Kursi bazė 5
Lart Kursi bazė 2 Kursi bazė 3 Kursi bazė 4 Kursi bazė 5

 

Pastrimi
Bashkėpunim
Mbledhja e klasės


 

Metodat

Kursi bazė 5: Demokracia nė shkollė


Edukimi politik si parim shkolle

Ndėrsa me parimet didaktike  (Kursi bazė 2) dhe metodat (Kursi bazė 3, Kursi bazė 4) kemi prezantuar instrumentet qendrore pėr mėsimin e politikės, nė kėtė fragment do tė tregohen shembuj, se si demokracia nė shkollė jo vetėm mund tė pėrēohet, por edhe tė ushtrohet me tė vėrtetė. Tė ushtruarit e demokracisė mbetet pa jetė, nėse lihet pas dore ky dimension praktik i tij.

"Kultura shkollore dhe e tė mėsuarit duhet tė mundėsojnė tė mėsuarit e demokracisė, duke i lėnė nxėnėsit dhe nxėnėset tė praktikojnė, pėrjetojnė dhe kuptojnė  pėrmes pėrvojave dhe veprimeve tė tyre nė shkollė kuptimin e politikės dhe demokracisė, nė mėnyrė qė
, mė pas, pėrmes kėtyre pėrvojave me demokracinė  tė mund tė zhvillojnė madhorinė e tyre politike dhe kompetenca demokratike. Tė mėsuarit e demokracisė nuk mund tė mbėshtetet vetėm nė mėsim, informacion, analizė, sqarim dhe argumentim verbal (...). Edukimi politik ėshtė (...) jo vetėm njė lėndė mėsimore dhe parim mėsimor por edhe parim shkollor."

[nga: Peter Henkenborg, Edukimi politik si parim shkollor: Tė mėsuarit e demokracisė nė tė pėrditshmen shkollore; nė:
Wolfgang Sander (bot.), Libėrth mbi Edukimin Politik, Zyra Qendrore Federale pėr Edukimin Politik Seri shkrimesh vėll. 476, Bonn 2005, f. 265-266]
 


Humnerė mes pretendimit dhe realitetit

Sado e padiskutueshme tė jetė rėndėsia e tė praktikuarit tė demokracisė nė shkollė pėr qėllimet e edukimit politik (shih Kursin bazė 4)  - nuk mund tė anashkalohet fakti, qė pikėrisht kėtu shėnohen deficitet mė tė mėdha:

"Kundėrshtia mes pretendimit dhe realitetit tė tė mėsuarit tė demokracisė nė jetėn e pėrditshme shkollore i referohet ne mėnyrė tė veēantė idesė sė pjesėmarrjes. Pėrvoja e pjesėmarrjes ėshtė njė kusht bazė pėr tė mėsuarit e demokracisė pėrmes vlerėsimit konjitiv. Nė tė pėrditshmen shkollore
, gjithsesi, dominon (...) njė kufizim i mundėsive tė pjesėmarrjes, veēanėrisht nė pjesėn kryesore tė shkollės dhe procesit mėsimor."

[nga: Peter Henkenborg, Edukimi politik si parim shkollor: Tė mėsuarit e demokracisė nė tė pėrditshmen shkollore; nė:
Wolfgang Sander (bot.), Libėrth mbi Edukimin Politik, Zyra Qendrore Federale pėr Edukimin Politik Seri shkrimesh vėll. 476, Bonn 2005, f. 272]


Kritikė: Shkolla si hapėsirė e lirė demokratike

Pėr shkak tė mungesės sė mundėsive tė pjesėmarrjes dhe deficiteve tė tjera  vazhdon tė ndizen herė pas here kritika tė ndryshme: "Disa kritikė tė sistemit tonė mėsimor i konsiderojnė shkollat tona si njė hapėsirė e lirė demokratike, dhe i bėjnė pikėrisht ato pėrgjegjėse pėr mentalitetin konformist dhe mungesėn e kurajos civile tė shumicės sė bashkėqytetarėve.

Nė shkollė mėsohet mė sė shumti nė mėnyrė autoritare
, duke referuar apo duke marrė drejtimin e bisedave. Bėhen shpesh vlerėsime dhe provime si dhe ushtrohet presion mbi nxėnėsit me anė tė notave. Nė kontekstin e kėsaj kritike shkolla ėshtė mė shumė njė institucion i njė shoqėrie darviniste socio-konkurrence sesa njė vend ku mėsohet forca personale dhe morale si dhe forma tė jetės demokratike."

Ėshtė i nevojshėm njė perceptim tjetėr dhe njė hapje e shkollės...

Duke u nisur nga kritika, fragmenti i mėposhtėm pėrmend dy rrugė, sesi shkolla mund tė shndėrrohet (edhe) nė njė hapėsirė demokracie:

"Nga njėra anė duhet kuptuar, qė shkolla nuk ėshtė vetėm njė 'institucion mėsimor', por njė strukturė sociale, njė shoqėri nė miniaturė, njė vend jetese pėr fėmijė dhe tė rritur, nė tė cilin shfaqen pothuaj tė gjitha problemet, qė ekzistojnė edhe nė realitetin politik dhe social.

Ta konceptosh shkollėn si 'Polis', nė tė cilėn kuptohet dhe formėsohet realiteti social si dhe mbruhen vetitė e qytetarit - kjo ėshtė mundėsia e parė e atyre, qė u kushtojnė rėndėsinė e duhur nė shkollė demokracisė dhe etikės qytetare (...).

Nga ana tjetėr ekziston mundėsia e ngritjes sė njė ure pėr t'i nxjerrė shkollat nga mbyllja e tyre nė realitetin e shoqėrisė, nėse kėto do tė merrnin pėrsipėr detyra 'tė tė mėsuarit praktik' nė kuadėr tė projekteve tė tė mėsuarit dhe informuarit, shėrbimeve socile, iniciativave dhe kėrkimeve lokale, pėr realizimin e tė cilave ato do tė kapėrcenin nė mėnyrė krejt tė vetėdijshme hapėsirėn e tė mėsuarit dhe do tė perceptonin kėshtu seriozitetin e bashkėveprimit politik dhe efektet shoqėrore tė tė mėsuarit tė tyre."

[tė dyja citatet marrė nga: Andreas Flitner, Fėmijėt duhet tė mendojnė analitikisht - mėsuesit duheta ta pranojnė kėtė. Ēfarė mund tė bėjė shkolla pėr tė menduarit dhe vepruarit demokratik?; nė: Parlamenti 27/2004, S. 16]

Arsye tė mira pėr ushtrimin e demokracisė nė shkollė...

"Kurajoja civile apo 'guximi social' ėshtė njė nga elementet mė tė rėndėsishme tė demokracisė sė jetuar. Parlamentet e zgjedhura dhe qeveritė ligjore, gjykatat e pavarura, liria e fjalės dhe tė tjera institucione demokratike pėrbėjnė vetėm gjysmėn e demokracisė.

Gjysmėn tjetėr e pėrbėjnė kushtet e jetės dhe raportet me tė tjerėt: qė tė ketė njė numėr tė konsiderueshėm njerėzish, tė cilėt ruajnė dhe mbartin sistemin; qė tė drejtat e njeriut t'i njihen ēdo individi.

Demokracia mund tė vlejė si e tillė vetėm atje, ku nuk mbizotėrojnė raporte kėrcėnimi dhe imponimi, por atje ku ka mjaftueshėm qytetarė, tė cilėt ndjehen pėrgjegjės pėr drejtėsinė, luajalitetin dhe shprehjen e lirė, qė do tė thotė t'i bėsh ato tė vlejnė edhe atje, ku kėto nuk janė tė vetėkuptueshme dhe ku do tė ishte mė komode tė bėsh sikur nuk sheh e tė mos flasėsh; dhe para sė gjithash atje, ku guximi ėshtė diēka e natyrshme dhe tė guximshmit mund tė kishte dizavantazhe."

[nga: Andreas Flitner, Fėmijėt duhet tė mendojnė analitikisht - mėsuesit duhet ta pranojnė kėtė. Ēfarė mund tė bėjė shkolla pėr tė menduarit dhe vepruarit demokratik?; nė: Parlamenti 27/2004, S. 16]


Shembuj praktikė

Nė faqet e tjera nė kuadėr tė kėtij fragmenti do tė prezantohen shembuj nga shkolla  Helene Lange nė Wiesbaden (Gjermani), mėnyra e pazakontė e punės sė tė cilės ndėrkohė ka gjetur vlerėsim ndėrkombėtar. Shembujt i referohen hapėsirės sė brendshme tė shkollės. Ata janė pėrzgjedhur, pasi realizimi dhe testimi i tyre janė relaitivisht tė thjeshtė dhe sepse  "demokracia nė shkollė" duhet tė fillojė pikėrisht nė shkollė. Por ajo nuk duhet tė mbetet atje, por, pėrkundrazi, ajo duhet tė pasurohet pėrmes hapjes sė shkollės dhe iniciativave nė nivele tė ndryshme (lokale - globale).

bulletTė marrėsh pėrsipėr pėrgjegjėsi: Nxėnėsit zbukurojnė dhe pastrojnė vetė shkollėn e tyre ...
 
bullet Bashkėpunim: Nxėnėsit marrin pėrsipėr detyra ...
 
bullet Kontribut i pėrbashkėt: Nxėnėsit zgjidhin problemet e tyre nė mbledhjen e klasės ...

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

Temat:  Web 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Udhėrrėfyesit I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e BashkuaraQėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     


Kjo ofertė online ėshtė zhvilluar nga  agora-wissen Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave tė reja dhe edukimit politik (GbR). Nė rast pyetjesh ose vėrejtjesh drejtohuni Ju lutemi te ne.