Kursi bazė 2
Lart Kursi bazė 2 Kursi bazė 3 Kursi bazė 4 Kursi bazė 5

 


 

Metodat

Kursi bazė 2: Parimet didaktike tė edukimit politik

Parimet didaktike ndihmojnė nė pėrgatitjen dhe realizimin e mėsimdhėnies sė politikės. Ato drejtojnė procesin e pėrzgjedhjes, gjatė cilit selektohen dhe strukturohen sipas njė qėllimi tė caktuar dhe nė mėnyrė tė argumentuar tema tė veēanta nga njė tėrėsi komplekse rrethanash politike.

Nė kėtė mėnyrė ato luajnė njė rol pėrcaktues nė tė katėr hapat e pėrgatitjes sė procesit mėsimor (shih kutinė djathtas). Njė rėndėsi tė veēantė marrin ato natyrisht nė hapin e dytė,  mjaft pėrcaktues nga pikėpamja didaktike, pikėrisht nė atė tė pėrzgjedhjes sė perspektivės didaktike.

Pėrgatitja e procesit mėsimor:
 
bullet

Hapi 1: Njohja me temėn

bullet

Hapi 2: Pėrzgjedha e perspektivės didaktike

bullet

Hapi 3: Formulimi i temės

bullet

Hapi 4: Planifikimi i rrjedhės mėsimore


[Informacione tė mėtejshme nė lidhje me kėtė gjeni nė kuadėr tė  Kompleksit tematik tė didaktikės politike]

Pėrkufizim: Wolfgang Sander i pėrkufizon parimet didaktike si "instrumente konceptuale, me ndihmėn e tė cilave nga shumėllojshmėria e asaj, qė ėshtė politike, mund tė ndėrtohen dhe strukturohen nga pikėpamja didaktike temat pėr objekte tė tė mėsuarit. Parimet didaktike duhet ta bėjnė politikėn tė nxėnėshme. Ato lidhin me njėra tjetrėn dijet didaktike nė funksion tė planifikimit tė pėrmbajtjeve mėsimore".

[nga: Wolfgang Sander, Teoria e edukimit politik: Histori - koncepte didaktike - tendenca dhe probleme aktuale; nė: i njėjti autor (bot.), Libėr mbi edukimin politik, Seri shkrimesh tė Zyrės Qendrore Federale pėr Edukimin Politik, Vėll 476, Bonn 2005, F.29]

Parimet didaktike, sikurse janė kristalizuar nė diskutimin e fushės didaktike tė dekadave tė fundit, pėrbėjnė thelbin e didaktikės politike. Kėshtu ato operacionalizojnė objektivat e pėrgjithshme tė edukimit politik, tė cilat shpesh pėrmblidhen nė formulėn e shkurtuar "qytetar madhor dhe i pėrgjegjshėm" (mbi detyrat dhe qėllimet e edukimit politik shiko Kompleksin tematik Didaktika Politike).


Parimet didaktike qendrore tė edukimit politik

 Formimi i njė gjykimi tė pavarur:  Nė debatin, qė zhvillohet nė Gjermani nė mėnyrė veēanėrisht intensive rreth didaktikės politike, ky parim cilėsohet si  "Ndalim i imponimit". Ai e ka zanafillėn nė njė takim tė pėrfaqėsuesve mė tė rėndėsishėm tė kėsaj disipline  nė vitin 1976 dhe prej atėherė formon bazėn e edukimit politik nė Gjermani e mė gjerė. Teksti i marrėveshjes, i njohur edhe me emrin "Konsensusi i Beutelsbach-ut" ėshtė si mė poshtė:

"1. Ndalimi i imponimit. Nuk ėshtė e lejueshme qė ... ta zėsh nė befasi dhe tė papėrgatitur nxėnėsin me opinione tė dėshiruara dhe kėshtu ... ta pengosh  'tė krijojė njė opinion tė pavarur' (...). Pikėrisht kėtu shtrihet kufiri mes edukimit politik dhe indoktrinimit. Por indoktrinimi ėshtė i papajtueshėm me rolin e mėsuesit nė njė shoqėri demokratike dhe me objektivin - gjithandej tė pranuar - tė madhorisė sė nxėnėsit."

 Kontroversiteti  pėrbėn parimin e dytė didaktik tė rėndėsishėm. Formulimi i Konsensusit tė Beutelsbach-ut pėr tė:

"2. Ajo qė nė shkencė dhe politikė ėshtė  kontroverse, duhet tė jetė kontroverse edhe nė mėsim. Kjo kėrkesė ėshtė e lidhur shumė ngushtė me tė parėn, sepse nėse pikėpamje tė ndryshme nga njėra-tjetra ndrydhen, nėse alternativat nuk diskutohen, atėherė ėshtė hapur rruga drejt indoktrinimit..."

Me parimet e "Ndalimit tė imponimit" dhe "Kontroversitetit" kemi pėrmendur dy parime didaktike tė domosdoshme, tė cilat kanė patur dhe vazhdojnė tė kenė vlefshmėri  tė pakufizuar. Ato shėnojnė kufirin mes edukimit politik demokratik dhe indoktrinimit. Nė fund tė njė njėsie mėsimore duhet tė ketė disa zgjidhje pėr njė problem tė caktuar politik. Nxėnėsi apo pjesėmarrėsi nė seminar nuk duhet privuar nga zgjedhja e rrugės "mė tė mirė", madje kjo i duhet lėnė gjykimit tė tij apo tė saj.

 Orientimi pėr nga interesat   si parim i tretė i Konsensusit tė Beutelsbach-ut, nė dallim nga dy tė parat, ka qenė herė pas here objekt diskutimi - jo aq nė sensin e heqjes sė tij si tė tillė por mė shumė nė funksion tė plotėsimit tė tij, pėr shembull me dimensionin e orientimit pėr nga e mira e pėrgjithshme:

"3. Nxėnėsi duhet aftėsuar tė analizojė njė situatė politike dhe tė analizojė interesat e veta, si dhe tė kėrkojė rrugė dhe mjete tė ndikojė gjendjen ekzistuese nė pėrputhje me interesat e tij ..."

[Tė gjitha citatet marrė nga: Hans-Georg Wehling, Konsensus ą la Beutelsbach?; nė: Siegfried Schiele/Herbert Schneider (bot.), Problemi i konsensusit nė edukimin politik, Shtutgart 1977, f. 179-180]


Parime tė tjera didaktike tė edukimit politik

Pėrgjithėsisht, duhet vėnė re qė parimet e ndryshme didaktike, si ato qė pėrmenden mė sipėr dhe ato qė do tė vijojnė, mbivendosen dhe plotėsojnė njėri-tjetrin, ato varen ngushtė nga njėri-tjetri. Parimet, qė dalin nė plan tė parė, varen nga tema dhe grupi i synuar, por asnjė njėsi mėsimore nuk do t'i pėrmbajė ato tė gjitha dhe nė tė njėjtėn masė..

Dy parimet e para tė Konsensusit tė Beutelsbach-ut kanė njė pozicion tė diferencuar, pasi ato duhen respektuar gjithmonė pavarėsisht nga tematika. Ai edukim politik, qė bie ndesh me ndalimin e imponimit apo me parimin e kontroversiteit, nuk ėshtė profesional. Parime tė tjera tė rėndėsishme janė si mė poshtė:

 Orientimi pėr nga nxėnėsit:  Edukimi politik lidhet me pėrvojat dhe interesat e grupit tė synuar (nė rastin e edukimit tė tė rriturve ky parim quhet ndryshe ai i orientimit pėr nga pjesėmarrėsit). Nė rastin ideal materiali, qė do tė trajtohet, dhe mėnyra se si do tė trajtohet diskutohen gjerėsisht nė mėnyrė tė barabartė nga nxėnėsit dhe mėsuesit. Ky parim tenton tė realizojė nė mėnyrė konsekuente teorinė, sipas sė cilės nxėnėsit nuk duhen parė si objekte tė procesit mėsimor.

 Orientimi pėr nga problemi:  Edukimi politik duhet tė niset nga problemet reale dhe tė pėrēojė kryesisht dije dhe kompetenca, tė cilat janė tė domosdoshme pėr trajtimin e problemeve. Aftėsia pėr tė zgjidhur problemet ėshtė mė e rėndėsishme se grumbullimi i dijes. Trajtimi i njė tematike duhet tė ndjekė gjithnjė rrugėn nga e veēanta te e pėrgjithshmja, pra, induksionit duhet t'i jepet pėrparėsi nė krahasim me deduksionin.

 Ekzemplaritet:  Edukimi politik nuk mund t'i trajtojė temat asnjėherė deri nė fund dhe duhet tė kufizohet nė disa aspekte tė caktuara. Tė mėsuarit ekzemplar pėrbėn njė strategji tė argumentuar tė reduktimit tė materialit dhe tė kompleksitetit. Pėrzgjedhja e aspekteve qė duhen trajtuar duhet qė nga njėra anė  t'u referohet nxėnėsve dhe njė problemi tė caktuar, dhe nga ana tjetėr tė jetė ekzemplare pėr nga tema. Kjo do tė thotė, nė mėnyrė tė veēantė, qė  "thelbi politik" i temės vendoset nė qendėr. Tė mėsuarit dhe tė nxėnėt e suksesshėm ekzemplar mundėsojnė identifikimin e strukturave dhe ligjshmėrive tė problemit tė pėrzgjedhur, duke qenė nė kėtė mėnyrė ngushtėsisht tė lidhur me parimin e orientimit pėr nga problemi. Tė mėsuarit ekzemplar ėshtė mė i rėndėsishėm sesa tė synuarit drejt tėrėsisė perfekte.

 Orientimi drejt shkencės:  Edukimi politik duhet tė jetė i ndėrthurur ngushtė me shkencat referencė tė tij, nė mėnyrė tė veēantė me shkencėn politike si shkenca e parė referencė.

 Aktualitet / Vizualitet:  Edukimi politik duhet tė bėjė objekt, brenda mundėsive tė tij, probleme aktuale dhe sugjerimet e zgjidhjeve pėrkatėse. Pėrmbajtjet objekt tė tė mėsuarit duhet tė jenė sa mė pak abstrakte dhe tė pėrēohen nė mėnyrė sa mė tė qartė nga ana vizive dhe lehtėsisht tė fiksueshme. Sė bashku me kriteret e pėrzgjedhėse tė tilla si afėrsia me tematikėn dhe rėndėsia e saj, kėto elemente mund tė ēojnė nė njė rritje tė motivimit tė nxėnėsve apo pjeėsmarrėsve.

 Orientimi drejt veprimit:  Edukimi politik duhet qė nga njėra anė tė lejojė dhe mbėshtesė tė mėsuarit e pavarur si formė e qėndrueshme e pėrēimit tė dijeve (p.sh. me anė metodash pėrkatėse sikurse ėshtė puna me projkete). Por nga ana tjetėr ai duhet tė merret edhe me ushtrimin e kompetencave bazė tė demokracisė, pra tė njė repertori personal veprimesh pėr debatin dhe krijimin e opinionit politik (p.sh. pėrmes ushtrimit tė kualifikimeve bazė si debatimi apo prezantimi).Kėto kompetenca ushtrohen me anė metodash tė orientuara pėr nga veprimi si loja plan, debati apo loja me role.
 

... shko mė tej te Kursi bazė 3: Metodat bazė tė mėsimdhėnies sė politikės

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

Temat:  Web 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Udhėrrėfyesit I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e BashkuaraQėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     


Kjo ofertė online ėshtė zhvilluar nga  agora-wissen Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave tė reja dhe edukimit politik (GbR). Nė rast pyetjesh ose vėrejtjesh drejtohuni Ju lutemi te ne.