėsore e konflikteve

Neni 33

(1) Palėt e njė konflikti, vijimi i tė cilit mund tė rrezikojė ruajtjen e paqes dhe sigurisė ndėrkombėtare pėrpiqen fillimisht tė arrijnė nė njė zgjidhje tė konfliktit me anė bisedimesh, analizash, ndėrmjetėsimesh, gjykimesh, vendimesh gjyqėsore, pėrfshirjes sė institucioneve rajonale ose marrėveshjesh ose pėrmes mjetesh tė tjera paqėsore nė zgjedhjen e palėve.

(2) Kėshilli i Sigurimit, nė rast se e konsideron tė nevojshme, u bėn apel palėve, tė zgjidhin konfliktet e tyre pėrmes mjetesh tė tilla.

Neni 34

Kėshilli i Sigurimit mund tė marrė nė shqyrtim ēdo konflikt apo situatė, qė mund tė bėhet shkak fėrkimesh ndėrkombtare ose konfliktesh tė ndryshme, pėr tė pėrcaktuar, nėse vijimi i konfliktit apo situatės nė fjalė, do tė mund tė rrezikonte ruajtjen e paqes dhe sigurisė ndėrkombėtare.

Neni 35

(1) Secili prej anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara  mund tė sjellė nė vėmendjen e Kėshillit tė Sigurimit ose Asamblesė sė Pėrgjithshme ēdo konflikt apo situatė pėrcaktuar nė nenin 34.

(2) Njė shtet jo-anėtar i Kombeve tė Bashkuara mund tė sjellė nė vėmendjen e Kėshillit tė Sigurisė ose tė Asamblesė sė Pėrgjithshme ēdo konflikt apo situatė, palė e tė cilit /sė cilės ai ėshte, nėse ai pranon detyrimet e pėrcaktuara nė kėtė kartė nė lidhje me zgjidhjen paqėsore tė kėtij konflikti.

(3) Mėnyra e tė proceduarit tė Asamblesė sė Pėrgjithshme nė ēėshtje, nė lidhje me tė cilat tėrhiqet vėmendja sikurse parashikohet nė kėtė nen, pėrcaktohet sipas neneve 11 dhe 12.

Neni 36

(1) Kėshilli  i Sigurimit mund tė rekomandojė nė ēdo stad tė njė konflikti nė kuptimin e nenit 33 ose tė njė situate  tė sė njėjtės natyrė, procedura apo metoda tė pėrshtatshme pėr zgjidhjen e tyre.

(2) Kėshilli i Sigurimit duhet tė marrė nė konsideratė tė gjitha procedurat, qė palėt kanė kanė pranuar tashmė pėr zgjidhjen e konfliktit.

(3) Gjatė rekomandimeve tė tij sipas kėtij neni, Kėshilli i Sigurimit duhet tė ketė parasysh, qė konfliktet ligjore, nė pėrgjithės,i i duhen paraqitur Gjykatės Ndėrkombtare nga palėt nė pėrputhje me statutin e tij.

Neni 37

(1) Nėse palėt e njė konflikti, nė kuptimin e nenit 33,  nuk arrijnė nė njė zgjidhje me mjetet e pėrshkruara nė kėtė nen, ato ia parashtrojnė konfliktin Kėshillit tė Sigurimit.

(2) Nėse, sipas gjykimit tė Kėshillit tė Sigurisė, vijimi i konfliktit do tė pėrbėnte njė rrezik faktik pėr ruajtjen e paqes botėrore dhe tė sigurisė ndėrkombėtare, atėherė ai vendos, nėse do tė veprojė sipas nenit 36 apo do tė japė ato rekomandime, sipas tij tė pėrshtatshme pėr zgjidhjen e konfliktit.

Neni 38

Pavarėsisht neneve 33 deri 37, Kėshilli i Sigurimit mund t’u drejtojė rekomandimet e tij palėve nė konflikt  pėr njė zgjidhje paqėsore tė kėtij tė fundit, nėse tė gjitha palėt e konfliktit e kėrkojnė kėtė.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli VII: Masa nė rast kėrcėnimi apo shkeljeje tė paqes  si dhe nė rast veprimesh mėsymėse.

Neni 39

Kėshilli i Sigurimit ėshtė ai, qė pėrcakton, nėse kemi tė bėjmė me njė kėrcėnim ose prishje tė paqes ose sulm; ai jep rekomandimet e tij dhe vendos se cilat masa duhen marrė sipas neneve 41 dhe 42, pėr tė ruajtur ose pėr tė rivendosur paqen botėrore dhe sigurinė ndėrkombėtare.

Neni 40

Pėr tė parandaluar njė rėndim tė gjendjes, Kėshilli i Sigurimit, pėrpara se tė japė rekomandime sipas nenit 39 apo tė vendosė masa, mund t’u kėrkojė palėve tė ndjekin masat e pėrkohėshme vlerėsuar prej tij si tė nevojshme ose tė dėshirueshme. Kėto masa tė pėrkohshme nuk i prekin tė drejtat, pretendimet dhe pozicionin e palėve pjesėmarrėse. Nėse kėto masa tė pėrkohshme nuk ndiqen, atėherė Kėshilli i Sigurimit do tė mbajė pėrgjegjėsinė pėrkatėse pėr kėtė dėshtim tė tijin.

Neni  41

Kėshilli i Sigurimit mund tė vendosė, se cilat masa duhen marrė – duke pėrjashtuar ndėrhyrjen me armė – nė mėnyrė, qė vendimet e tij tė bėhen tė efektshme; ai mund t’u kėrkojė anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara, tė realizojnė  kėto masa.  Kėtu pėrfshihen ndėrprerjet e plota ose tė pjesshme tė marrėdhėnieve ekonomike, tė transportit hekurudhor, ujor dhe ajror, tė lidhjeve postare, telegrafike dhe me radiomarrėse dhe tė mundėsive tė tjera tė qarkullimit si dhe ndėrprerja e marrėdhėnieve diplomatike.

Neni  42

Nėse Kėshilli i Sigurimit ėshtė i mendimit, se masat e parashikuara nė nenin 41 do tė jenė tė pamjaftueshme ose nėse ato kanė rezultuar si tė tilla, atėherė ai mund tė realizojė masat e nevojshme pėr ruajtjen apo rivendosjen e paqes botėrore dhe tė sigurisė ndėrkombėtare duke pėrdorur forcat e aramatosura tokėsore, ajrore dhe ujore. Nė kėto masa pėrfshihen demonstrimet e forcės, bllokada dhe angazhime tė tjera tė forcave tė armatosura  tokėsore, ajrore dhe ujore.

Neni 43

(1)  Tė gjithė anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara marrin pėrsipėr tė kontribuojnė nė ruajtjen e paqes botėrore duke vėnė nė dispozicion, me kėrkesėn e Kėshillit tė Sigurisė, sipas pėrcaktimeve tė njė apo disa marrėveshjeve lidhur me kėtė tė fundit, trupat e tyre tė armatosura, duke ofruar mbėshtetjen e tyre dhe lehtėsira tė tjera deri edhe marshimin e trupave, pėr sa kohė qė kjo ėshtė e nevojshme pėr ruajtjen e paqes botėrore dhe tė sigurisė ndėrkombėtare.

(2) Kėto marrėveshje duhet tė parashikojnė numrin dhe llojin e trupave, nivelin e gatishmėrisė sė tyre, vendndodhjen e tyre tė pėrgjithshme si dhe llojin e asistencės dhe tė lehtėsirave.

(3) Me iniciativėn e Kėshillit tė Sigurimit kėto marrėveshje pėrfundohen sa mė shpejt tė jetė e mundur nėpėrmjet bisedimesh. Ato lidhen mes Kėshillit tė Sigurimit nga njėra anė dhe anėtarėve tė veēantė apo grupesh anėtarėsh nga ana tjetėr dhe nėnshkruhen nga shtetet nėnshkruese sipas ligjit tė tyre kushtetues.

Neni 44

Nėse Kėshilli i Sigurimit ka vendosur pėrdorimin e dhunės, ai fton njė anėtar, qė nuk ka pėrfaqėsues nė kėtė Kėshill, qė tė marrė pjesė me dėshirėn e tij nė vendimet mbi hedhjen nė veprim tė kontingjenteve tė forcave tė armatosura tė kėtij anėtari, pėrpara se t’ia kėrkojė kėtė bazuar nė detyrimet e marra pėrsipėr me anė tė nenit 43.

Neni 45

Qė Kombet e Bashkuara tė jenė tė afta tė realizojnė ndėrhyrje urgjente ushtarake, anėtarėt e kėsaj Organizate i mbajnė kontingjentet e tyre tė Forcave tė armatosura ajrore gati pėr hedhje nė veprim nė kuadėr tė masave detyruese tė pėrbashkėta ndėrkombtare.  Potencialin dhe nivelin e gatishmėrisė sė kėtyre kontingjenteve si dhe planet pėr masat e tyre tė pėrbashkėta i pėrcakton Kėshilli i Sigurimit me mbėshtetjen e Komisionit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm nė kuadėr tė marrėveshjeve tė veēanta tė pėrmendura nė nenin 43.

Neni 46

Planet pėr pėrdorimin e armėve pėrgatiten nga Kėshilli i Sigurimit me mbėshtetjen e Komisionit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm.

Neni 47

(1) Komisioni i Shtabit tė Pėrgjithshėm funksionon pėr tė kėshilluar dhe mbėshtetur Kėshillin e Sigurimit nė tė gjitha ato ēėshtje, qė kanė tė bėjnė me nevojat e tij ushtarake pėr mbrojtjen e paqes botėrore dhe sigurisė ndėrkombėtare, hedhjen nė veprim dhe udhėheqjen e forcave tė armatosura, vėnė nė dispozicion Kėshillit tė Sigurimit,  si dhe me rregulloren e armatimit dhe ēarmatimin eventual.

(2) Komisioni i Shtabit tė Pėrgjithshėm pėrbėhet nga shefat e shtabeve tė pėrgjithshėm tė shteteve anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit ose nga pėrfaqėsuesit e tyre. Njė anėtar i Kombeve tė Bashkuara, i pėrfaqėsuar jo nė mėnyrė tė pėrhershme nė Komision, ftohet nga ky i fundit, qė t’i bashkangjitet atij, nėse bashkėpunimi i kėtij anėtari ėshtė i nevojshėm pėr realizimin e susksesshėm tė detyrave tė komisionit.

(3) Komisioni i Shtabit tė Pėrgjithshėm, nėn autoritetin e Kėshillit tė Sigurimit, ėshtė pėrgjegjės pėr udhėheqjen strategjike tė tė gjitha forcave tė armatosura, qė i janė vėnė nė dispozicion Kėshillit tė Sigurimit. Ēėshtje rreth udhėheqjes sė kėtyre forcave tė armatosura rregullohen mė vonė.

(4) Komisioni i Shtabit tė Pėrgjithshėm, me autorizimin e Kėshillit tė Sigurimit dhe pas konsultimesh me institucionet pėrkatėse vendase, mund tė vėrė nė veprim nėnkomisionet rajonale.

Neni 48

(1) Masat e domosdoshme pėr realizimin e vendimeve tė Kėshillit tė Sigurisė pėr mbrojtjen e paqes dhe tė sigurisė ndėrkombėtare merren nga tė gjithė ose nga disa anėtarė tė Kombeve tė Bashkuara pas dhėnies sė vlerėsimit nga Kėshilli i Sigurimit.

(2) Kėto vendime realizohen drejtpėrdrejt nga anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara si dhe pėrmes masave tė marra nga institucionet pėrkatėse ndėrkombėtare, anėtarė tė tė cilave ato janė.

Neni 49

Gjatė realizimit tė masave tė vendosura nga Kėshilli i Sigurimit anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara asistojnė bashkarisht njėri-tjetrin nė mėnyrė aktive.

Neni 50

Nėse Kėshilli i Sigurimit merr masa parandaluese ose shtrėnguese ndaj njė shteti, ēdo shtet tjetėr, anėtar ose jo i Kombeve tė Bashkuara, tė cilin realizimi i kėtyre masave e vendos pėrpara problemesh tė veēanta ekonomike, konsultohet me Kėshillin e Sigurimit pėr zgjidhjen e kėtyre problemeve.

Neni 51

Nė rast tė njė sulmi tė armatosur kundėr njė anėtari tė Kombeve tė Bashkuara, kjo Kartė nuk bie absolutisht ndesh me tė drejtėn natyrore tė vetėmbrojtjes individuale apo kolektive, deri sa Kėshilli i Sigurimit tė ketė marrė masat e nevojshme pėr mbrojtjen e paqes botėrore dhe tė sigurisė ndėrkombėtare. Masat, qė njė anėtar  merr gjatė ushtrimit tė sė drejtės sė tij pėr vetėmbrojtje, i duhen bėrė menjėherė tė ditura Kėshillit tė Sigurimit; ato nuk prekin assesi plotfuqinė dhe detyrimin e kėtij Kėshilli, qė burojnė nga kjo Kartė, pėr tė marrė nė ēdo moment masat, qė ai i konsideron tė domosdoshme pėr ruajtjen ose rivendosjen e paqes dhe tė sigurisė ndėrkombėtare.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli VIII: Marrėveshjet rajonale

Neni 52

(1) Kjo Kartė nuk e pėrjashton ekzistencėn e marrėveshjeve rajonale pėr trajtimin e atyre ēėshtjeve, qė kanė tė bėjnė me ruajtjen e paqes botėrore dhe tė sigurisė ndėrkombėtare, nė kuadėr tė tė cilave merren masa tė natyrės rajonale; kusht paraprak pėr kėtė ėshtė, qė kėto marrėveshje  ose institucione dhe efekti i tyre tė pėrputhen me qėllimet dhe parimet e Kombeve tė Bashkuara.

(2) Anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara, qė lidhin tė tilla marrėveshje apo ngrenė tė tilla institucione, pėrpiqen me tė gjitha mundėsitė e tyre, qė duke iu referuar kėtyre marrėveshjeve ose institucioneve rajonale tė zgjidhin nė mėnyrė paqėsore konfliktet e kufizuara nga pikėpamja lokale, pėrpara se me to tė merret Kėshilli i Sigurimit.

(3) Kėshilli i Sigurimit mbėshtet zhvillimin e procedurave pėr zgjidhjen paqėsore tė konflikteve tė kufizuara nga pikėpamja lokale duke iu referuar kėtyre marrėveshjeve ose institucioneve rajonale, qoftė kjo me iniciativėn e shteteve pjesėmarrėse, qoftė me udhėzimet  e vetė Kėshillit tė Sigurimit.    

(4) Zbatimi i neneve 34 dhe 35 nuk preket nga ky nen.
 
Neni  53

(1) Kėshilli i Sigurimit u referohet kėtyre marrėveshjeve ose institucioneve rajonale, nėse duhet, pėr realizimin e masave shtrėnguese nėn autoritetin e tij. Pa autorizimin e Kėshillit tė Sigurimit nuk mund tė merren masa detyruese parashikuar nė marrėveshje rajonale apo nga ana e institucioneve rajonale; kėtu pėrjashtohen masat kundėr njė shteti armik nė kuptimin e kreut 2, nėse kėto janė tė parashikuara nė nenin 107 apo nė marrėveshje rajonale, tė lidhura pėr t’iu kundėrvėnė ushtrimit tė njė politike mėsymėse nga njė shtet i tillė;  ky pėrjashtim vlen derisa organizatės, me kėrkesė tė qeverive pjesėmarrėse, t’i caktohet detyra tė pengojė sulmet e reja tė njė shteti tė tillė.

(2) Me termin “shtet armik“ nė kreun 1 cilėsohet secili prej shteteve, qė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ishte armik i nėnshkruesve tė kėsaj Karte.

Neni 54

Kėshilli i Sigurimit duhet informuar vazhdimisht dhe nė mėnyrė tė plotė nė lidhje me masat , qė janė marrė apo mendohet tė merren nė bazė marrėveshjesh rajonale apo nga institutionet rajonale me qėllim ruajtjen e paqes botėrore dhe sigurisė ndėrkombėtare.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli IX: Bashkėpunimi ndėrkomb
ėtar nė fushėn ekonomike dhe sociale

Neni 55

Pėr tė krijuar atė gjendje stabiliteti dhe mirėqėnieje, qė ėshtė e nevojshme nė mėnyrė qė mes kombeve tė  mbizotėrojnė marrėdhėnie paqėsore dhe miqėsore, tė cilat bazohen nė respektimin e parimeve tė barazisė dhe tė vetėvendosjes, Kombet e Bashkuara mbėshtesin:

a) pėrmirėsimin e standardeve tė jetesės, punėsimin e plotė dhe krijimin e kushteve pėr progres dhe rritje ekonomike e sociale;

b) zgjidhjen e problemeve ndėrkombėtare tė natyrės ekonomike, sociale, shėndetėsore dhe tė ngjashme me to si dhe bashkėpunimin ndėrkombėtar nė fushėn e kulturės dhe edukimit;

c) respektimin e pėrgjithshėm dhe realizimin e tė drejtave tė njeriut dhe lirive themelore pėr tė gjithė njerėzit pa dallim race, gjinie, gjuhe dhe besimi fetar.

Neni 56

Tė gjitha shtetet anėtare marrin pėrsipėr, tė bashkėpunojnė nė grup dhe veēmas me organizatėn pėr tė arritur qėllimet e pėrshkruara nė nenin 55.

Neni  57

(1) Organizatat e veēanta, tė cilat janė ngritur nė bazė marrėveshjesh ndėrshtetėrore dhe qė synojnė pėrmbushjen e njė sėrė detyrash ndėrkombėtare nė fushat ekonomike, sociale, kulturore, edukative, shėndetėsore dhe tė tjera tė ngjashme me to, pėrshkruar kėto nė dokumenta detyruese, e krijojnė raportin me Kombet e Bashkuara siē parashikohet nė nenin 63.

(2) Kėto organizata, qė kanė vendosur lidhjen e tyre me Kombet e Bashkuara, mė poshtė do tė quhen „Organizata tė posaēme“.

Neni 58

Ogranizata e Kombeve tė Bashkuara jep rekomandime pėr tė koordinuar objektivat dhe veprimtaritė e Organizatave tė Posaēme.

Neni 59

Organizata e Kombeve tė Bashkuara inicion, nė rast se duhet, bisedime mes shteteve pėrkatėse me qėllim ngritjen e njė Organizate tė Posaēme tė re, nėse kjo do tė ishte e nevojshme pėr realizimin e objektivave pėrcaktuar nė nenin 55

Neni 60

Pėr realizimin e detyrave tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, pėrmendur nė kėtė kapitull, ėshtė pėrgjegjėse Asambleja e Pėrgjithshme dhe, nėnvendosur asaj, Kėshilli Ekonomik dhe Social; ky i fundit zotėron pėr kėtė qėllim kompetencat, qė i njihen atij nė Kapitullin X.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli X: Kėshilli Ekonomik dhe Social

Pėrbėrja

Neni 61


(1) Kėshilli Ekonomik dhe Social pėrbėhet nga pesėdhjetė e katėr anėtarė tė Kombeve tė Bashkuara, zgjedhur nga Asambleja e Pėrgjithshme.

(2) Me kusht respektimin e paragrafit 3, ēdo vit zgjidhen tetėmbėdhjetė anėtarė tė Kėshillit Ekonomik dhe Social me njė mandat 3-vjeēar. Njė anėtari, tė cilit i ka mbaruar mandati, mund tė zgjidhet menjėherė sėrish.

(3) Gjatė zgjedhjeve tė para pas rritjes sė numrit tė anėtarėve tė Kėshillit nga njėzeteshtatė nė pesėdhjetėekatėr, pėrveē anėtarėve, qė do tė zgjidhen nė vend tė nėntė anėtarėve, mandati i tė cilėve mbaron me vitin pėrkatės, do tė zgjidhen edhe njėzet e shtatė anėtarė tė tjerė tė Kėshillit Ekonomik dhe Social. Mandati zyrtar i nėntė prej kėtyre njėzeteshtatė anėtarėve shtesė mbaron pas njė viti, ndėrsa ai i nėntė anėtarėve tė tjerė pas dy vitesh; ēėshtje tė tjera rregullohen nga Asambleja e Pėrgjithshme.

(4) Ēdo anėtar i Kėshillit Ekonomik dhe Social ka nė kėtė Kėshill njė pėrfaqėsues tė tijin.

Detyrat dhe kompetencat

Neni 62


(1) Kėshilli Ekonomik dhe Social mund tė marrė nė analizė apo tė iniciojė analizėn e ēėshtjeve ndėrkombtare nė fushat e ekonomisė, sistemit social, kulturės, edukimit dhe shėndetėsisė si dhe nė fusha tė tjera tė ngjashme me to, ose tė hartojė apo tė iniciojė hartimin e raporteve pėrkatėse; nė lidhje me ēdo ēėshtje tė tillė  ai mund t’i japė rekomandime Asamblesė sė Pėrgjithshme, anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara  dhe organizatave tė posaēme pėrkatėse.

(2) Ai mund tė japė rekomandime pėr tė mbėshtetur respektimin dhe zbatimin e tė drejtave tė njeriut  dhe lirive themelore pėr tė gjithė.

(3) Nė lidhje me ēėshtje, qė janė kompetencė e tij, ai mund tė hartojė marrėveshje dhe t’ia paraqesė ato Asamblesė sė Pėrgjithshme.

(4) Ai mund edhe tė thėrrasė konferenca ndėrkombėtare nė lidhje me ēėshtje, qė janė kompetencė e tij, gjithnjė nė pėrputhje me rregullat e pėrcaktuara nga Kombet e Bashkuara.

Neni 63

(1) Kėshilli Ekonomik dhe Social mund tė lidhė marrėveshje mė secilėn prej organizatave tė posaēme, pėrcaktuar nė nenin 57, marrėveshje kėto ku rregullohen marrėdhėniet e organizatave pėrkatėse me Kombet e Bashkuara. Pėr kėto marrėveshje nevojitet miratimi i Asamblesė sė Pėrgjithshme.

(2) Ai mund tė koordinojė veprimtarinė e organizatave tė posaēme duke realizuar me to konsultime si dhe duke iu drejtuar atyre, Asamblesė sė Pėrgjithshme dhe anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara rekomandimet e tij.

Neni 64

(1) Kėshilli Ekonomik dhe Social mund tė ndėrmarrė hapa tė pėrshtatshėm, nė mėnyrė qė  tė marrė nga organizatat e posaēme raporte periodike. Ai mund tė lidhė marrėveshje me anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara dhe me organizatat e posaēme, nė mėnyrė qė tė marrė prej tyre raporte nė lidhje me masat e marra pėr realizimin e rekomandimeve tė tij dhe tė rekomandimeve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme nė lidhje me ēėshtje, qė janė kompetencė e tij.

(2) Ai mund tė informojė Asamblenė e Pėrgjtihshme nė lidhje me vėrejtjet e tij mbi kėto raporte.

Nenil 65

Kėshilli Ekonomik dhe Social  mund t’i japė informacione Kėshillit tė Sigurimit dhe ta mbėshtesė atė, me kėrkesė tė kėtij tė fundit.

Neni 66

(1) Kėshilli Ekonomik dhe Social realizon tė gjitha detyrat, tė cilat janė kompetencė e tij lidhur edhe me zbatimin e rekomandimeve te Asamblesė sė Pėrgjithshme.

(2) Me miratimin e Asamblesė sė Pėrgjithshme ai mund tė kryejė tė gjitha shėrbimet, qė i kėrkohen nga anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara apo organizatat e posaēme.

(3) Ai realizon edhe tė gjitha detyrat e tjera, qė i takojnė atij sipas kėsaj Karte apo qė i caktohen nga Asambleja e Pėrgjithshme.

Votimi

Neni 67


(1) Secili prej anėtarėve tė Kėshillit Ekonomik dhe Social ka njė votė.

(2) Vendimet e Kėshillit Ekonomik dhe Social merren me shumicėn e anėtarėve tė pranishėm votues.

Procedura

Neni 68


Kėshilli Ekonomik dhe Social aktivizon komisionet pėr ēėshtje ekonomike dhe sociale dhe pėr mbėshtetjen tė drejtave tė njeriut si dhe tė gjitha komisonet e tjera tė nevojshme pėr realizimin e detyrave tė tij.

Neni 69

Nėse Kėshilli Ekonomik dhe Social trajton njė ēėshtje, qė pėr njė anėtar tė Kombeve tė Bashkuara ėshtė me rėndėsi tė veēantė, atėherė ai e fton atė tė marrė pjesė nė seancat e konsultimeve pa tė drejtė vote.

Neni 70

Kėshilli Ekonomik dhe Social mund tė lidhė marrėveshje tė tilla, qė pėrfaqėsues tė organizatave tė posaēme tė marrin pjesė pa tė drejtė vote nė seancat e tij tė konsultimeve dhe nė ato tė komisioneve tė aktivizuara  prej tij, si dhe qė pėrfaqėsuesit e tij tė marrin pjesė nė seancat e konsultimeve tė organizatave tė posaēme.

Neni 71


Kėshilli Ekonomik dhe Social mund tė lidhė marrėveshje tė pėrshtatshme me qėllim konsultimin me organizata jo-qeveritare, qė merren me ēėshtje tė kompetencės sė tij. Marrėveshje tė tilla mund tė lidhen me organizata ndėrkombėtare dhe, pėr sa kohė qė ėshtė e pėrshtatshme, edhe me organizata  kombėtare, pasi anėtari pėrkatės i Kombeve tė Bashkuara tė jetė konsultuar nė lidhje me kėtė.

Neni 72

(1) Kėshilli Ekonomik dhe Social vendos rendin e aktivitetit tė tij; kėtu ai pėrcakton edhe procedurat pėr zgjedhjen e presidentit tė tij.

(2) Kėshilli Ekonomik dhe Social mblidhet sipas nevojės nė pėrputhje me rendin e aktivitetit tė tij; nė kėtė tė fundit parashikohet edhe thirrja e seancave me kėrkesėn e shumicės sė anėtarėve tė tij.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli XI: Deklaratė mbi territoret shtetėrore pa vetėqeverisje

Neni 73

Anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara, qė kanė apo marrin pėrsipėr pėrgjegjėsinė pėr administrimin e territoreve shtetėrore, popujt e tė cilave nuk kanė arritur ende vetėqeverisjen e plotė, njohin parimin, sipas tė cilit interesat e banorėve tė kėtyre territoreve shtetėrore kanė pėrparėsi; ata marrin pėrsipėr si njė detyrė tė shenjtė detyrimin, qė, nė kuadėr tė sistemit tė paqes botėrore dhe sigurisė ndėrkombtare,  ngritur pėrmes kėsaj Karte, tė mbėshtesin maksimalisht tė mirėn e kėtyre banorėve. Pėr kėtė qėllim ata marrin pėrsipėr,

a) tė garantojnė progresin politik, ekonomik, social dhe arsimor, trajtimin e drejtė dhe mbrojtjen e kėtyre popujve nga abuzimet duke treguar respektin e duhur pėrkundrejt kulturės sė tyre;

b) tė zhvillojnė vetėqeverisjen, tė marrin nė konsideratė, sikurse duhe,t synimet politike tė kėtyre popujve dhe t’i mbėshtesin ata gjatė zhvillimit progresiv tė institucioneve tė tyre tė lira politike, dhe kjo nė pėrputhje me raportet e veēanta tė ēdo territori shtetėror, tė popullsisė sė tij dhe tė nivelit pėrkatės tė zhvillimit;

c) tė konsolidojnė paqen botėrore dhe sigurinė ndėrkombėtare;

d) tė nxisin masat pėr ndėrtim dhe zhvillim, tė mbėshtesin veprimtarinė kėrkimore si dhe tė bashkėpunojnė me njėri tjetrin, e nė rast se duhet edhe me organizatat ndėrkombtare tė specialitetit, nė mėnyrė qė tė realizojnė kėshtu qėllimet sociale, ekonomike dhe shkencore pėrcaktuar me kėtė nen;

e) t’i pėrcjellė rregullisht pėr njoftim Sekretarit tė Pėrgjithshėm, duke respektuar kufizimet, qė marrin nė konsideratė sigurinė dhe kushtetutėn,  informacione statistikore dhe informacione tė tjera tė natyrės teknike nė lidhje me sistemin ekonomik, social dhe arsimor nė territoret shtetėrore, qė nuk pėrcaktohen nė kapitujt XII dhe XIII, territore kėto pėr tė cilat ata mbajnė pėrgjegjėsi.

Neni 74

Anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara bien dakord, qė politika e ndjekur prej tyre pėr territoret shtetėrore, qė pėrcaktohen nė kėtė kapitull, tė mbėshtetet nė parimin e pėrgjithshėm tė fqinjėsisė sė mirė nė ēėshtje sociale, ekonomike dhe tregtare jo mė pak sesa politika qė ata ndjekin nė vendet e tyre; kėtu duhen marrė nė konsideratė sikurse duhet interesat dhe mirėqenia e pjesės tjetėr tė botės.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli XII: Sistemi nėrkombtar i kujdestarisė

Neni  75

Kombet e Bashkuara ngrenė me autoritetin e tyre njė sistem ndėrkombėtar mirėbesimi/kujdestarie pėr administrimin dhe mbikqyrjen e territoreve shtetėrore, qė do t’i bashkohen kėtij sistemi nė kuadrin e marrėveshjeve tė mėpasshme individuale. Kėto territore shtetėrore mė poshtė do t’i quajmė territore nėn kujdestari.

Neni  76

Nė pėrputhje me objektivat e pėrcaktuara nė nenin 1 tė kėsaj Karte Sistemi i Kujdestarisė u shėrben kryesisht kėtyre qėllimeve:

a) konsolidon paqen botėrore dhe sigurinė ndėrkombėtare;

b) nxit progresin politik, ekonomik, social dhe arsimor  tė banorėve tė territoreve nėn kujdestari si dhe zhillimin progresiv deri nė vetėqeverisje apo pavarėsi duke u korresponduar raporteve tė veēanta tė seciles prej kėtyre territoreve nėn kujdestari dhe popullsisė sė tyre si dhe dėshirave tė tyre tė shprehura lirshėm, e, mė pas, sikurse ėshtė parashikuar nė marrėveshjen e kudestarisė pėrkatėse;

c) nxit respektimin e tė drejtave tė njeriut  dhe lirive tė tij themelore pėr tė gjithė pa dallim race, gjinie, gjuhe apo besimi fetar si dhe pėrforcon vetėdijen e varėsisė sė ndėrsjellė tė popujve tė botės;

d) garanton trajtimin e barabartė tė tė gjithė anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara  dhe shtetasve tė tyre nė ēėshtje sociale, ekonomike dhe tregtare si dhe trajtimin e barabartė tė kėtyre nėnshtetasve pėrballė ligjit, pa lėnė pas dore realizimin e qėllimeve tė pėrmendura mė sipėr; neni 80 mbetet i paprekur.

Neni 77

(1) Sistemi i kujdestarisė gjen zbatim nė territoret shtetėrore, qė u pėrkasin grupeve tė mėposhtme, nėse ato pėrfshihen nė kėtė sistem me anė marrėveshjesh kujdestarie:

a) territore tė mandatuara aktualisht ekzistuese;

b) territore shtetėrore, tė ndara nga shtetet armike si pasojė e Luftės sė Dytė Botėrore;

c) territore shtetėrore, tė cilat bėhen vullnetarisht pjesė e sistemit nga shtetet qė janė pėrgjegjėse pėr administrimin e tyre.

(2) Pėrcaktimi, se cilat territore shtetėrore nga grupet e pėrmendura bėhen pjesė e sistemit tė kujdestarisė dhe cilat janė dispozitat pėrkatėse, mbetet pėr tu vendosur nė njė marrėveshje tjetėr.

Neni 78

Sistemi i kujdestarisė nuk gjen zbatim nė ato territore shtetėrore, qė janė bėrė anėtare tė Kombeve tė Bashkuara; marrėdhėniet mes anėtarėve mbėshteten nė respektin e parimit tė barazisė sovrane.

Neni 79

Pėr ēdo territor shtetėror, qė do tė bėhet pjesė e sistemit tė kujdestarisė lidhet njė marrėveshje mbi dispozitat e kujdestarisė pėrfshirė kėtu tė gjitha plotėsimet dhe ndryshimet  e shteteve direkt pjesėmarrėse, ku – nė rastin e njė territori tė mandatuar tė njė anėtari tė Kombeve tė Bashkuara -  bėn pjesė edhe dhėnėsi i mandatit;  pėr kėtė nevojitet miratimi sipas neneve 83 dhe 85.

Neni 80

(1) Pėr sa kohė qė nė marrėveshjet e veēanta tė kujdestarisė, lidhur sipas neneve 77, 79 dhe 81 mbi pėrfshirjen e njė territori nėn kujdestari nė Sistemin e Kujdestarisė nuk ėshtė rėnė dakod pėr tė tjera  gjėra dhe pėr sa kohė qė marrėveshje tė tilla nuk janė lidhur ende, ky kapitull nuk duhet interpretuar nė mėnyrė tė tillė, sikur ai ndryshon drejtpėrdrejt ose tėrthorazi tė drejtat e shteteve ose popujve ose marrėveshjeve ndėrkombėtare nė fuqi, palėt kontraktuese tė tė cilave janė anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara.

(2) Nga kreu 1 nuk rezulton ndonjė justifikim pėr vonesat apo shtyrjet e bisedimeve pėr marrėveshjet mbi pėrfshirjen e territoreve tė mandatuara apo territoreve tė tjera shtetėrore, sikurse parashikohet nė nenin 77,  apo vonesat dhe shtyrjen e lidhjes sė kėtyre marrėveshjeve.

Neni 81

Ēdo marrėveshje kujdestarie pėrmban dispozitat, sipas tė cilave duhet administruar njė territor shtetėror, dhe cilėson edhe autoritetin administrativ. Ky i fundit, qė mė poshtė do tė quhet “Pushtet administrativ“, mund tė jetė njė shtet, njė grup shtetesh ose vetė organizata.

Neni 82

Ēdo marrėveshje kujdestarie mund tė cilėsojė njė ose disa zona strategjike, tė cilat pėrmbledhin tė gjithė territorin nėn kujdestari, pėr tė cilin ėshtė e vlefshme marrėveshja, ose edhe njė pjesė tė tij; marrėveshjet e posaēme sipas nenit 43 mbeten tė paprekura.

Neni 83

(1) Tė gjitha detyrat e Kombeve tė Bashkuara lidhur me zonat strategjike, pėrfshirė kėtu miratimin e marrėveshjeve tė kujdestarisė  si dhe ndryshimet dhe plotėsimet e tyre, realizohen nga Kėshilli i Sigurimit.

(2) Objektivat kryesorė pėrcaktuar nė nenin 76 vlejnė edhe pėr popullsinė e ēdo zone strategjike.

(3) Duke iu referuar marrėveshjeve tė kujdestarisė si dhe me kusht respektimin e kėrkesave tė sigurisė Kėshilli i Sigurimit kėrkon mbėshtetjen e Kėshillit tė Kujdestarisė, nė mėnyrė qė, nė kuadėr tė sistemit tė kujdestaris,ė tė mundė tė realizojė ato detyra tė Kombeve tė Bashkuara, qė kanė tė bėjnė me ēėshtje politike, ekonomike, sociale dhe arsimore nė zonat strategjike.

Neni 84

Pushteti administrativ duhet tė kujdeset, qė territoret nėn kujdestari tė japin kontributin e tyre pėr ruajtjen e paqes botėrore dhe tė sigurisė ndėrkombėtare. Pėr kėtė qėllim ai mund tė marrė nė konsideratė forcat vullnetare tė armatosura, lehtėsirat dhe asistencėn e zonės nėn kujdestari, pėr tė pėrmbushur detyrimet, qė ai ka marrė pėrsipėr kundrejt Kėshillit tė Sigurimit si dhe pėr tė garantuar mbrojtjen lokale dhe ruajtjen e ligjit dhe tė sė drejtės  dhe rendit brenda territorit nėn kujdestari.

Neni 85

(1) Detyrat e Kombeve tė Bashkuara nė kuadėr tė marrėveshjeve tė kujdestarisė pėr tė gjitha ato  territore, qė nuk cilėsohen si zona strategjike, pėrfshirė kėtu edhe miratimin e marrėveshjeve tė kujdestarisė si dhe ndryshimet dhe plotėsimet e tyre, realizohen nga Asambleja e Pėrgjithshme.

(2) Gjatė realizimit tė kėtyre detyrave Asambleja e Pėrgjithshme mbėshtetet nga Kėshilli i Kujdestarisė, i cili vepron nėn autoritetin e saj.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli XIII: Kėshilli i Kujdestarisė

Pėrbėrja

Neni  86


(1) Kėshilli i Kujdestarisė pėrbėhet nga anėtarėt e mėposhtėm tė Kombeve tė Bashkuara:

a) Anėtarėt, qė administrojnė territoret nėn kujdestari;

b) Anėtarėt e pėrmendur shprehimisht nė nenin 23, pėr sa kohė qė nuk administrojnė territore nėn kujdestari;

c) aq anėtarė tė tjerė tė zgjedhur nga Asambleja e Pėrgjithshme, sa tė jetė e nevojshme, qė Kėshilli i Kujdestarisė tė pėrbėhet nė gjysmėn e tij nga anėtarė tė Kombeve tė Bashkuara, tė cilėt administrojnė territore nėn kujdestari, dhe nė gjysmėn tjetėr nga anėtarė tė tillė, qė nuk administrojnė territore nėn kujdestari.

(2) Ēdo anėtar i Kėshillit tė Kujdestarisė ngarkon njė person veēanėrisht tė pėrshtatshėm, pėr ta pėrfaqėsuar atė nė kėtė Kėshill.

Detyrat dhe kompetencat

Neni  87


Asambleja e Pėrgjithshme dhe, nėn autoritetin e saj, edhe Kėshilli i Kujdestarisė, gjatė realizimit tė detyrave tė tyre mund tė

a) analizojnė raportet e paraqitura nga pushteti administrativ;

b) pranojnė kėrkesa dhe t’i shqyrtojnė ato duke u konsultuar me pushtetin administrativ;

c) iniciojnė vizita periodike nė territore tė veēanta nėn kujdestari, pėr momentin kohor tė tė cilave bihet dakord me pushtetin administrativ;

d) marrin kėto masa dhe tė tjera nė pėrputhje me marrėveshjet e kujdestarisė.

Neni  88

Kėshilli i Kujdestarisė harton njė pyetėsor nė lidhje me progresin politik, ekonomik, social dhe arsimor tė ēdo territori nėn kujdestari; pushteti administrativ i secilit prej territoreve nėn kujdestari, pėr tė cilin ėshtė kompetente Asambleja e Pėrgjithshme, paraqet njė raport tė pėrvitshėm nė bazė tė kėtij pyetėsori.

Votimi

Neni  89


(1) Secili prej anėtarėve tė Kėshillit tė Kujdestarisė ka njė votė.

(2) Vendimet e Kėshillit tė Kujdestarisė kėrkojnė shumicėn e anėtarėve tė pranishėm votues.

Procedura

Neni  90


(1) Kėshilli i Kujdestarisė vendos rendin e aktivitetit tė tij; kėtu ai pėrcakton edhe procedurat pėr zgjedhjen e presidentit tė tij.

(2) Kėshilli i Kujdestarisė mblidhet sipas nevojės nė pėrputhje me rendin e aktivitetit tė tij; nė kėtė tė fundit parashikohet edhe thirrja e seancave me kėrkesėn e shumicės sė anėtarėve tė tij.

Neni  91

Kėshilli i Kujdestarisė kėrkon, nė rast se duhe,t edhe mbėshtetjen e Kėshillit Ekonomik dhe Social pėr ēėshtje, qė janė kompetencė e tij.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli XIV: Gjykata Ndėrkomb
ėtare

Neni  92

Gjykata Ndėrkombėtare ėshtė organi mė i rėndėsishėm juridik i Kombeve tė Bashkuara. Ai realizon detyrat e tij sikurse parashikohet nė statutin bashkėngjitur, i cili bazohet nė statutin e Gjykatės sė Pėrhershme Ndėrkombėtare dhe ėshtė pjesė pėrbėrėse e kėsaj Karte.

Neni  93

(1) Tė gjithė anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara janė palė kontraktore tė Statutit tė Gjykatės Ndėrkombėtare.

(2) Njė shtet, qė nuk ėshtė anėtar i Kombeve tė Bashkuara, mund tė bėhet palė kontraktore e Statutit tė Gjykatės Ndėrkombėtare, nė rast se plotėson kushtet qė vendos Asambleja e Kombeve tė Bashkuara me rekomandim tė Kėshillit tė Sigriumit.

Neni  94

(1) Secili prej anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara merr pėrsipėr, qė nė ēdo rast konflikti, palė e tė cilit ėshtė edhe ai, tė respektojė vendimin e Gjykatės Ndėrkombėtare.

(2) Nėse njė palė konflikti nuk i respekton detyrimet, qė rrjedhin nga njė vendim Gjykate, pala tjetėr mund tjetėr mund t’i drejtohet Kėshillit tė Sigurimit; ky, nė rast se e konsideron tė nevojshme, mund tė japė rekomandime ose tė marrė masa pėr tė siguruar efektshmėrinė e vendimit.

Neni  95

kjo Kartė nuk e pėrjashton mundėsinė, qė anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara nė bazė tė marrėveshjeve ekzistuese apo tė ardhshme t’u drejtohen Gjykatave tė tjera pėr zgjidhjen e konflikteve tė tyre.

Neni  96

(1) Asambleja e Pėrgjithshme ose Kėshilli i Sigurimit mund tė kėrkojė pėr ēdo ēėshtje juridike vlerėsimin e Gjykatės Ndėrkombėtare.

(2) Organe tė tjera tė Kombeve tė Bashkuara, pasi marrin autorizimin pėrkatės tė Asamblesė sė Pėrgjithshme, mund t’i kėrkojnė Gjykatės opinione nė lidhje me ēėshtje juridike, qė kanė tė bėjnė me fushėn e tyre tė veprimtarisė.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli XV: Sekretaria

Neni  97

Sekretariati pėrbėhet nga njė Sekretar i Pėrgjithshėm dhe nga punonjėsit e tjerė, pėr tė cilėt ka nevojė organizata. Sekre tarii Pėrgjithshėm caktohet nga Asambleja e Pėrgjithshme me rekomandim tė Kėshillit tė Sigurimit. Ai ėshtė nėpunėsi mė i lartė administrativ i organizatės.

Neni  98

Sekretari i Pėrgjithshėm merr pjesė nė kėtė cilėsi nė tė gjitha sesionet e Asamblesė sė Pėrgjithshme, tė Kėshillit tė Sigurimit, tė Kėshillit Ekonomik dhe Social dhe tė Kėshillit tė Kujdestarisė si dhe realizon tė gjitha detyrat, qė i caktohen atij nga kėto organe. Ai i paraqet Asamblesė sė Pėrgjithshme njė raport  tė pėrvitshėm nė lidhje me veprimtarinė e organizatės.

Neni  99

Sekretari i Pėrgjithshėm mund tė tėrheqė vėmėndjen e Kėshillit tė Sigurisė nė lidhje me ēdo ēėshtje, qė sipas gjykimit tė tij mund tė rrezikojė paqen botėrore dhe sigurinė ndėrkombėtare.

Neni 100

(1) Sekretari i Pėrgjithshėm, sė bashku me punonjėsit e tjerė, nuk duhet as tė kėrkojnė dhe as tė pranojnė udhėzime nga ndonjė qeveri apo autoritet jashtė organizatės gjatė pėrmbushjes sė detyrimeve tė tyre. Ata nuk duhet tė ndėrmarrin asnjė veprim, qė do tė mund tė dėmtonte pozicionin e tyre si punonjės ndėrkombėtar, qė mbajnė pėrgjegjėsi vetėm ndaj organizatės sė tyre.

(2) Secili prej anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara ėshtė i detyruar tė respektojė karakterin ekskluzivisht ndėrkombėtar tė pėrgjegjėsisė sė Sekretarit tė Pėrgjithshėm dhe tė punonjėsve tė tjerė dhe tė mos tentojė t’i ndikojė ata gjatė realizimit tė detyrave tė tyre.

Neni  101

(1) Punonjėsit caktohen nga Sekretari i Pėrgjithshėm nė pėrputhje me rregullat e pėrcaktuara nga Asambleja e Pėrgjithshme.

(2) Nė dispozicion tė Kėshillit Ekonomik dhe Social, tė Kėshillit tė Kujdestarisė dhe, nė rast se duhet, edhe organeve tė tjera tė Kombeve tė Bashkuara vihen  punonjės tė pėrhershėm tė pėrshtatshėm. Ata janė pjesė e Sekretariatit.

(3) Gjatė marrjes nė punė tė punonjėsve dhe rregullimit tė marrėdhėnies sė tyre tė punės, me rėndėsi vendimtare ėshtė pikėpamj,a sipas sė cilės duhet tė garantohet maksimumi i efektivitetit, i kompetencės dhe i ndershmėrisė. Faktori i rėndėsisė sė njė shpėrndarjeje sa mė tė gjerė gjeografike gjatė pėrzgjedhjes sė punonjėsve duhet marrė nė konsideratė nė masėn e duhur.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli XVI: Tė ndryshme

Neni  102

(1) Tė gjitha kontratat dhe marrėveshjet ndėrkombėtare tė lidhura nga njė anėtar i Kombeve tė Bashkuara pas hyrjes nė fuqi tė kėsaj Karte, duhen rregjistruar sa mė shpejt tė jetė e mundur pranė Sekretariatit dhe tė publikohen prej tij. 

(2) Nėse kėto kontrata apo marrėveshje ndėrkombėtare nuk rregjistrohen sipas paragrafit 1, atėherė palėt e tyre kontraktore nė njė organ tė Kombeve tė Bashkuara  nuk mund t’u referohen atyre.

Neni 103

Nėse detyrimet e anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara, qė rezultojnė nga kjo Kartė bien ndesh me ato qė ata marrin pėrsipėr nė kuadėr tė marrėveshjeve tė tjera ndėrkombėtare, atėherė detyrimet qė rrjedhin nga Karta kanė pėrparėsi.

Neni  104

Organizata gėzon nė territorin shtetėror tė secilit prej anėtarėve ato tė drejta juridike dhe adminstrative, qė janė tė nevojshme pėr realizimin e detyrave dhe pėr arritjen e qėllimeve tė saj.

Neni  105

(1) Organizata gėzon nė territorin shtetėror tė secilit prej anėtarėve tė gjitha privilegjet dhe imunitetet, qė janė tė nevojshme pėr arritjen e qėllimeve tė saj.

(2) Pėrfaqėsuesit e anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara  dhe punonjėsit e organizatave gėzojnė gjithashtu tė gjitha privilegjet dhe imunitetet, pėr tė cilat ata kanė nevojė, qė tė mund tė realizojnė nė pavarėsi tė plotė tė gjitha detyrat e tyre nė kuadėr tė organizatės.

(3) Asambleja e Pėrgjithshme mund tė japė rekomandime pėr tė rregulluar zbatimin e paragrafeve 1 dhe 2, ose pėr kėtė qėllim mund t’u propozojė marrėveshje  anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli XVII: Dispozita tė pėrkohshme n
ė lidhje me sigurinė

Neni 106

Derisa hyrja nė fuqi e marrėveshjeve tė posaēme tė karakterit tė pėrcaktuar nė nenin 43 t’i japė mundėsi Kėshillit tė Sigurimit tė fillojė tė ushtrojė pėrgjegjėsitė e tij sipas nenit 42, palėt e deklaratės sė katėr fuqive, nėnshkruar nė Moskė nė datėn 30 tetor 1943, dhe Franca konsultohen me njėra-tjetrėn sipas paragrafit 5 tė kėsaj deklarate dhe, nė rast se duhet edhe me anėtarė tė tjerė tė Kombeve tė Bashkuara, nė mėnyrė qė tė vendosin bashkarisht, nė emėr tė organizatės, tė gjitha masat e nevojshme pėr ruajtjen e paqes botėrore dhe sigurisė ndėrkombėtare.

Neni  107

Ato masa, qė qeveritė pėrgjegjėse i marrin apo miratojnė si pasojė e Luftės sė Dytė Botėrore kundėr njė shteti, qė gjatė luftės ishte armik i njė shteti nėnshkrues sė kėsaj Karte, as nuk shfuqizohen dhe as nuk ndalohen nga kjo Kartė.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli XVIII: Ndryshime

Neni  108

Ndryshimet e kėsaj Karte hyjnė nė fuqi pėr tė gjithė anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara, nėse ato pranohen me shumicėn e dy tė tretave tė anėtarėve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme dhe nėse ratifikohen nga dy tė tretat e anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara pėrfshirė kėtu tė gjithė anėtarėt e pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit sipas sė drejtės sė tyre kushtetuese.

Neni  109

(1) Pėr rishikimin e kėsaj Karte mund tė thirret njė Konferencė e Pėrgjithshme e tė gjithė anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara; momenti dhe vendi pėrcaktohen me vendim tė dy tė tretave tė anėtarėve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme dhe me vendim tė nėntė anėtarėve ēfarėdo tė Kėshillit tė Sigurimit. Ēdo anėtar i kombeve tė Bashkuara ka tė drejtėn e njė vote nė konferencė.

(2) Ēdo ndryshim i kėsaj Kartė, i cili rekomandohet nga Konferenca me nje shumicė prej dy tė tretash, hyn nė fuqi, sapo tė ratifikohet nga dy tė tretat e anėtarėve tė Kombeve tė Bashkuara pėrfshirė kėtu tė gjithė anėtarėt e pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurisė sipas sė drejtės sė tyre kushtetuese.

(3) Nėse njė konferencė e tillė nuk ėshtė mbledhur ende para sesionit tė dhjetė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme pas hyrjes nė fuqi tė kėsaj Karte, atėherė nė rendin e ditės sė kėtij sesioni do tė parashikohet edhe propozimi pėr thirrjen e njė konference tė tillė; konferenca zhvillohet, nėse kjo pėrcaktohet me vendim tė shumicės sė anėtarėve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme dhe me vendim tė shtatė anėtarėve ēfarėdo tė Kėshillit tė Sigurimit.

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]


Kapitulli XIX: Ratifikimi dhe nėnshkrimi

 Neni  110

(1) Kjo Kartė duhet ratifikuar nga shtetet nėnshkruese sipas sė drejtės sė tyre kushtetuese.

(2) dokumentat e ratifikimit depozitohen pranė qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės; kjo e fundit i notifikon ēdo depozitim tė gjitha shteteve nėnshkruese dhe Sekretarit tė Pėrgjithshėm, nėse ai ėshtė i emėruar.

(3) Kjo Kartė hyn nė fuqi, sapo Republika e Kinės, Franca, Bashkimi Sovjetik, Mbretėria e Bashkuar e Britanisė sė Madhe dhe Irlandės sė Veriut, dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės si dhe shumica e shteteve nėnshkruese tė kenė depozituar dokumentat e tyre tė ratifikimit. Menjėherė pas kėsaj qeveria e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ngre njė zyrė protokolli pėr depozitimin e dokumentave tė ratifikimit nėpėrmjet sė cilės ajo u dėrgon kopje tė gjitha shteteve nėnshkruese.

(4) Shtetet nėnshkruese tė kėsaj Karte, qė e kanė ratifikuar atė, pas hyrjes sė saj nė fuqi, ditėn e depozitimit tė dokumentit tė ratifikimit tė tyre  bėhen anėtarė fillestarė tė Kombeve tė Bashkuara.

Neni  111

Kjo Kartė, tekstet e sė cilės nė gjuhėn kineze, franceze, ruse, angleze dhe spanjolle janė njėsoj tė detyrueshme, depozitohet nė arkivin e Qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Kjo e fundit u pėrcjell mė pas shteteve tė tjera nėnshkruese kopje tė noterizuara.

Nė dėshmi tė kėsaj pėrfaqėsuesit e qeverive tė Kombeve tė Bashkuara nėnshkruan kėtė Kartė.

Bėrė nė San Francisko, datė 26. Qershor 1945.

[Nėnshkrimet]

[Pėrmbledhje kapitujsh]     [Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e edukimit    II    Metodat

     
 

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.