Edukimi
lart Kursi baze 1 Permbledhje Permbajtja Edukimi Politika

 

4 kollonat
Detyrat
Qellimet
Sfidat


 

Didaktika politike

Koncepti i edukimit

Ata qė merren me edukim politik, duhet tė bėjnė tė qartė, se mbi cilat mėnyra tė konceptuari tė dy termave - politikė dhe edukim - bazohen ata. Nė kėtė faqe ne do t'i kushtohemi termit edukim, ndėrkohė qė ai i politikės ėshtė temė e faqes Politika.

"Tė jesh njerėzor (ose thjesht njeri) ėshtė qėllimi karakteristik i ēdo lloji edukimi klasik, qoftė ky nė lindje apo perėndim."
[Ura drejt se ardhmes. Nje manifest per dialogun e kuturave. Iniciative e Kofi Annan.]

Ēfarė ėshtė edukimi? - Me kėtė pyetje ėshtė marrė njė komision ndėrkombėtar ekspertėsh thirrur nga UNESCO, nėn drejtimin e Jacques Delors, i cili ka paraqitur njė raport tė fuqishėm me titullin: "Aftėsia pėr tė mėsuar: Pasuria jonė e fshehur" (Origjinali: "Learning - the Treasure Within"). Ky raport skicon njė koncept pėrmbledhės tė edukimit, i cili bazohet nė katėr shtylla: 

"Koncepti i tė mėsuarit pėrgjatė gjithė jetės bazohet nė katėr shtylla: 'Tė mėsojmė si tė pėrftojmė dije', 'Tė mėsojmė si tė veprojmė', 'Tė mėsojmė si tė jetojmė sė bashku', 'Tė mėsojmė pėr jetėn'.

- Tė mėsosh pėr tė pėrftuar dije presupozon, tė lidhėsh njė formim tė pėrgjithshėm tė konsiderueshėm me mundėsinė e studimit mė tė thellė tė njė numri mė tė vogėl disiplinash. Nė njė farė mėnyre, kjo do tė thotė ndryshe: tė mėsosh se si tė mėsosh, me qėllim qė tė shfrytėzosh rastet, qė tė ofron tė mėsuarit pėrgjatė gjithė jetės..

"Ēdo person - qoftė fėmijė, adoleshent apo i rritur - duhet tė jetė nė gjendje tė pėrfitojė nga mundėsitė e edukimit, qė u pėrgjigjen nevojave t tij themelore tė tė mėsuarit. Kėto nevoja kanė tė bėjnė si me teknikat e tė mėsuarit (si p.sh. leximi dhe shkrimi, shprehitė me gojė, llogaritjet dhe zgjidhja e problemeve) ashtu edhe me pėrmbajtjet bazė tė tė mėsuarit (si p.sh. dijet, aftėsitė, vlerat, qėndrimet ndaj ēėshtjeve tė caktuara), tė cilat u nevojiten njerėzve pėr tė mbijetuar, pėr tė shpalosur aftėsitė e tyre, pėr tė jetuar dhe punuar nė dinjitet, pėr tė marrė pjesė nė mėnyrė tė plotė nė zhvillimin e shoqėrisė, pėr tė pėrmirėsuar cilėsinė e jetės  si dhe pėr tė marrė vendime tė bazuara e pėr t'u arsimuar mė tej."
[Deklarata Ndėrkombėtare mbi edukimin pėr tė gjithė. Neni 1, kreu 1]


- "Tė mėsosh se si tė veprosh" nuk u referohet vetėm kualifikimeve profesionale, por edhe kompetencės, pėr tu pėrgatitur pėr situata tė reja dhe pėr tė punuar nė skuadėr. Por kjo pikė pėrmbledh edhe zbatimin praktik tė asaj, qė ke mėsuar, nė kuadėr tė pėrvojave tė ndryshme tė tė rinjve nė kontekstin social dhe profesional (...).

- Qė tė mėsosh tė bashkėjetosh, ėshtė e domosdoshme tė zhvillosh mirėkuptimin pėr tė tjerėt dhe tė kuptosh varėsitė globale reciproke, p.sh. pėrmes projektesh tė pėrbashkėta dhe strategjish pėr shuarjen e konflikteve. Kėtu janė pėr t'u respektuar vlera themelore, si pluralizmi, mirėkuptimi reciprok dhe paqja.

- Dhe sė fundmi, tė mėsosh pėr jetėn do tė thotė, tė shpalosėsh mė mirė personalitetin tėnd si dhe tė mund tė veprosh me njė autonomi nė rritje, me njė aftėsi mė tė madhe gjykimi dhe me njė ndjenjė pėrgjegjėsie nė zhvillim tė vazhdueshėm. Pėr tė arritur kėtė, edukimi nuk duhet tė lėrė pas dore asnjė prej potencialeve ekzistuese brenda njė individi: aftėsinė pėr tė kujtuar, forcėn e gjykimit, syrin pėr tė bukurėn, veprimtarinė manuale, aftėsitė pėr tė komunikuar. 

- Ndėrsa sistemet formale tė edukimit i japin pėrparėsi pėrftimit tė dijeve si tė tillė dhe lėnė pas dore llojet e tjera tė tė mėsuarit, sot ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme, qė edukimi tė kuptohet nė tėrėsinė e tij. Pėr kėtė arsye reformat ne edukim dhe politika e edukimit duhet, qė nė tė ardhmen tė orientohen drejt kėtij vizioni si pėr nga pėrmbajtjet ashtu edhe pėr nga metodat."
[pėr tė mėsuar: Pasuria jonė e fshehur. Raport i UNESCO-s mbi edukimin pėr shekullin e 21-tė. Botuar nga komisioni gjerman i UNESCO-s. Neuwied; Kriftel; Berlin: Luchterhand, 1997, S. 83]
 

Fragmente tė tjera nga raporti "Aftėsia pėr tė mėsuar: Pasuria jonė e fshehur":

bullet

Katėr kollonat

bullet

Detyrat e edukimit

bullet

Qėllimet e edukimit

bullet

Sfidat e edukimit nė shek. e 21-tė

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I EvropaGlobalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e edukimit    II    Metodat

     
 

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.