Bazat
lart Kursi baze 2 Kursi baze 3 Kursi baze 4 Kursi baze 5 Bazat

 

Qellimet
Ceshtje planifikimi
Vleresimi me nota
Sfida
Raporti i Delors


 

Didaktika politike

Bazat e edukimit politik

Edukimi politik ėshtė njė fushė e gjerė. Kėtu duhet tė kufizohemi vetėm nė disa shėnime. Fragmente tė veēanta merren me termat  Politika dhe Edukimi. Fragmenti i tekstit nė vijim trajton problemin e orientimit tė vlerave dhe tė lidhjes sė edukimit politik me vlerat:

"Politika dhe edukimi, pra edhe edukimi politik, janė forma tė tė vepruarit qėllimor; ato orientohen drejt objektivash pėrkatėsisht  drejt vlerash. Nė njė shoqėri pluraliste lind pyetja, nėse ėshtė e mundur tė arrihet njė konsensus nė lidhje me vlerat dhe si. Pėr edukimin e lirė tė tė rinjve dhe tė tė rriturve krijimi i konsensunsit arrihet nėpėrmjet diskutimit tė hapur. Por edukimi politik me pėrgjegjėsi publike pėrveē kėsaj ka nevojė pėr legjitimimin e referencave tė vlerave.  

Shteti modern nuk mund t'i pėrgjigjet pyetjes, se cila ėshtė e mira mė e madhe nė njė ansambėl pluralist vlerash. Ne mund tė jemi tė njė mendjeje, kur themi, se ai duhet tė parandalojė probleme tė mėdha dhe si shtet kulturor dhe social duhet tė orientojė veprimtarinė e tij nė mėnyrė pozitive pėr nga vlerat. Gjithsesi ne nuk mund ta kuptojmė politikėn si "realizim" vlerash mė tė larta, por si rregullim konfliktesh dhe si pėrpjekje pėr tė vėnė rendin mė tė mirė, nisur nga qėllime tė njohura si tė tilla nga tė gjithė, tė cilat duke qenė vlera orientuese mbeten detyra tė pėrhershme. Politika nuk ėshtė zbatimi i njė ligji historik apo moral, por mėnyrė tė vepruari e kushtėzuar nga situata nė raste konfliktesh interesash dhe qėllimesh. 'Vlerat bazė' pėr politikėn nuk janė pika programi pėr t'u realizuar, por ide rregullatore. Orientimi pėr nga vlerat dhe procesi i diskutimit pėr marrjen e njė vendimi ecin pėrkrah njėri-tjetrit. Kėtė duhet tė gjykojė siē duhet edukimi politik."

[Bernhard Sutor, Baza teorike; nė: Wolfgang W. Mickel (Bot.), Manual mbi edukimin politik, botuar nga Zyra Qendrore Federale pėr Edukimin Politik - Bundeszentrale für politische Bildung]

Se ēfarė janė ekzaktėsisht nė detaje detyrat e edukimit politik, mbetet  diēka e diskutueshme dhe nė proēes ndryshimi. Teksti i mėposhtėm pėrcakton gjithsesi disa fusha detyrash, tė cilat mund tė vlejnė si konsensuale:

1. Arsimimi dhe forcimi i njė ndėrgjegjeje tė lirė demokratike vlerash,
2. Te kuptuarit e strukturės bazė tė politikės si zgjidhje problemesh aktuale pėrmes marrjes sė vendimeve tė detyrueshme nė ēėshtje tė diskutueshme shoqėrore,
3. Dije orientuese nė fusha aktuale tė politikės me rėndėsi pėr tė ardhmen si p.sh. demokracia dhe rreziqet e saj, raporti ekonomi - ekologji, e ardhmja e shoqėrisė sė punės, globalizimi, Bashkimi i Evropės,
4. Pėrvetėsimi i disa aftėsive tė caktuara si p.sh. pėrdorimi i informacioneve, i mediave etj.
Prej kėtej dalin drejtpėrsėdrejti dy fusha detyrash me pėrmbajtje tė domosdoshme : 1. Konkretizimi i vlerave bazė (...). 2. Tė kuptuarit e procesit tė vendimmarrjes politike me tė dy aspektet:
- Instancat vendimmarrėse dhe legjitimimi i tyre (Parlamenti, Qeveria, Votimet dhe zgjedhjet, Federalizmi);
- Pėrmbajtjet e vendimeve dhe  burimet e tyre: Interesat dhe agjentėt e tyre  (iniciativa qytetare, shoqatat, partitė, mediat)."

[Klaus Rothe, Fushat e detyrave; in: Wolfgang W. Mickel  Manual mbi edukimin politik, botuar nga Zyra Qendrore Federale pėr Edukimin Politik (Bundeszentrale für politische Bildung), Vėll. 358, Bonn 1999, F.  97]

Tekstet vijuese trajtojnė temat e mėposhtėme:

bullet

Qėllimet dhe detyrat e edukimit politik

bullet

Ēėshtje tė planifikimit pėr mėsimin e politikės - njė vėshtrim i pėrgjithshėm

bullet

Sfidat e edukimit politik

bullet

Vlerėsimi me nota nė mėsimin e politikės - problemi i kontrollit tė tė mėsuarit

bullet

Edukimi i demokracisė - Fragment nga Raporti i UNESCO-s mbi edukimin pėr shekullin e 21-tė

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I EvropaGlobalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e edukimit    II    Metodat

     
 

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.