Kursi bazė 4
Lart Kursi bazė 2 Kursi bazė 3 Kursi bazė 4 Kursi bazė 5

 

Debat
Puzzle nė grup
Lojė plan
Projekt
Betzavta


 

Metodat

Kursi bazė 4: Metodat aktivizuese tė mėsimdhėnies sė politikės

Njė kriter i rėndėsishėm pėrzgjedhės pėr metodat ėshtė ēėshtja, se deri nė ēmasė kontribuojnė ato nė arritjen e qėllimeve tė edukimit politik, sikurse e bėn tė qartė diagrama. 


Qėllimet e Edukimit Politik

Edukimi politik pėrēon dije themelore rreth politikės dhe tenton tė zgjojė interes pėr politikėn. Kjo pėrbėn kushtin paraprak pėr qėllimet mė ambicioze,para sė gjithash, pėr aftėsinė pėr analizėn dhe gjykimin e  pavarur. Krahas kėsaj njėra nga detyrat ėshtė tė qėnit i kujdeshėm, qė tė fitohen dhe ushtrohen ato kompetenca, pėr tė cilat ka nevojė njė qytetar aktiv nė demokraci (diskutimi, pėrdorimi i mediave, mbajtja e referateve etj.).
 


Ushtrohet kompetenca e demokracisė...

Kėtu dalin nė skenė metodat speciale dhe aktivizuese pėr tė cilat ėshtė fjala nė kėtė kurs bazė. Ato kanė pėrparėsinė qė korrespondojnė gjithashtu me qėllimet mė ambicioze dhe tė mbivendosura tė edukimit politik. Ato pėrēojnė jo vetėm dije - dhe kėtė e bėjnė nė njė mėnyrė tejet tė qėndrueshme -, mundėsojnė jo vetėm tė kuptuarit - deri edhe pėr rrethana tė komplikuara -, por shėrbejnė edhe pėr ushtrimin e kompetencave tė demokracisė, pėrmendur mė sipėr.
 ... por vetėm me simulim

Nga ana tjetėr kėtu duhet vėnė re me kujdes, qė kėto kompetenca, nė kuadėr tė metodave tė prezantuara kėtu, mund tė ushtrohen vetėm nė mėnyrė pak a shumė "artificiale". Ata qė nė njė debat pro-kundėr, zhvilluar nė njė seancė mėsimi apo seminari, pėrfaqėsojnė njė pozicion tė caktuar, e bėjnė kėtė nė njė kontekst shumė tė veēantė dhe tė kufizuar. Vetėm metoda e projektit mund tė ndikojė nė reduktimin e distancės me "jetėn reale", ndėrsa lojėrat plan dhe me role mbeten gjithmonė  simulime. Ndaj ėshtė e rėndėsishme, qė demokracia nė shkollė tė mos pėrēohet vetėm me metoda tė ndryshme por edhe tė praktikohet me tė vėrtetė. Me kėtė dimension merret Kursi bazė 5.
 Probleme

Duhet patur parasysh qė metodat e orientuara pėr nga veprimi, prej tė cilave nė kuadėr tė kėtij kursi do tė prezantohet njė numėr i pėrzgjedhur, dėshmojnė pa dyshim pėrparėsi tė shumta. Gjithsesi krahas pėrparėsive ka edhe probleme. Nė pėrgjithėsi pėrdorimi i kėtyre metodave kėrkon edhe njė angazhim tė madh nga ana e mėsuesit apo drejtuesit tė seminarit, pasi pėrgatitja kėrkon investim. Njė problem tjetėr pėrbėjnė kushtet e pėrgjithshme dhe kriteret e paracaktuara (p.sh. plani mėsimor). Shpesh ėshtė e vėshtirė tė sillen nė harmoni projektet, lojėrat me role etj. me kėto kritere tė paracaktuara. Nė pėrfundim duhet theksuar qė metodat e prezantuara kėtu  kėrkojnė njė sasi tė konsiderueshme kohe.Nė faqe tė tjera do tė prezantohen kėto metoda:

bullet

Debati: zgjidhja paqėsore e konfliktit pėrmes shkėmbimit tė argumentave pėrbėn thelbin e demokracisė. Kjo mund tė ushtrohet nė debat...

bullet

Puzzle nė grup: Puzzle nė grup ėshtė njė formė veēanėrisht e mprehtė dhe e rafinuar e punės nė grup, ku nxėnėsit kthehen nė mėsues...

bullet

Loja plan dhe me role: lojėrat me simulime mund tė jenė njė mjet shumė i efektshėm nė pėrēimin e qėndrueshėm tė dijeve. Krahas kėsaj nė kėtė mėnyrė pėrftohen kompetenca demokracie ...

bullet

Projekti: metoda e projektit redukton distancėn mes shkollės dhe "jetės reale". Nxėnėsit mėsojnė tė planifikojnė nė mėnyrė tė pavarur dhe tė pėrftojnė kompetenca veprimi...

bullet

Betzavta: kjo metodė e zhvilluar nė Izrael zgjedh njė linjė krejt tjetėr dhe shumė interesante tė tė mėsuarit tė demokracisė...

...
shko mė tej te Kursi bazė 5: Demokracia nė shkollė

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

Temat:  Web 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Udhėrrėfyesit I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e BashkuaraQėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     


Kjo ofertė online ėshtė zhvilluar nga  agora-wissen Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave tė reja dhe edukimit politik (GbR). Nė rast pyetjesh ose vėrejtjesh drejtohuni Ju lutemi te ne.