Metodat

 

Kursi bazė 1
Pėrmbajtja
Pėrmbledhje


 

Metodat

Kompleksi tematik: Metodat e mėsimdhėnies sė politikės

Se cili ėshtė qėllimi i mėsimdhėnies sė politikės dhe si mund tė pėrgatitet dhe planifikohet mėsimi nė mėnyrė profesionale, kjo tregohet pėrmbledhtas nė  Kompleksin tematik Didaktika politike nė D@dalos. Ndėr tė tjera atje flitet pėr katėr hapa nė pėrgatitjen e mėsimit:
 
bulletHapi 1: Njohja me temėn
bulletHapi 2: Zgjedhja e perspektivės didaktike
bulletHapi 3: Formulimi i temės
bulletHapi 4: Planifikimi i rrjedhės sė mėsimit

Kompleksi tematik duke dashur tė plotėsojė sa mė sipėr merret me metodat dhe parimet didaktike tė edukimit politik, pra me instrumentet praktike, pa tė cilat mėsimi  nuk mund tė realizohet. Se ēfarė do tė thotė kjo mė hollėsisht, kėtė e tregon Kursi bazė 1.

Kursi bazė 2 u kushtohet parimeve tė ndryshme didaktike, tė cilat kanė treguar se janė veēanėrisht tė dobishme pėr mėsimdhėnien e politikės. Dy kurset e mėposhtme bazė prezantojnė metoda tė rėndėsishme. Kėtu ėshtė fjala fillimisht pėr metodat kryesore (Kursi bazė 3), dhe nė mbyllje pėr metoda mė tė veēanta dhe aktivizuese nė mėsimdhėnien e politikės (Kursi bazė 4).

Kursi bazė pėrmbyllės trajton faktin qė edukimi politik nuk ėshtė njė lėndė thjesht si gjithė tė tjerat, pėrkundrazi ajo ka kėrkesa shumė tė specifike. Demokracia dhe parakushtet e saj nuk duhen pėrēuar vetėm teorikisht, por duhet qė edhe tė ushtrohen praktikisht para sė gjithash nė shkolle (Kursi bazė 5).

Pėr t'u orientuar dhe pėr tė naviguar Ju vihet nė dispozicion njė  Pėrmbledhje grafike mbi kompleksin tematik si dhe njė Listė pėrmbajtjeje me linke direkte rreth faqeve dhe fragmenteve tė veēanta.

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

Temat:  Web 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Udhėrrėfyesit I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e BashkuaraQėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     


Kjo ofertė online ėshtė zhvilluar nga  agora-wissen Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave tė reja dhe edukimit politik (GbR). Nė rast pyetjesh ose vėrejtjesh drejtohuni Ju lutemi te ne.