Politika
lart Kursi baze 1 Permbledhje Permbajtja Edukimi Politika

 

Teori sistemi
Dimensionet
Cikli Policy


 

Didaktika Politike

Koncepti i politikės

Ata qė merren me edukim politik duhet tė bėjnė tė qartė, se cilat janė konceptet bazė tė dy termave - politika dhe edukimi. Nė kėto faqe do t'i kushtohemi termit tė politikės, ndėrsa koncepti bazė i edukimit do tė jetė objekt i faqes Edukimi.

Mungesa e njė koncepti tė njėsuar tė politikės...

Nė shkencėn politike nuk ka njė koncept tė njėsuar, pėrgjithėsisht tė pranuar tė politikės. Por kjo nuk ėshtė aspak diēka negative, pėrkundrazi, sepse ėshtė veēori e shkencave shoqėrore, qė asnjėherė nuk ekziston njė zgjidhje e vetme, akoma mė pak njė zgjidhje "e saktė". Pėr kėtė arsye, dhe me tė drejtė, u ndėrprenė pėrpjekjet pa rezultat pėr tė gjetur njė pėrkufizim fiks tė politikės. Nėse thelbi i politikės pėrbėhet nga pushteti, konflikti, sundimi, paqja apo diēka tjetėr, kjo varet nga problemi pėrkatės, nga interesat nė loje si dhe nga shumė faktorė tė tjerė.

Koncepti ynė i politikės...

Nė bazė tė punės sonė qėndron teoria e sistemit me konceptin e saj shumėdimensional tė politikės. Kėtu bėhet fjalė pėr njė pikėnisje shumė tė pėrhapur, por jo pėr atė mė tė rėndėsishmen ose mė tė mirėn. Ajo ka pėrparėsinė, qė integron dhe lejon njė mori aspektesh dhe elementėsh tė asaj qė ėshtė politike, strukturon dhe sistematizon realitetin kompleks politik, duke u nisur nga ideja e shumėdimensionalitetit kategorik tė politikės   [... mė shumė mbi teorinė e sistemit].

Politika nė tre dimensione...

Kemi dalluar tre dimensionet e mėposhtme tė politikės: Polity, Politics dhe Policy. Polity pėrcakton dimensionin formal tė politikės, pra aparatin normativ, rregullatorėt e procedurave dhe institucionet, ku zhvillohet politika. Politics pėrfaqėson dimensionin procesual, pra proeset vendimmarrėse, menaxhimin e konflikteve, realizimin e qėllimeve dhe interesave. Disa prej pyetjeve klasike tė shkencės politike (cili mund t'i realizojė qėllimet e tij?; cilat janė mekanizmat rregullatore tė konfliktit?; etj) i nėnrenditen pikėrisht kėtij dimensioni. Policy zbulon dimensionin e pėrmbajtjes sė politikės, trajtimin e problemeve dhe pėrmbushjen e detyrave pėrmes sistemit politiko-administrativ me ndihmėn e vendimeve tė detyrueshme pėr tė gjithė (pėrcaktime autoritare vlerash) [... mė shumė mbi dimensionet e politikės].

Politika nė dimensionin kohor...

Ky koncept i politikės ėshtė treguar tė jetė shumė i dobishėm pikėrisht nė edukimin politik. Sė bashku me elementėt e tjerė tė analizės Policy, veēanėrisht me ciklin Policy, ai u jep nė dorė si mėsuesve ashtu edhe nxėnėsve njė model analize, pėr tė kuptuar realitetin kompleks politik.[... mė shumė mbi ciklin Policy].


Tekste thelluese mbi konceptin e politik
ės:

bullet Bazat e teorisė sė sistemit politik
bullet Tre dimensionet e politikės: Polity - Politics - Policy
bullet Modeli i analizės sė Ciklit Policy

[Autor: Ragnar Müller; Prof.Dr. Wolfgang Schumann]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I EvropaGlobalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e edukimit    II    Metodat

     
 

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.