Kursi bazė 3
Lart Kursi bazė 2 Kursi bazė 3 Kursi bazė 4 Kursi bazė 5

 

Referat
Bisedė
Analizė teksti


 

Metodat

Kursi bazė 3: Metodat bazė tė mėsimdhėnies sė politikės

Krahas parimeve didaktike (Kursi bazė 2) edhe metodat bėjnė pjesė nė instrumentet qendrore tė mėsimdhėnies sė politikės. Ato janė nė qendėr tė kėtij kompleksi tematik, i cili plotėson  Kompleksin tematik Didaktika Politike. Nėse atje trajtohen detyrat dhe qėllimet e edukimit politik, kėtu prezantohen instrumentet praktike, me tė cilat realizohet mėsimdhėnia e politikės.

Pėrkufizimi: Metodat janė ato procese, qė duhet tė bėjnė tė mundur, qė mėsues dhe nxėnės tė merren me njė tematikė nė mėnyrė tė tillė qė t'u lejojė atyre tė pėrvetėsojnė njohuri, kėndvėshtrime dhe kompetenca tė reja.

Tė gjitha metodat kanė pikat e tyre tė forta dhe tė dobta. Disa kanė njė metodė tė caktuar tė preferuarėn e tyre, tė tjerė nuk dinė absolutisht ē'tė bėjnė me tė. Ekzistojnė - dhe kjo ėshtė vendimtare - mėnyra tė  ndryshme pėr tė mėsuar. Ndaj nė shkollė apo seminare ėshtė e detyrueshme tė pėrdoren metoda tė ndryshme.

Qendrore: Ndėrrim metode

Günther Gugel - duke iu referuar seminareve, ēka sigurisht vlen edhe pėr mėsimdhėnien e politikės nė shkollė - pėrmend katėr arsye tė rėndėsishme pėr njė pėrdorim me variacion metodash:

bullet

"Tė mėsuarit ėshtė i sukseshėm, para sė gjithash, kur fazat e pėrqendrimit dhe tė shplodhjes  alternohen me njėra-tjetrėn. Pėrdorimi i metodave tė ndryshme mund tė japė njė kontribut tė rėndėsishėm kėtu.

bullet

Jo tė gjithė pjesėmarrėsit pėrballen mė njė temė tė caktuar nė tė njėjtėn mėnyrė. Shumėllojshmėria e metodave u referohet mėnyrave tė ndryshme tė tė mėsuarit.

bullet

Monotonia dhe njėtrajtshmėria (p.sh. tė flasėsh gjithmonė) tė lodh dhe tė demotivon. Njė ndryshim metodash kėtu mund tė japė impulse tė reja.

bullet

Jo vetėm drejtuesi i seminarit por edhe pjesėmarrėsit mbajnė pėrgjegjėsi pėr rrjedhėn e seminarit. Vetėm pėrdorimi i metodave tė shumėllojshme dhe tė orientuara nga tema mundėsojnė njė pėrfshirje tė fuqishme tė pjesėmarrėsve."

[nga: Günther Gugel, Praktika e punės edukative politike. Metodat dhe mjete ndihmėse, Instituti pėr Pedagogjinė e paqes Tübingen, Botimi i katėrt 1996, F. 12]

Listė-kontrolli pėr pėrdorimin e metodave

Metoda duhet tė pėrshtatet me grupin e nxėnėsve dhe situatėn dhe qėllimet e tė mėsuarit. Krahas kėsaj, vendimtare ėshtė qė ato t'i pėrshtaten mėsuesit, kompetencave dhe stilit tė tij tė punės. Veē kėsaj  Günther Gugel ka formuluar edhe njė sėrė pyetjesh, tė cilat mund tė jenė tė dobishme gjatė pėrzgjedhjes sė metodave:

bullet

"Pėrmbajtjet dhe metodat a janė tė lidhura me dijet, kėndvėshtrimet dhe me pritshmėritė e pjesėmarrėsve?

bullet

A merren nė konsideratė kushtet specifike tė pėrbėrjes sė pjesėmarrėsve nė pėrzgjedhjen e metodave?

bullet

A ndikojnė metodat nė zgjimin dhe ruajtjen e aftėsisė pėr tė mėsuar?

bullet

A nxisin metodat iniciativėn vetiake dhe procese tė mėsuari tė vetėorganizuar?

bullet

A mundėsojnė metodat vetėreflektimin dhe tė vepruarit?

bullet

A nxisin kėto metoda kėndvėshtrime shumėdimensionale nė lidhje me ēėshtje dhe probleme tė ndryshme?

bullet

Metodat a janė tė orientuara pėr nga dialogu dhe diskursi?

bullet

Metodat a e marrin nė konsideratė faktin, qė tė mėsuarit duhet tė ndodhė me 'kokė, zemėr dhe dorė'?

bullet

A mundėsojnė kėto metoda pėrjetimin e kompetencave individuale?

bullet

Metodat a janė tė pajtueshme me hapjen e proceseve tė mėsimit?

bullet

A ndikojnė metodat nė zhvillimin e kompetencės metodike tė pjesėmarrėsve?"

[nga: Günther Gugel, Praktika e punės edukative politike. Metodat dhe mjete ndihmėse, Instituti pėr Pedagojinė e Paqes Tübingen, Botimi i katėrt 1996, F. 13]

Kommunikimi

Kusht bazė pėr procese tė suksesshme tė mėsimdhėnies dhe nxėnies ėshtė komunikimi i arrirė. Me kėtė aspekt jashtėzakonisht tė rėndėsishėm, me rregulla komunikimi, me ndikimet e gjuhės sė trupit etj. do tė merremi diku tjetėr, pikėrisht nė kuadėr tė kompleksit tematik Pedagogjia e Paqes, pasi njė komunikim i arrirė ėshtė edhe ēelėsi pėr njė pėrpunim konstruktiv tė njė konflikti, ēka ėshtė njė pikė e rėndėsishme e atij kompleksi tematik (... shko te kompleksi tematik Pedagogjia e Paqes).

Metoda bazė dhe aktivizuese

Nė kuadėr tė kėtij kompleksi tematik nuk mund tė prezantohet e tėrė gama e shumėllojshme e metodave. Ne do tė kufizohemi vetėm nė ato metoda apo mėnyra pune, qė gjykohen si mė tė rėndėsishmet apo mė shpesh tė praktikuarat. Ky kurs u kushtohet metodave bazė. Kėtu bėjnė pjesė ato mėnyra tė  vepruari, qė zakonisht i gjejmė nė ēdo orė seminari apo mėsimi:

bullet

Referati (Referati i mėsuesit, vizualizimi)

bullet

Biseda nė mėsim

bullet Analizė teksti

Kursin bazė 4 bėhet fjalė pėr Metoda aktivizuese, tė cilat janė shumė tė pėrshtatshme pėr mėsimdhėnien e politikės, pasi krahas dijeve ato pėrēojnė edhe kompetenca tė vepruari, tė cilat u korrespondojnė objektivave finale tė mėsimdhėnies sė politikės.
 

... shko mė tej te Kursi bazė 4: Metoda aktivizuese tė mėsimdhėnies sė politikės

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

Temat:  Web 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Udhėrrėfyesit I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e BashkuaraQėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     


Kjo ofertė online ėshtė zhvilluar nga  agora-wissen Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave tė reja dhe edukimit politik (GbR). Nė rast pyetjesh ose vėrejtjesh drejtohuni Ju lutemi te ne.