Kursi baze 2
Lart Kursi baze 2 Kursi baze 3 Kursi baze 4 Kursi baze 5 Karta e OKB-se

 

1941-1945
1946-1988
1989-2004
Kronologji


 

Kombet e Bashkuara

Kursi bazė 2: Si janė zhvilluar Kombet e Bashkuara?

Immanuel Kant

[Otfried Höffe e cilė
sonte analizėn e Kantit "Pėr paqen e pėrjetshme" si "tekstin mė tė rėndėsishėm parė nga pikėpamja filozofike pėr debatin e Kohės sė Re mbi paqen"]

Historia e Kombeve tė Bashkuara fillon shumė kohė para themelimit tė Organizatės Ndėrkombėtare nė datėn 26 qershor 1945 nė San Francisko. Rrėnjėt e historisė sė kėsaj ideje shkojnė deri te teoritė e mendimtarėve tė rėndėsishėm si Hugo Grotius (Themelues i sė Drejtės Moderne Ndėrkombėtare, 1584-1645),  Abatit de Saint-Pierre (1658-1743) ose te analiza e  Imanuel Kantit nė vitin 1795 me titull "Pėr paqen e pėrjetshme".

Nė kėtė pjesė nuk mund tė trajtojmė mė hollėsisht kėto rrėnjė, por informacione rreth tyre mund tė gjeni nė kompleksin tematik Pedagogjia e Paqes nė D@dalos:

bullet

Tekst mbi zhvillimin e sė drejtės ndėrkombėtare
 

bullet

Tekst mbi organizatat ndėrkombėtare si strategji paqeje

Nė kuadrin e kėtij kursi bazė mbi zhvillimin e Kombeve tė Bashkuara do tė pėrqendrohemi nė retrospektivėn e drejtpėrdrejtė, pra, nė Lidhjen e Popujve si organizata pararendėse. Teksti i mėposhtėm pėrmbledh informacionet mė tė rėndėsishme mbi Lidhjen e Popujve.

Fragmente tė tjera tė kėtij kursi bazė skicojnė zhvillimin e Kombeve tė Bashkuara qė nga themelimi deri nė tė tashmen:

bullet

Teksti 1: Themelimi i Kombeve tė Bashkuara (1941-1945)
 

bullet

Teksti 2: Kombet e Bashkuara nė Luftėn e Ftohtė (1946-1988)
 

bullet

Teksti 3: Kombet e Bashkuara pas Luftės sė Ftohtė (1989-2004)


Lidhja e Popujve

Nė njė tekst tė shkurtėr hyrės tė njė publikimi tė Kartės sė Kombeve tė Bashkuara Hartmut Krüger thotė:

"Themelimi i Kombeve tė Bashkuara nuk ishte pėrpjekja e parė pėr tė krijuar njė organizatė paqeje gjithėbotėrore.
Tė ndodhur nėn mbresat e humbjeve masive nė njerėz dhe materiale gjatė Luftės sė Parė Botėrore, politikanėt ... kishin hedhur idenė e njė bashkimi kombesh pėr ndalimin e luftrave. Presidenti amerikan  Woodrow Wilson nė 14 pikat e tij tė famshme tė datės 8 janar 1918 apelonte ndėr tė tjera  'pėr njė bashkim kombesh me garanci tė ndėrsjelltė tė pavarėsisė politike dhe integritetit territorial nė tė njėjtėn mėnyrė si pėr shtetet e mėdha ashtu edhe pėr ato tė vogla'.

Se sa revolucionare ishte ideja e nje pėrgjegjėsie kolektive pėr paqen dhe sigurinė, kjo bėhet veēanėrisht e qartė nėse mendojmė se pas teorisė sė tė drejtės ndėrkombėtare deri  nė Luftėn e Parė Botėrore udhėheqja e njė lufte, qoftė kjo edhe nje luftė agresioni - nėse ishte deklaruar formalisht - nuk shihej si amorale dhe kriminale por si mjeti i fundit legjitim i politikės.

Statuti i Lidhjes sė Popujve tė vitit 1919/20 i detyronte anėtarėt tė respektonin paprekshmėrinė e territorit  dhe pavarėsinė ekzistuese politike tė tė gjithė anėtarėve. Nė rast se ky detyrim shkelej, Lidhja e Popujve duhej tė merrte 'masa tė pėrshtatshme'. Anėtarėt duhej t'i zgjidhnin konfliktet e tyre nė rrugėn e gjyqėsisė ndėrkombėtare. Ata ranė dakord, qė masat luftarake duheshin marrė, pasi tė kishin kaluar tė paktėn tre muaj nga dhėnia e vendimit tė Gjykatės. Pakti Briand-Kellog i vitit 1928, i cili u nėnshkrua nga tė gjitha shtetet e rėndėsishme, solli njė pėrbuzje tė plotė kundrejt luftės."

[nga: Hartmut Krüger, Hyrje; nė: Karta e Kombeve tė Bashkuara, Reclam Stuttgart 1982, S. 3]

Nė kontekstin e Kombeve tė Bashkuara, Lidhja e Popujve ėshtė e rėndėsishme, pasi solli shumė risi, tė cilave mundėn t'u referoheshin arkitektėt e Kombeve tė Bashkuara. Kjo vlen si pėr organet ashtu edhe pėr linjėn bazė tė njė sistemi sigurie kolektive, sikurse e bėjnė tė qartė fragmentet e mėposhtme tė teksteve nga Sven Gareis dhe Johannes Varwick:

Organet e Lidhjes sė Popujve

"Ideja e mirėkuptimit, qė pėrbėn edhe bazėn e objektivave dhe normave tė sistemit kolektiv tė sigurisė sė Kombeve tė Bashkuara, do tė mbetej i paplotė pa njė pėrshkrim qoftė edhe nė formė skice i Lidhjes sė Popujve. Tė dyja organizatat pėrmenden shpesh lidhur me njėra-tjetrėn, ndaj Kombet e Bashkuara kanė dashur tė eliminojnė dobėsitė dhe deficitet normative dhe strukturore tė organizatės paaraardhėse.

Edhe pse e gjithė kjo ėshtė e vėrtetė, shpeshherė anashkalohet fakti, qė pėrmes Lidhjes sė Popujve janė bėrė tė mundura zhvillime me rėndėsi tė shumėanshme dhe janė krijuar premisat, tė cilave do t'u referoheshin Kombet e Bashkuara. Ko vlen para sė gjithash pėr linjėn bazė tė Lidhjes sė Popujve pėr tė krijuar njė regjim parandalues luftrash, tė bazuar nė normat ligjore ndėrkombėtare dhe pėr t'ia kaluar pėrgjegjėsinė pėr paqen njė organizate ndėrkombėtare (...).



Organet kryesore tė Lidhjes sė Popujve ishin ... Asambleja e Lidhjes, Kėshilli dhe Sekretaria e Pėrhershme. (...) Nė Asamblenė e Lidhjes ishin tė pėrfaqėsuara tė gjithė shtetet anėtare pėrmes delegacionesh, secili prej tė cilave kishte tė drejtėn e njė vote (...). Asambleja e Lidhjes kishte kompetenca gjithėpėrfshirėse nė lidhje me tė gjitha fushat e aktivitetit tė Lidhjes sė Popujve ose nė lidhje me ēėshtje, qė kishin tė bėnin me paqen, kėshtu qė ajo mund tė merrte nė analizė ēdo rrethanė dhe tė jepte rekomandimet e veta.

Kėshilli pėrbėhej nga anėtarė tė pėrhershėm dhe jo tė pėrhershėm (...). Pėr vitin e hyrjes nė fuqi tė statutit 1920 si 'Pėrfaqėsues tė Fuqive Kryesore Aleate dhe tė Asociuara' tė marrėveshjeve pėr paqen, pesė anėtarė tė pėrhershėm tė Kėshillit (Franca, Britania e Madhe, Italia, Japonia, SHBA) dhe katėr anėtarė jo tė pėrhershėm, tė cilėt do tė pėrcaktoheshin me gjykim tė lirė nga Asambleja e Lidhjes. Gjithsesi, duke qenė se SHBA nuk hynė nė Lidhjen e Popujve vendi i atyre si anėtar i pėrhershėm mbeti i lirė. (...).

Kėshilli i merrte vendimet dhe rekomandimet e tij zakonisht me miratim tė njėzėshėm (...). Nėse anėtarė tė caktuar tė Kėshillit ishin pėrfshirė nė njė konflikt, ata pėrjashtoheshin nga e drejta e votės, nė mėnyrė qė tė mos bėhej e mundur vetoja e tyre nė ēėshtje tė vetat. Kėshilli ... gėzonte tė njėjtat kompetenca gjithėpėrfshirėse sikurse edhe Asambleja e Lidhjes (...).

Sekretaria e Pė
rhershme, sė bashku me tė dy Sekretarėt e Pėrgjithshėm Sir James Eric Drummond (deri nė vitin 1933) dhe Francois Joseph Avenol, formonte autoritetin administrativ tė Lidhjes sė Popujve. Prej Sekretarit tė Pėrgjithshėm ... varej njė zyrė ndėrkombėtare e ndarė nė departamente specifike, personeli i sė cilės rekrutohej kryesisht nga shtresa e nėpunėsve ekspertė tė shteteve anėtare."

[nga: Sven Gareis/Johannes Varwick, Kombet e Bashkuara. Detyrat, Instrumentat dhe Reformat; Zyra Federale Qendrore pėr Formim Politik, Seria e shkrimeve Vėllimi 403, Bonn 2003, F. 92-95]

Sistemi i Sigurisė
Kolektive sipas Lidhjes sė Popujve

"Pė
r garantimin e paqes botėrore dhe sigurisė ndėrkombėtare pėrmes Statutit tė Lidhjes sė Popujve u krijua njė sistem dual i sigurisė kolektive, i cili, nga njėra anė, orientohej pėr nga mbrojtja nga luftrat pėrmes procedurave tė zgjidhjes paqėsore tė konflikteve, dhe, nga ana tjetėr, parashikonte edhe njė mekanizėm sanksionesh pėr pėrfundimin e luftrave, qė tashmė kishin nisur.

Ndalimi i pjesshė
m i luftės nga Statuti i Lidhjes sė Popujve i detyronte tė gjitha shtetet anėtare tė merrnin pjesė nė njė procedurė tė quajtur "cooling-off" (ētensionimi) nė ato raste konfliktesh, tė cilat mund tė ēonin eventualisht nė luftė. Qėllimi i kėsaj procedure ishte paraqitja e kėtij rasti konfliktual ose njė Gjykate Arbitrare, Gjykatės sė Pėrhershme Ndėrkombėtare, ose Kėshillit.

Kė
shilli duhej, qė brenda gjashtė muajve tė shqyrtonte ēėshtjen dhe tė hartonte raportin pėrkatės (...). Gjatė kėsaj faze si dhe njė afati tre-mujor nė pėrfundim tė saj, asnjėra prej palėve nuk duhej tė deklaronte luftė. Nė rast se njėra prej palėve nė konflikt pranonte gjykimin apo vendimin arbitrar apo rekomandimin e dhėnė njėzėri nga Kėshilli, atėherė hynte nė fuqi njė ndalim lufte."

[nga: Sven Gareis/Johannes Varwick, Kombet e Bashkuara. Detyrat, Instrumentat dhe Reformat; Zyra Federale Qendrore pėr Formim Politik, Seria e shkrimeve Vėllimi 403, Bonn 2003, F. 95-96]

Dob
ėsitė e sistemit

"Te dob
ėsitė mė tė mėdha tė kėsaj tėrėsie rregullash bėn pjesė edhe fakti, qė pėr format e pėrdorimit tė dhunės nėn pragun e luftės nuk vlente kuadri i kėtij ndalimi. Qė kėtej mbetet pa pėrgjigje pyetja, se nė cilin moment pėrdorimi i lejuar i dhunės kalon nė luftė tė ndaluar.

K
ėto paqartėsira kishin rėndėsi tepėr tė madhe pėr efektivitetin e masave tė sigurisė kolektive. Statuti i Lidhjes sė Popujve, nė fakt, ofronte mundėsinė pėr tė vendosur sanksione kundėr njė shteti, nė rast se ky fillonte njė luftė kundėr dispozitave tė pėrcaktuara. Kėto masa kolektive, spektri i tė cilave shtrihej nga boikoti ekonomik dhe politik der nė detyrimin ushtarak, duheshin ekzekutuar nga tė gjithė anėtarėt e Lidhjes (...).

Por si pasoj
ė e mungesės sė njė pėrkufizimi tė qartė tė agresionit ... mbizotėronte njė pasiguri i madhe nė lidhje me parakushtet e vendosjes sė masave shtrėnguese nė pėrgjthėsi, si dhe nė lidhje me rrezen e veprimit tė detyrimeve pėr t'u angazhuar ushtarakisht  nė veēanti (...). Praktika e sanksioneve tė Lidhjes sė Popujve mbeti e kufizuar edhe nė njė rast tjeter: Nė Luftėn e Abisinisė nė vitin 1937 Kėshilli vendosi embargon kundėr Italisė, por gjithsesi nuk arriti qėllimin e vet, pėr t'i dhėnė fund agresionit italian.

Edhe
nė rastin e invazionit japonez nė Kinėn e Veriut nė fillim tė viteve tridhjetė, Lidhja e Popujve nuk kishte vepruar, duke mos mundur kėshtu, qė, pas daljes sė Japonisė nga organizata nė vitin 1933, tė pengonte shpėrthimin e luftės japonezo-kineze nė vitin 1935. Nė fakt sulmi sovjetik kundėr Finlandės nė dhjetor 1939 ēoi nė pėrjashtimin e Bashkimit Sovjetik nga organizata, por shpėrthimi i Luftės sė Dytė Botėrore nė shtator 1939 kishte shėnuar pėrfundimisht dėshtimin e Lidhjes sė Popujve si sistem i sigurisė kolektive."

[nga: Sven Gareis/Johannes Varwick, Kombet e Bashkuara. Detyrat, Instrumentat dhe Reformat; Zyra Federale Qendrore pėr Formim Politik, Seria e shkrimeve Vėllimi 403, Bonn 2003, F. 96-97]

Hartmut Krüger b
ėn njė bilanc tė tillė tė punės sė Lidhjes sė Popujve nė fushėn kryesore tė garantimit tė paqes: "Lidhja nuk mundi tė zgjidhte detyrėn e saj kryesore, pengimin e luftrave. Tė gjitha pėrpjekjet pėr kufizimin e armatimeve, ose deri edhe pėr ēarmatim, rezultuan tė pasuksesshme. Tė paefektshme rezultuan edhe pėrcaktimet e statutit te Lidhjes sė Popujve, pėrmes tė cilave synohej tė pengohej diplomacia e fshehtė, qė konsiderohej si njėri prej shkaqeve tė shpėrthimit tė Luftės sė Parė Botėrore: marrėveshjet ndėrkombėtare duhen bėrė hapur, dhe nė rast shkeljeje tė statutit tė Lidhjes sė Popujve ato duhen bėrė automatikisht tė pavlefshme. [aus: Hartmut Krüger, Hyrje: Karta e Kombeve tė Bashkuara, Reclam Stuttgart 1982, . 4]

Arsyet e d
ėshtimit tė Lidhjes sė Popujve

"P
ėrgjegjėsinė e dėshtimit tė kėsaj pėrpjekjeje tė parė pėr tė ngritur njė sistem sigurie globale e mbajnė nė pėrgjithėsi deficitet dhe paqartėsitė nė fushėn normative tė statutit si p.sh. ... kufizimi i paorientuar mirė nė njė ndalim tė pjesshėm tė luftrave. Por edhe dobėsitė strukturore e vetė organizatės kanė shėrbyer si shkaqe (...). Por Lidhja e Popujve nė rradhė tė parė nuk arriti pėr asnjė moment tė lidhte pranė vetes tė gjitha fuqitė e mėdha tė atėherėshme (...). Nė kėtė mėnyrė Lidhja e Popujve nuk do tė kishte mundur asnjėherė tė zhvillohe nė njė organizatė universale. Nė datėn 18 prill 1946 gjatė Asamblesė sė 21-tė tė saj u deklarua edhe shpėrbėrja e saj."

[
nga: Sven Gareis/Johannes Varwick, Kombet e Bashkuara. Detyrat, Instrumentat dhe Reformat; Zyra Federale Qendrore pėr Formim Politik, Seria e shkrimeve Vėllimi 403, Bonn 2003, F. 97]

R
ėndėsia e Lidhjes sė Popujve

Megjith
ė dėshtimin bilanci i kėsaj organizate tė re nė llojin e saj nuk ėshtė assesi vetėm negativ, gjė qė bėhet e qartė edhe nė fragmentin e mėposhtėm tė autorėve Sven Gareis dhe Johannes Varwick:

"Lidhja e popujve sh
ėnon njė kthesė nė historinė e mendimit nė fushėn e marrėdhėnieve ndėrkombėtare, edhe pse nė atė kohė shtetet nuk ishin ende gati pėr t'i dhėnė njė mundėsi tė vėrtetė realizimi kėsaj problematike tė re revolucionare dhe tė rėndėsishme nė mbrojtjen nga luftrat dhe nė garantimin e sigurisė pėrmes njė sistemi global, pėr ta shndėrruar atė tė pasktėn nė njė  Clearing House pėr ēėshtje tė sigurisė globale.

D
ėshtimi final i saj nė katastrofėn e Luftės sė Dytė Botėrore parimisht nuk ēoi nė idenė, se idetė dhe normat bazė tė Lidhjes sė Popujve janė utopike apo tė tepėrta. Pėrkundrazi, fillimi dhe zhvillimi i Luftės sė Dytė Botėrore nėnvizoi nė  mėnyrė dramatike idenė e domosdoshmėrisė sė njė sistemi efektiv tė sigurisė ndėrkombėtare. Me Kartėn e Kombeve tė Bashkuara bota mori njė hov tė ri nė ngritjen e njė organizate globale pėr garantimin e paqes."

[
nga: Sven Gareis/Johannes Varwick, Kombet e Bashkuara. Detyrat, Instrumentat dhe Reformat; Zyra Federale Qendrore pėr Formim Politik, Seria e shkrimeve Vėllimi 403, Bonn 2003, F.97-98]

bullet

... shko nė fragmentin tjetėr tė Kursit bazė 2:
   
Themelimi i Kombeve tė
Bashkuara (1941-1945)


 

... shko mė tej te Kursi bazė 3: Cila ėshtė struktura e Kombeve tė Bashkuara?

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e edukimit    II    Metodat

     
 

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.