Kombet e Bashkuara

 

Kursi baze 1
Linklista
Permbajtja
Paraqitje grafike


 

Kombet e Bashkuara"Ne, popujt e Kombeve tė Bashkuara, - tė vendosur fuqishėm tė mbrojmė brezat e ardhshėm nga kamxhiku i luftės, i cili nė ditėt tona ka sjellė dy herė vuajtje tė pathėna mbi njerėzimin, tė pėrforcojmė sėrish besimin tonė nė tė drejtat themelore tė njeriut, nė dinjitetin dhe vlerat e personalitetit njerėzor, nė barazinė mes burrit dhe gruas si dhe mes gjithė kombeve, qofshin kėto tė mėdha a tė vogla (...), tė mbėshtesim progresin social si dhe njė standard mė tė mirė jetese nė kushtet e njė lirie mė tė madhe, dhe pėr kėtė qėllim (...) tė bashkojmė forcat tona, nė mėnyrė qė tė ruajmė paqen nė botė dhe sigurinė ndėrkombėtare, tė pranojmė parimet dhe tė fusim procedurat, qė garantojnė pėrdorimin e armėve vetėm pėr interesin e pėrgjithshėm, tė marrim nė konsideratė institucione ndėrkombėtare me qėllim qė tė mbėshtesim pėrparimin ekonomik dhe social tė tė gjithė popujve -  vendosėm tė pėrpiqemi bashkarisht pėr arritjen e kėtyre qėllimeve..."
[... tė gjithė tekstin e Kartės sė Kombeve tė Bashkuara e gjeni nė njė faqe mė vete].

Kėshtu fillon Karta e Organizatės Botėrore, dokumenti bazė, me tė cilin 51 shtete nė vitin 1945 u bashkuan nė San Francisko duke krijuar Organizatė e Kombeve tė Bashkuara. Ndėrkohė, Organizata pėrfshin me 191 anėtarėt e saj pothuaj tė gjitha shtetet e botės [...Informacione nė lidhje me para-historinė dhe zhvillimin e Kombeve tė Bashkuara e gjeni nė Kursin bazė 2].[Skulpture para nderteses se OKB-se ne New York]

Vetė fjalitė hyrėse tė Kartės tėrheqin vėmendjen nė lidhje me objektivin kryesor, pengimin e luftrave. Kėtij objektivi i nėnrenditen qėllime tė tjera qė i korrespondojnė njė koncepti pėrmbledhės mbi paqen: Pėrmendja e "Tė drejtave themelore tė njeriut" tėrheq vėmendjen nė lidhje me tė drejtat e njeriut, mbėshtetja e progresit tė tyre ekonomik dhe social pėrmendet shprehimisht [...me detyrat dhe qėllimet e Kombeve tė Bashkuara merret Kursi bazė1].

Pėr k - Asamblejsė e Pėrgjithshme, Sekretarisė, Kėshilli Ekonomik dhe Social, Kėshillit tė  Autorizuar dhe Gjykatės Ndėrkombėtare -, tė cilat ekzistojn [...Informacione nė lidhje me strukturėn e Kombeve tė Bashkuara gjeni te  Kursi bazė 3].

Qė prej themelimit tė saj organizata ka marrė formėn e njė rrejti pothuaj tė parrokshėm programesh, komisionesh, organesh speciale dhe organizatash tė veēanta [...Informacione nė lidhje me sistemin e Kombeve tė Bashkuara gjeni te Kursi bazė 4].

Nė koordinimin e gjithė kėtyre aktiviteteve dhe nė garantimin e njė pune eficiente Organizata Botėrore pėrballet me disa probleme. Pėrveē kėsaj ajo qortohet, se reflekton raportet (e pushteteve) tė momentit tė themelimit tė saj nė pėrfundim tė Luftės sė Dytė Botėrore dhe se nuk ėshtė mė bashkėkohore [...me probleme tė veēanta tė Kombeve tė Bashkuara merret  Kursi bazė 5].

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e edukimit    II    Metodat

     
 

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.