Kursi baze 1
lart Kursi baze 1 Permbledhje Permbajtja Edukimi Politika

 

Kursi baze 2
Kursi baze 3
Kursi baze 4
Kursi baze 5
Bazat


 

Didaktika politike

T'u mėsosh tė tjerėve politikėn ėshtė e vėshtirė. Mė shumė se nė lėndėt, e tjera nė mėsimin e politikės nuk bėhet fjalė vetėm pėr pėrēim dijesh themelore. Kursi bazė i mėposhtėm pėrbėhet nga pesė sekuenca dhe pėrpiqet tė paraqesė nė mėnyrė sa mė praktike hapat nė pėrgatitjen e njė njėsie mėsimore nė lėndėn e politikės. Ai u ofron ndihmė mėsuesve dhe mėsueseve. Diagrama konkretizon katėr hapat, qė ndjekin njėri tjetrin gjatė njė njėsie mėsimore dhe qė do tė jenė temė e kurseve tė tjera bazė: 

Koncepteve bazė Politika dhe Edukimi u kushtohen dy tekste me vete: 

bullet... Shko te teksti  "Koncepti i politikės"
bullet... Shko te teksti "Koncepti i edukimit"

Tekstet

bullet Ēėshtje tė planifikimit nė mėsimin e politikės - njė vėshtrim pėrmbledhės
bullet Qėllimet dhe detyrat e edukimit politik
bullet Vlerėsimi me nota nė mėsimin e politikės - problemi i kontrollit tė tė mėsuarit
bullet Edukimi i demokracisė - Fragment i shkėputur nga raporti i UNESCO-s mbi edukimin nė shekullin e 21-tė

Kursi bazė mbėshtetet nė njė publikim tė mėsuesve kryesorė gjermanė tė politikės, qė ėshtė botuar nga Zyra Qendrore Federale Gjermane pėr Edukimin Politik dhe qė ka gjetur njė pėrdorim tė gjerė nė arsimimin e mėsueseve dhe mėsuesve tė politikės nė Gjermani (Pėrmbledhje e shkurtėr e politikės. Cėshtje tė planifikimit nė mėsimin e politikės, bot. nga Zyra Qendrore Federale pėr Edukimin Politik, vėll. 326,Bonn 1994).

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I EvropaGlobalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e edukimit    II    Metodat

     
 

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.