Kursi baze 4
Lart Kursi baze 2 Kursi baze 3 Kursi baze 4 Kursi baze 5 Karta e OKB-se

 

Organe speciale
Organizata te posacme


 

Kombet e Bashkuara

Kursi bazė 4: Si paraqitet sistemi i Kombeve tė Bashkuara

Kombet e Bashkuara u krijuan nė vitin 1945, pėr "tė ruajtur brezat e ardhshėm nga kamxhiku luftės
", sikurse pėrshkruhet edhe nė fjalinė e parė tė famshme tė Kartės sė OKB-sė detyra kryesore e kėsaj organizate tė re. Kėtu me paqe kuptohej jo vetėm mungesa e luftės, por pėrfshiheshin edhe - nė sensin e njė koncepti pozitiv pėr paqen - ēėshtje tė zhvilllimit dhe drejtėsisė ndėrkombtare. Kėshtu nxitja e zhvillimit ekonomik dhe social bėnte pjesė qė nė fillim nė fushat e detyrave tė kėsaj organizate botėrore [nė lidhje me detyrat dhe qėllimet shih Kursin bazė 1].

Qė tė mund tė realizojė kėtė spektėr tė gjerė detyrash, Karta parashikon, qė Organet kryesore tė Kombeve tė Bashkuara tė krijojnė edhe organe dytėsore dhe speciale dhe, qė ato sė bashku me organizata tė tjera, tė mund tė bashkėpunojnė pėr realizimin e objektivave tė vėna. Ky parim ka gjetur zbatim intensiv nė gjashtė organet kryesore, qė pėrbėjnė edhe thelbin e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara. Kėshtu, me kalimin e kohės, pėrreth kėsaj bėrthame lindi njė rrjet i dallueshėm qartė organesh dhe bashkėpunimesh, tė cilėt njihen me termin  Sistem i Kombeve tė Bashkuara. Gareis dhe Varwick e grupojnė elementet e kėtij sistemi nė dy kategori:

bullet"Sė pari dallohen organet speciale, programet dhe institucionet rajonale, tė cilat janė krijuar nga vetė OKB-ja dhe u nėnrenditen Asamblesė sė Pėrgjithshme, Kėshillit Ekonomik dhe Social, respektivisht, Sekretarisatit
bulletsė dyti dallohen edhe Organizatat e Posaēme, korporata me njė natyrė juridike tė tyren, tė cilat janė tė pavarura ose tė lidhura me OKB-nė me anė marrėveshjesh dhe qė - sikurse thuhet shpesh nė mėnyrė figurative - i pėrkasin tė gjitha tė njėjtės family of organizations."

ll.403, Bonn 2003, F. 34]
 

Pėrveē kėtyre, sikurse bėhet e qartė edhe nėpėrmjet diagramės, ka edhe lidhje tė shumėllojshme me ekonominė (para sė gjithash meGlobal Players, p.sh. nė kuadėr tė "Global Compact"), me shkencėn dhe me shoqėrinė civile ndėrkombtare: Nė Kėshillin Ekonomik dhe Social janė rregjistruar mė shumė se 1.500 NGO (Organizata Joqeveritare)! "Sistemi i Kombeve tė Bashkuara i lindur nė kėtė mėnyrė ėshtė njė strukturė dinamike, tė cilėn ėshtė vėrtet vėshtirė ta kufizosh nė mėnyrė tė arsyeshme, ku edhe pėr ekspertėt ėshtė pothuajse e pamundur pėr tė patur njė vėshtrim tė plotė gjithėpėrfshirės mbi veprimtaritė e tejetdegėzuara."

[nga: Sven Gareis/Johannes Varwick, Kombet e Bashkuara. Detyrat, instrumentat dhe reformat; Zyra Federale Qendrore Seri shkrimesh vėll.403, Bonn 2003, F. 35]

Kombet e Bashkuara ofrojnė nė faqen e internetit www.unsystem.org njė ndihmė shumė tė vlefshme nė formėn e njė liste alfabetike tė organeve speciale dhe tė organizatave tė posaēme. Ky indeks vlen njėkohėsisht edhe si listė linkesh, ēka e shndėrron kėtė faqe nė njėpikėnisje tė mirė pėr kėrkime nė internet nė sistemin e shumėdegėzuar tė Kombeve tė Bashkuara.

Fragmente tė tjera nė kuadrin e Kursit Bazė 4:

bullet

Organet speciale tė Kombeve tė Bashkuara (Statusi,Krijimi, Pėrmbledhje)
 

bullet

Organizata tė Posaēme tė Kombeve tė Bashkuara (Statusi, Pėrmbledhje)

 

... shko mė tej te Kursi bazė 5: Para cilave probleme ndodhen Kombet e Bashkuara?

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e edukimit    II    Metodat

     
 

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.