Kursi bazė 2
Lart Kursi bazė 2 Kursi bazė 3 Kursi bazė 4 Kursi bazė 5

 

Fairtrade
Iniciativat
Bujqėsia
Konsumi
Turizmi
Energjia diellore


 

Qėndrueshmėria

Kursi bazė 2: Si veproj unė nė mėnyrė tė qėndrueshme?

"Ēfarė mund tė bėj unė!", ėshtė shpesh reagimi i nėnshtruar ndaj problemeve globale si ndryshimi i klimės ose varfėria. "Sigurisht, qė mund tė bėsh diēka!", i pėrgjigjet kėsaj koncepti i qėndrueshmėrisė, "madje ti duhet tė bėsh diēka, nėse mė merr seriozisht." Sepse qėndrueshmėria pėrmbledh jo vetėm – sikurse dėgjohet shpesh – tė gjitha nivelet, nga ai global deri tek niveli lokal, por qėndrueshmėria prek pikėrisht edhe nivelin individual: Pa pėrpjekjet e secilit individ nuk mund tė arrihet ndryshimi i drejtimit drejt njė zhvillimi tė qėndrueshėm.

"E ardhmja ėshtė koha nė tė cilėn ti pendohesh, qė nuk ke bėrė gjėrat, qė mund t’i bėsh sot."
[Léon Tolstoi]

Pikėnisje pėr njė sjellje tė qėndrueshme ka shumė. Disa prej tyre do t'i trajtojmė mė hollėsisht nė mėnyrė ekzemplare nė kuadėr tė kursit bazė 2. Nė  Kursin bazė 3 do tė prezantojmė realizimin deri tani mė tė suksesshėm tė idesė sė qėndrueshmėrisė, Axhendėn Lokale 21. Ajo pėrbėn njė pikėnisje tė shkėlqyer pėr tė vepruar nė mėnyrė tė qėndrueshme. Gjithkush mund tė iniciojė njė proces axhende tė tillė ose tė bashkėpunojė nė kuadėr tė axhendės ekzistuese.

Disa prej mundėsive tė veprimit pėrmendur nė diagramė janė vetė tė qarta. Natyrisht, qė ėshtė mė mirė (si pėr ne ashtu edhe pėr mjedisin), nėse do tė pėrdornim biēikletėn dhe jo makinėn. Edhe tė tjerat mund tė kuptohen me shikim tė parė, megjithatė ia vlen njė trajtim mė i hollėsishėm
.

Diferenca e konsumit tė energjisė mes variantit mė tė mirė (tenxhere e mirė me kapak) dhe variantit mė tė keq (tenxhere e keq pa kapak) ėshtė 350%! Dhe kėtu bėhet fjalė vetėm pėr njė aspekt nga tė shumtit. Njė sjellje e logjikshme nė jetėn e pėrditshme do tė ēonte nė kursimin e njė sasie tė madhe energjie. Kėtu mund tė pėrmenden p.sh. llambat pėr kursimin e energjisė, fikjen e llambave kur nuk nevojitet dritė, ngrohjen e vetėdijshme etj. Se cilat janė dimensionet pėr tė cilat bėhet fjalė, e bėn tė qartė shembulli i imėposhtėm:

"Kalimet nė pozicionin stand-by e gjithmonė e mė shumė aparateve elektrike tė ofrojnė komoditet; nuk ėshtė mė nevoja tė ngrihesh pėr tė ndezur apo shuajtur televizorin. Ky konsum energjie pa qenė nevoja e pėrdorimit pėrpin 20,5 miliardė kilovat nė vit. Pėr krahasim: Qyteti i Berlinit konsumon nė njė vit 14 miliardė kilovat-orė."

[nga: Sabine Ferenschild/Thomas Hax-Schoppenhorst, Libri i kursit tė botės. Efektet globale tė njė "Gjermanie me tė ardhme", Misereor Basel u.a. 1998, f. 14
]

"Shpejtėsitė e mesme, qė synojnė shoqėri mė komode, distancat e shkurtra, qė pėrforcojnė ekonomitė rajonal, shėrbimet inteligjente, qė zėvendėsojnė mallrat njė-pėrdorimshe dhe konsumi selektiv, qė mjaftohet me sasi mė tė vogla mallrash, janė linjat, nė tė cilat duhet ecur pėr njė shoqėri me tė ardhme."
[nga: Wolfgang Sachs, Pas nesh e ardhmja. Konflikti global pėr drejtėsi dhe ekologji, Frankfurt/Main, bot. 2-tė 2003, f. 97]

Fragmente tė mėtejshme nė kuadėr tė kursit bazė 2

bullet

Fairtrade: Ka njė shenjė dalluese pėr produktet e tregtuara nė mėnyrė tė ndershme. Ata qė i blejnė kėto produkte jo vetėm marrin njė cilėsi tė mirė por, veē kėsaj, mund tė jenė tė sigurt, qė prodhuesit nuk shfrytėzohen ... [... mė shumė]
 

bullet

Informo, bashkėpuno, mbėshtet iniciativa: Nė mbarė botėn ka organizata dhe iniciativa, tė cilat angazhohen pėr zhvillimin e qėndrueshėm. Natyrisht, ne kėtu nuk mund t’i prezantojmė tė gjitha, por po evidentojmė disa nė mėnyrė ekzemplare ... [... mė shumė]
 

bullet

Bujqėsi e qėndrueshme: Nė mbarė botėn gjithnjė e mė shumė fshatarė po lėnė pas dore mbjelljet biodinamike. Shumė gjėra nė rrugėn drejt njė shoqėrie botėrore me tė ardhme varetnpikėrisht nga prodhimi i produkteve ushqimore ... [... mė shumė]
 

bullet

Konsum i qėndrueshėm: Ndryshimi nė themel i sjelljes konsumatore ėshtė njė ndėr kėrkesat mė tė rėndėsishme tė nė rrugėn drejt njė mėnyre jetese tė qėndrueshme. Por kėtu bėhet fjalė pėr njė sfidė veēanėrisht tė thellė dhe tė vėshtirė ... [... mė shumė]
 

bullet

Turizėm i qėndrueshėm: Dega e Turizmit ėshtė duke u zhvilluar momentalisht nė tė gjitha drejtimet e mundshme vetėm jo pėr nga qėndrueshmėria. Tendencat problematike si udhėtime tė largėta me avionė, udhėtime all-inclusive, janė duke shėnuar shifra maksimale nė rritje ... [... mė shumė]
 

bullet

Vizioni i njė epoke solare: Pėrdorimi i energjive tė rinovueshme ėshtė njė ndėr kėrkesat mė tė rėndėsishme nė rrugėn drejt njė zhvillimi tė qėndrueshėm. Ky vizion e vendos kalimin nė energjinė diellore nė njė model tė ri mirėqėnieje  ... [... mė shumė]

 

Koordinatat e modelit tė ri tė mirėqėnies

"Mė ngadalė, mė pak, mė mirė, mė bukur "

[Hans Glauber, www.ecoistituto.it]

"Ekonomia e tė jetuarit mirė ėshtė njė kombinim i pajtueshėm me natyrėn mes konsumit tė pėrmbajtur dhe tė mirave jomateriale."

[Toblacher Thesen 1997]

... shko mė tej te Kursi bazė 3: Si funksionon Axhenda Lokale 21?

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

Temat:  Web 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Udhėrrėfyesit I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė online ėshtė zhvilluar nga  agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh rreth mediave tė reja dhe edukimit politik (GbR). Nė rast pyetjesh ose vėrejtjesh drejtohuni Ju lutemi te ne.