Kursi bazė 4
Lart Kursi bazė 2 Kursi bazė 3 Kursi bazė 4 Kursi bazė 5

 

Gazet serė
Mbrojtja e klimės
Politika e klimės
Kronologji
Rryma e Gjirit


 

Qėndrueshmėria

"Ėshtė e sigurt qė do tė bėhet mė ngrohtė, ēėshtja ėshtė vetėm kur dhe sa."
 
[Peter Usher, Meteorolog pranė Kombeve tė Bashkuara, 1986]
 

 
Kursi bazė 4: Si mund tė mbrohet klima?
 

Pėr fat tė keq ne kemi njė sėrė problemesh mjedisore, tė cilat pjesėrisht ndėrthuren fort me njėri-tjetrin. Problemi
, nė mėnyrė tė dukshme, mė i rėndėsishėm duket se ėshtė ndryshimi i klimės, sipas njė anketimi ekspertėsh tė vitit 2000. Pėr kėtė arsye mė poshtė do ta trajtojmė ndryshimin e klimės nė mėnyrė ekzemplare.
The Day After Tomorrow – vetėm njė vizion horrori?

Nė filmin e tij "The Day After Tomorrow" producenti dhe regjisori i filmit Roland Emmerich tregon historinė e njė shkencėtari meteorolog, i cili – sikurse edhe  pjesa tjetėr e botės - kapet nė befasi nga njė ndryshim i papritur i klimės. Pasojnė stuhi tė furishme, Los Angeles shkretohet nga Tornadot, New York-u pėrmbytet nėn njė valė gjigante batice dhe tė gjithė hemisferėn e veriut e pėrfshin njė periudhė akullnaje. Nė film ėshtė pikėrisht shkėputja e Rrymės  sė Gjirit ajo, qė shkakton fillimin e epokės sė akullnajave nė Evropė dhe SHBA.

Koncepte bazė

Moti ynė ėshtė gjendja e atmosferės rreth nesh, e cila karakterizohet nga ndryshime tė temperėturės, trysnisė sė ajrit, lagėshtisė, erės, reve dhe reshjeve brenda periudhash tė shkurtra kohore (orė, ditė).

Me klimė kuptohet mesatarja e gjendjeve tė motit dhe frekuenca e fenomeneve ekstreme te motit nė periudha tė gjata kohore (vite, shekuj, mijėvjeēarė).

A do tė mund tė ishte kjo pamja e sė ardhmes sonė?

Si prodhim tipik hollivudian ky film i pėrshkruan ngjarjet natyrisht nė mėnyrė tė ekzagjeruar  dhe – per arsye tė dramaturgjisė – nė njė periudhe tė ngjeshur kohore. Por gjithsesi e tėrė kjo ka njė thelb tė vėrtetė. Ne jemi faktikisht duke shkuar drejt njė katastrofe klimatike. Kjo natyrisht nuk do tė ndodhė nė dekadat e ardhshme – sipas mendimit tė pjesės mė tė madhe tė shkencėtarėve – dhe jo nė njė mėnyrė kaq drastike. Shkencėtarėt rekomandojnė, qė ngrohja globale duhet frenuar, nė mėnyrė qė tė mund tė pengohen katastrofat.

Shembull i mirė

Gjatė prodhimit tė filmit The Day After Tomorrow ėshtė bėrė kujdes tė  shkaktoheshin sa mė pak nxjerrje dioksidi karboni. Pėr prurjet e pashmangshme janė paguar vullnetarisht tarifa me qėllim financimin nė vende tė tjera tė masave tė marra pėr reduktimin e dioksidit tė karbonit.

Klima jonė po shndėrrohet


 

Gjatė historisė sė tokės klima ka qenė gjithmonė nė ndryshim, madje pjesėrisht nė mėnyrė dramatike. Ka patur njė shkėmbim periudhash tė ngrohta dhe akullnajash. Gjithsesi nė 10.000 vitet e fundit klima ka qenė veēanėrisht e qėndrueshme. Nė kėtė kohė ėshtė zhvilluar civilizim njerėzor. Nė 100 vitet e fundit  - qė prej fillimit tė industrializimit – temperatura mesatare globale ėshtė rritur me rreth 0,6 °C, pra mė shpejt se kurrė mė parė nė 1000 vitet e shkuara. Diagrama e mėsipėrme e IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) e bėn tė qartė kėtė zhvillim.

Thelbi i kėtij ndryshimi tė klimės, rreth tė cilit tashmė askush nuk dyshon seriozisht, ėshtė ngrohja e tokės, rritja e temperaturės globale tė sipėrfaqes sė tokės. Kjo mbart pastaj edhe ndryshimet e tjera tė vėrejtura nė sistemn global klimaterik: akujt e p
ėrhershėm nėpėr male dhe blloqet e akujve polarė shkrihen, niveli i detit rritet, qarkullimi i ujit shtohet, reshjet bėhen mė ekstreme dhe katastrofat e ashtuquajtura natyrore dhe mė tė shpeshta.

Nga njė raport i IPCC (2001)

Vitet '90-tė ishin dekada mė e ngrohtė, ndėrsa viti 1998 viti mė i ngrohtė i shekullit tė kaluar.

Analiza tė reja tė unazave tė drurėve, brendėsisė sė akujve, koraleve dhe shėnimeve tė ndryshme historik kanė treguar, se ngrohja e shekullit tė fundit ka tė ngjarė tė jetė mė e larta nė 1000 vitet e shkuara.

Rritja globale e nivelit tė detit nė shekullin e fundit ka arritur vlerėn e rreth 10-20 cm.

Shtresa e dėborės nė brezat e mesėm dhe tė lartė nordikė, qė prej fundit tė viteve '60-tė ėshtė ulur me rreth 10%, nė tė njėjtėn kohė shėnohet nė shkallė tė gjerė njė zvogėlim i dukshėm i akujve tė pėrjetshėm nė male.

[Burimi: www.bmu.de/klimaschutz/doc/2914.php]

Cilat janė pasojat e ngrohjes sė tokės?[Bild: Hurricane Lilly, Liam Gumley, Space Science and Engineering Center, University of Wisconsin-Madison]


bulletAkujt e pėrjetshėm dhe ata polarė shkrihen
 
bulletNgrohje nė rritje e oqeanit dhe rritje e nivelit tė detit (reduktim i sipėrfaqes, ishujt e vegjėl kėrcėnohen nė ekzistencėn e tyre)
 
bulletPėrforcohet qarkullimi lobal ujor: nė tropik avullon mė shumė ujė, i cili bie nė formė reshjesh nė brezat veriorė; tipologjitė e reshjeve ndryshojnė
 
bulletUlet pėrbėrja e kripės nė Atlantikun Verior; po dobėsohet Rryma e Gjirit dhe bashkė me tė edhe sjellja e rrymave tė ngrohta nė drejtim tė Evropės, qė mund tė shkojė deri nė njė ndėrprerje tė plotė tė tyre; nuk pėrjashtohen ndryshime tė menjėhershme tė klimės
 
bulletShfaqje tė shpeshta tė fenomeneve ekstreme tė motit: ciklone, shira tė fuqishme, pėrmbytje, thatėsira
 
bulletZgjerimi i shkretėtirave (humbje sipėrfaqeje, refugjatė mjedisi)
 
bulletNdryshim i bimėsisė: mund tė zhduken sipėrfaqe shumė tė mėdha pyjore.  Kjo do tė ēonte nė ēlirimin e sasive tė mėdha tė dioksidit tė karbonit, qė do ta pėrforconin edhe me tej efektin serė (shih poshtė) dhe do tė ēonin nė njė ngrohje mė tė shpejtė tė tokės ("efekti serė galopant ")
 
bulletDėmtim i mundshėm i shtresės sė ozonit: supozohet qė ngrohja e tokės tė sjellė njė ftohje tė stratosferės (pjesė e Atmosferės nė lartėsinė 15–25 km), gjė qė do tė pėrshpejtonte prishjen e shtresės sė ozonit

Pėrse ngrohet toka? – Efekti serė

Temperaturat e larta nė njė serė bėjnė, qė drita e diellit gjithe energji tė hyjė brenda pa pengesa, por pa lėnė tė dalė jashtė nxehtėsia, qė lėshon toka. E njėjta gjė ndodh edhe me atmosferėn tonė. Kėtu veprojnė gaze qė absorbojnė rreze infra tė kuqe, tė ashtquajturat gaze tė serės, njėsoj si njė serė. (mė shumė informacione rreth gazeve tė serės do tė gjeni nė nj
ė faqe mė vete).

Avulli, qė gjendet nė atmosferė dhe gaze tė natyrshme si dioksidi i karbonit, oksidi i azotit (Distickstoffoxid), metani  dhe ozoni i lėnė tė kalojnė shumė lirshėm rrezet me valė tė shkurtra dhe tė ngarkuara me energji tė diellit, por absorbojnė rrezet me valė tė gjata tė ngrohtėsisė sė tokės. Gazėt e serės e emetojnė kėtė energji nga njėra anė nė atmosferė dhe nga ana tjetėr e rikthejnė ate nė sipėrfaqe tė tokės. Nė kėtė mėnyrė toka ngrohet nė njė temperaturė  mesatare prej rreth 15°C (nė vend tė rreth –18°C)  duke mundėsuar kėshtu jetėn e njerėzve nė planetin tonė. Ky fenomen quhet efekti serė i natyrshėm.


 

Pėrmes aktiviteteve njerėzore qė prej fillimit tė industrializimit ėshtė rritur dukshėm pėrqendrimi i gazeve serė tė natyrshme nė atmosferė, para sė gjithash ai i dioksidit tė karbonit. Pėrveē kėsaj janė ēliruar gaze sintetike, qė ndikojnė klimėn, nė mėnyrė tė veēantė hidrokarburet e halogjenizuara. Kjo e pėrforcon efektin serė dhe ēon nė rritjen e temperaturės mesatare globale. Kėtu flitet pėr efektin serė antropogjen (tė shkaktuar nga njerėzit.

E rėndėsishme ėshtė gjithashtu tė shihet, qė problemet e mjedisit tė listuara nė fillim janė ndėrthurur me njėri-tjetrin dhe mund tė pėrfocohen reciprokisht. Kėshtu p.sh. shpyllėzimi i pyjeve tropikale ka pėr pasojė ndėr tė tjera faktin, qė kėto nuk mund tė thithin mė dioksid karboni, gjė qė pėrforcon efektin serė
.

Pėrse qė prej rreth 100 vjetėsh njerėzit ēlirojnė mė shumė gaze serė se kurrė mė parė?

Nė vazhdėn e industrializimit dhe, pėr pasojė, me rritjen mė tė shpejtė tė popullsisė botėrore por edhe me shtimin e vėllimit tė qarkullimit, u rrit edhe nevoja pėr energji. Kjo ēoi nė njė djegie disa herė mė tė madhe tė substancave fosile tė djegshme. Perveē kėsaj pati njė shtim tė nevojės pėr ushqime dhe tė investimit pėr garantimin e njė standardi tė lartė jetese. Kėshtu u intensifikua bujqėsia dhe toka natyrore filloi tė shndėrrohej gjithnjė e me shumė nė tokė bujqėsore. Kjo tendencė vazhdon edhe sot.

Njė shembull tjetėr do tė ishte bashkėveprimi i efektit serė dhe prishja e shtresės sė ozonit: pėrmes efektit serė ngrohet atmosfera afėr tokės. Kjo ndikon mė pas nė reduktimine  temperaturės nė stratosferė duke favorizuar kėshtu prishjen e shtresės sė ozonit. Rrezatimi Ultraviolet ne toke rritet. Kjo ėshtė e rrezikshme jo vetėm pėr njerėzit por ēon edhe nė shuarjen nė rritje tė planktonit tė detit. Nė kėtė mėnyrė ēlirohet mė shumė dioksid karboni, ēka gjithashtu pėrforcon efektin serė. Atmosfera nė afėrsi tė sipėrfaqes sė tokės vazhdon tė ngrohet dhe me kėtė mbyllet rrethi vicioz.

Si mund tė shmanget ende njė katastrofė natyrore?

Pėrqendrimi i gazeve tė serės nė atmosferė nuk duhet tė rritet mė. Dhe kjo mund tė arrihet vetėm pėrmes njė reduktimi drastik tė emetimeve. Djegia e substancave fosile tė djegshme (naftė, gaz, qymyr) duhet tė reduktohet pėrmes
:

bulletUljes sė konsumit tė energjisė
bulletRistrukturimit tė furnizimit me energji duke pėrdorur energji tė rigjenerueshme (diell, erė, ujė, biomasa, ngrohtėsinė e tokės)

Pėrveē kėsaj nga atmosfera mund tė hiqet dioksidi i karbonit, p.sh. pėrmes pyllėzimit. Zona tė mėdha pyjore, tė cilat shėrbejnė si lugje, duhen ruajtur me kujdes, d.m.th. duhet ndalur shpyllėzimi i rrafshėt.

Por edhe nė rastin e njė ndaljeje tė menjėhershme tė tė gjitha emetimeve, kjo sipas raportit tė IPCC tė vitit 2001 nė lidhje me ndryshimin e klimės, ngrohja e atmosferės dhe rritja e nivelit tė detit do tė vazhdojė ende pėr dekada, madje shekuj me rradhė.

Fragmente tė tjera nė kuadrin e kursit bazė 4

bulletGazet serė: Ēfarė substancash janė mė hollėsisht, prej nga vijnė dhe si mund tė eliminohen ... [... mė shumė]
 
bulletMbrojtja e klimės: Me rėndėsi vendimtare ėshtė fakti, qė individi tė kontribuojė pėr tė mos lejuar ndryshimin e klimės. Si duhet tė sillet njeriu pėr tė mbrojtur klimėn ... [... mė shumė]
 
bulletPolitika klimatike: Ēfarė ndėrmerr politika nė nivel global, kombėtar dhe rajonal pėr tė ulur emetimet e gazeve tė serės ... [... mė shumė]
 
bulletKronologji: Elementet themelore tė politikės ndėrkombėtare mjedisore nė njė vėshtrim kronologjik ... [... mė shumė]
 
bulletRryma e gjirit: A ėshtė e mundur qė Rryma e Gjirit, "prurja  e ujėrave tė ngrohta nė Evropė", tė ndėrpritet dhe tė ēojė nė njė eopkė tė re akullnajash, sikurse tregohet edhe nė filmin The Day After Tomorrow... [... mė shumė]

 
... shko mė tej te Kursi bazė 5: Cilat janė problemet, qė lindin nė rrugėn drejt njė zhvillimi tė qėndrueshėm?

[Autore: Dipl.Biol. Marietta Enss, Redaktimi: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

Temat:  Web 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Udhėrrėfyesit I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė online ėshtė zhvilluar nga  agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh rreth mediave tė reja dhe edukimit politik (GbR). Nė rast pyetjesh ose vėrejtjesh drejtohuni Ju lutemi te ne.