Kursi bazė 5
Lart Kursi bazė 2 Kursi bazė 3 Kursi bazė 4 Kursi bazė 5

 

Globalizimi
Zhvillimi
Drejtėsia


 

Qėndrueshmėria

Kursi bazė 5: Cilat janė problemet nė rrugėn drejt njė zhvillimi tė qėndrueshėm?

Kursin bazė 1 u bė e qartė, se qėndrueshmėria ėshtė njė koncept ambicioz, duke qenė se kėrkon ndryshime themelore nė tė gjitha fushat politike, shoqėrore dhe ekonomike. Kursi bazė 2 tregoi, se si mund tė kontribuojė gjithėsecili, qė tė fillohet njė kthesė drejt qėndrueshmėrisė. Nė Kursin bazė 3 u prezantua modeli mė i suksesshėm deri tani pėr realizimin e koncepit tė qėndrueshmėrisė, Axhenda 21 ose Axhenda Lokale 21. Kursi bazė 4 ka trajtuar nė mėnyrė ekzemplare njėrin prej problemeve globale mė urgjente, ndryshimin e klimės.

Nė kursin bazė 5, qė ėshtė edhe kursi i fundit bazė, fjala ėshtė se si mund tė paraqiten nė mėnyrė tė pėrmbledhur disa probleme nė rrugėn drejt zhvillimit tė qėndrueshėm, tė tilla si ato qė kemi bėrė tė ditura herė pas here nė kurset bazė tė deritanishme. Kėto probleme janė tė njė rėndėsie thelbėsore.  Nuk ėshtė mė e mjaftueshmė tė zgjedhėsh njėrėn shinė apo tjetrėn. Kėrkohet shumė mė tepėr: i tėrė rrjeti hekurudhor, plani i udhėtimeve dhe lokomotiva duhen ndėrruar.

Pikėnisja pėr kėtė nuk ėshtė e shkėlqyer: Ndėrsa nė vitet 80-tė diskutimi i problemeve tė mjedisit (kujtoni kėtu katastrofat e Seveso, Bhopal, Ēernobil, Basel) qėndronte nė krye tė axhendės ndėrkomb
ėtare dhe arriti kulmin  nė vitin 1992, gjatė „Samitit global“ te Rio de Janeiro (shih Kronologjinė), ndėrsa mė vonė, duke nisur nga vitet 90-tė, ishte debati mbi globalizimin, ai qė fitoi epėrsinė:

"Duhet bėrė njė bilanc objektiv, sipas tė cilit diskursi i qėndrueshmėrisė u mbyt shumė pak kohė pas Rios nga profecitė dhe historitė e sukseseve tė globalizimit. Kėto pėrcaktojnė edhe sot e kėsaj dite nė mbarė botėn mėnyrėn e tė menduarit tė sipėrmarrjeve dhe qeverive (...).

E megjithatė prej pak kohėsh ata kanė rėnė nėn njė breshėri kritikash zemėrimi.
Ideja e drejtėsisė sociale dhe globale po fiton sėrish terren. Nė tė njėjtėn kohė nė mes tė shoqėrisė u bė popullor dhe politikisht i efektshėm  'tė menduarit fortifikant'.

Barrierat pėr njė sjellje me pėrgjejėsi mjedisore
 

bullet

Vėshtirėsi nė perceptim: problemet e mjedisit nuk janė direkt tė perceptueshme

bullet

Vėshtirėsi nė informacion: rrjetėzimet shkakore pėrfytyrohen me vėshtirėsi

bullet

Barriera nė nivel emocional: frikė, ndrydhje, justifikime

bullet

Vėshtirėsi nė pėrcjellje: mungojnė informacione dhe pamje

bullet

Barriera antropologjike: civilizimi ekologjik premton modele elementare sjelljeje

bullet

Barriera socio-kulturore: sjellja mjedisore ėshtė vėshtirė tė pajtohet me vlerat aktuale

bullet

Vėshtirėsi nė mėnjanimin e problemeve: dilema eko-sociale (Allmende-Klemme)

bullet

Vėshtirėsi tė perspektivės kohore: shpesh individi nuk mund t’i pėrjetojė pasojat e njė sjelljeje tė ndėrgjegjshme
 

[nga: Horst Neumann, Axhenda 21. Aspekte tė njė zhvllimi tė qėndrueshėm; nė: Politika & Mėsimdhėnia 4/1999, f. 21]

Ky tė menduar u konsolidua pas valės sė shokut tė atentateve terroriste nė SHBA dhe po artikulohet me njė apel tė fuqishėm pėr siguri pėrmes izolimit dhe ruajtjes se gjendjes aktuale: unė dua qė tė paktėn kėtu dhe sot – ndoshta edhe nesėr – tė mbetet kėshtu siē ėshtė, edhe nėse bota pėrreth ėshtė e zhytur nė mjerim dhe dhunė. Por kur pyjet tropikale tė jenė prerė tė gjitha, kur rryma e Gjirit tė Meksikės tė mos ekzistojė mė, kur vėrshimet e refugjatėve tė mos mund tė kontrollohen mė, do tė jetė shumė vonė pėr tė kuptuar, qė 'sustainable development' do tė kishte qenė ndoshta rruga mė e mirė drejt sigurisė globale – dhe asaj individuale."

[
nga: Ulrich Grober, Gjėrat konstruktive kėrkojnė kohė. Rreth zbulimit tė ngadaltė tė qėndrueshmėrisė; nė: Nga politika dhe historia bashkėkohore 31-32/2002, f. 6, versioni online]

Ekonomia e tregut dhe qėndrueshmėria

Ka elemente, qė flasin pėr faktin, se qėndrueshmėria dhe kapitalizmi – tė paktėn nė formėn e tij aktuale – janė tė papajtueshme pėrsa u pėrket qėllimeve dhe idealeve. Nė bestsellerin e tij tė famshėm "Arti i tė dashuruarit " tė vitit 1956 psikoanalisti dhe socialpsikologu Erich Fromm diagnostikon si mė poshtė
:[Erich Fromm, 1900-1980]

"Kapitalizmi modern kėrkon njerėz, qė veprojnė pa probleme tė shumta nė numėr, qė kėrkojnė tė konsumojnė gjithnjė e mė tepėr (...). Ai ka nevojė pėr njerėz, tė cilėve u duket se janė tė lirė dhe tė pavarur dhe qė mendojnė se pėr ta nuk ka asnjė autoritet, asnjė parim apo ndėrgjegje – e qė mėgjithatė janė tė gatshėm, tė komandohen prej tė tjerėve, tė bėjnė atė, ēka pritet prej tyre dhe tė bėhen pa problem pjesė e makinerisė sė shoqėrisė (...). Ēfarė rrjedh prej kėsaj? Njeriu modern bėhet i huaj pėr veten, tė tjerėt dhe natyrėn (...)". Ai "kapėrcen … mėdyshjen e tij tė pavetėdijshme pėrmes rutinės sė zbavitjes (...), e krahas kėsaj pėrmes kėnaqėsisė sė tė blerit vazhdimisht gjėra tė reja  dhe ndėrrimit tė shpejtė tė tyre me gjėra tė tjera (...). Karakteri ynė ėshtė i predispozuar tė kėmbejė dhe tė marrė gjėra, t’i tregtojė dhe konsumojė ato. Gjithēka dhe ēdo gjė – shpirtėrore apo materiale – mund tė jetė objekt kėmbimi dhe konsumi."

[nga: Erich Fromm, Arti i tė dashuruarit, Mynih 2000, f. 100-102]

Duke parė kthesėn drejt njė zhvillimi tė qėndrueshėm vėrtetėsia e kėsaj analize tė bėn tė mendohesh. Nė fakt tė menduarit tonė ekonomik vazhdon tė bazohet nė parimin "mė shpejt, mė lart, mė larg, mė shumė ",  nė besimin se me rritjen ekonomike problemet mund tė zgjidhen. Pėrkundrejt kėsaj alternative modelet e reja tė mirėqėnies si pėr shembull "mė ngadalė, mė pak, mė mirė, mė bukur" zor se gjejnė vesh tė hapur (shih "Vizioni i epokės solare").

Shndėrrimi i vetėdijes: nga ideja mekanike mbi botėn ...

Ėshtė i nevojshėm njė shndėrrim themelor i botėkuptimeve dhe ideve rreth vlerave, -  kėshtu mendon fizikanti i njohur dhe pararendėsi i njė kėndvėshtrimi tėrėsor mbi botėn, Fritjof Capra. Ky ndryshim nė fakt ka filluar por nuk ėshtė mundur tė realizohet ende. Nė fushėn e skencės ai ėshtė shkaktuar nga zbulimet unike tė fizikės nė fillim tė shek. XX. Nė fushėn sociale ai e sheh rolin e pararendėsit nė lėvizjen e ekologjisė
dhe tė grave.

Problemi kryesor nė rrugėn drejt zhvillimit tė qėndrueshėm sipas Capra-s qėndron nė faktin, qė ne kemi mbetur te njė ide tashmė e vjetėruar rreth botės, te njė perceptim mekanik i jetės, i cili bazohet te fizika e Newton. Kėtė paradigmė tė tejkaluar tashmė ai e karakterizon
si mė poshtė nė librin e tij mbresėlėnės "The Turning Point" (1982):[Fritjof Capra,
www.fritjofcapra.net]

"Ajo ide pėr botėn osė ajo paradigmė, qė ėshtė gradualisht duke u tėrhequr, e ka zotėruar disa qindra vjet kulturėn tonė deri mė sot dhe e ka ndikuar tėrė botėn nė mėnyrė tė dukshme. Ajo pėrmban njė sėrė idesh dhe vlerash: mes tyre edhe pikėpamjen, sipas sė cilės universi ėshtė njė sistem mekanik i pėrbėrė nga elementė themelorė materialė; imazhin  e trupit njerėzor si njė makinė; ideja e jetės nė shoqėri si e njė lufte tė vazhdueshme konkurrence pėr ekzistencė; besimin nė progresin e pakufizuar material pėrmes rritjes ekonomike dhe teknike; dhe – jo mė pak e rėndėsishme! – besimin, se njė shoqėri, nė tė cilėn gjinia femėrore i nėnvendoset kudo asaj mashkullore, ndjek njė ligj bazė tė natyrės. Tė gjitha kėto supozime kanė treguar gjatė dekadave tė fundit se janė tepėr tė kufizuara dhe kėrkojnė njė riformulim radikal."

[nga: Fritjof Capra, Kohė kthese. Elemente bazė pėr njė ide tė re rreth botės, Parathėnie mbi botimin gjerman si libėr xhepi, Mynih 1991, f. IX
]

... deri te ideja tėrėsore mbi botėn

Ky riformulim i bindet njė paradigme tė re, njė kėndvėshtrimi tėrėsor ose ekologjik mbi botėn. Capra pėrdor edhe termin e "tė menduarit sistematik": "Nė shkencat natyrore teoria e sistemeve jetėsore, zhvilluar pikėrisht kėto dekadat e fundit, ofron kuadrin shkencor pėr formulimin e tė menduarit tė ri ekologjik (...).

Sistemet jetėsore janė gjithėsi tė integruara, cilėsitė e tė cilave nuk mund tė reduktohen nė njėsi mė tė vogla. Teoria e sistemeve nuk pėrqendrohet nė elementėt themelorė por nė parime bazė tė organizimit. Nė natyrė gjenden me shumicė shembuj sistemesh. Ēdo organizėm – qė nga bakteria mė e vogėl, te fusha e gjerė e bimėve dhe kafshėve deri te njeriu – ėshtė njė gjithėsi e integruar pra njė sistem jetėsor. Tė njėjtat aspekte gjithėsie dėshmohen  edhe nė sistemet sociale si p.sh. nė familje ose nė njė komunitet, si dhe te ekosistemet, tė cilat pėrbėhen nga njė sėrė organizmash nė ndėrveprim tė pėrhershėm me materien pa jetė."

[nga: Fritjof Capra, Kohė kthese. Elemente bazė pėr njė ide tė re rreth botės, Parathėnie mbi botimin gjerman si libėr xhepi, Mynih 1991, f. X]


Pėr kėndvėshtrimin sistematik ėshtė me rėndėsi qendrore fakti, qė tėrėsia ėshtė gjithmonė diēka ndryshe nga thjeshtė shuma e pjesėve tė saj. Nė kėtė pikėpamje
, tė pranueshme janė vetėm ato masa, tė cilat janė solide nė mėnyrė afatgjatė, pra qė nuk do tė dėmtonin sistemet jetėsore. Nė kėtė mėnyrė, kjo paradigmė e re ekologjike pėrbėn bazėn ideale pėr njė zhvillim tė qėndrueshėm. Njė skicė mbi ndryshimet e vlerave, qė rrjedhin sė kėtejmi, shihet nė diagramėn e mėposhtme.
Fragmente tė tjera nė kuadrin e Kursit bazė 5

bullet Globalizimi dhe The Tragedy of the Commons: Vetėm tregu nuk mjafton si instrument komandimi. Ai nuk kujdeset pėr mbrojtjen e mjedisit. Kjo ėshtė detyra e politikave normative. Por shumė probleme kanė arritur tashmė dimensione globale, ndėrkohė qė politika vazhdon tė bėhet kryesisht nė nivel kombėtar... [... mė shumė]
 
bulletZhvillimi si njė koncept i vėshtirė: Shumė pėrkrahės tė konceptit tė qėndrueshmėrisė kritikojnė faktin, qė tanimė flitet pėr "zhvillimin e qėndrueshėm " si ideal, pasi pėr ta koncepti i zhvillimit ėshtė problematik ... [... mė shumė]
 
bulletDrejtėsia dhe qėndrueshmėria janė tė lidhura ngushtė mė njėra-tjetrėn. Konflikti veri-jug pėrbėn njė pengesė kryesore nė rrugėn drejt zhvillimit tė qėndrueshėm. Kėtu del nė skenė edhe roli i superfuqisė sė fundit tė mbetur... [... mė shumė]

 

"Ėshtė e nevojshme njė etikė holistike, jo mė antropocentrike, por qė tė pėrfshijė gjithėsinė si njė tė tėrė. Pėr kėtė qėllim do tė duhej tė viheshin nė diskutim bazat e tė menduarit tė sotėm ekonomik."
[José Lutzenberger, pionier i Konferencės sė Rio-s]

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

Temat:  Web 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Udhėrrėfyesit I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė online ėshtė zhvilluar nga  agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh rreth mediave tė reja dhe edukimit politik (GbR). Nė rast pyetjesh ose vėrejtjesh drejtohuni Ju lutemi te ne.