Kursi bazė 1
Lart Kursi bazė 1 Pėrmbajtja Pėrmbledhje

 

Kursi bazė 2
Kursi bazė 3
Kursi bazė 4
Kursi bazė 5


 

Metodat

Vėshtrim i pėrgjithshėm mbi sekuencat e kurseve bazė

Kursi bazė 1: Hyrje

Kursi bazė 2: Parimet didaktike tė edukimit politik

Kursi bazė 3: Metodat bazė nė mėsimdhėnien e politikės

Kursi bazė 4: Metoda aktivizuese nė mėsimdhėnien e politikės

Kursi bazė 5: Demokracia nė shkollė


Kursi bazė 1: Hyrje


Didaktika politike ka pėr detyrė t'u japė pėrgjigje tė argumentuara shkencėrisht pyetjeve tė mėsimdhėnies sė politikės "Ēfarė...", "Pėr ē'qėllim...", "Pse..." dhe "Si...":

bullet

Ēfarė duhet mėsuar: Pėrzgjedhja e temave dhe strukturimi i tyre

bullet

Pėrse dhe pėr ē'qėllim duhet mėsuar: objektivat pedagogjike dhe argumentimi i tyre

bullet

Si duhet mėsuar: metodat, mediat, vendi i tė mėsuarit, situata e tė mėsuarit

Kompleksi tematik nė fjalė i kushtohet nė rradhė tė parė pyetjes "Si" dhe prezanton metoda tė rėndėsishme pėr mėsimdhėnien e politikės. Nė njė faqe tjetėr - nė kuadėr tė Kompleksit tematik Didaktika Politike - do tė gjeni mė shumė informacione nė lidhje me dy ēėshtjet e tjera esenciale: detyrat dhe qėllimet e edukimit politik."Tools" pėr mėsimdhėnien e politikės

Me "Tools" Wolfgang Sander nėnkupton "instrumentet pėr planifikimin, realizimin dhe reflektimin e mjediseve tė tė mėsuarit". Ai dallon katėr lloje "Tools", tė cilat do tė prezantohen kėtu nė mėnyrė tė pėrmbledhur. Gjithsesi nė fragmentet e tjera secili prej tyre do tė trajtohet hollėsisht.

Parimet didaktike: Ato ndihmojnė nė pėrzgjedhen dhe strukturimin e asaj, qė do tė trajtohet nė  mėsim apo seminar. Nė kėtė mėnyrė fusha, shpesh komplekse dhe e vėshtirė pėr t'u kufizuar, e politikės bėhet e nxėnėshme. Nė kėtė kėndvėshtrim ato janė me rėndėsi tejet tė madhe pėr planifikimin dhe realizimin e mėsimdhėnies sė politikės. Me parimet e rėndėsishme didaktike merret Kursi bazė 2.

Metodat: Ato janė instrumentet e drejtpėdrejta tė mėsuesit gjatė procesit mėsimor apo seminareve. Ato i hapin rrugė tė mėsuarit,"duke pėrkufizuar hapat, proceset dhe rregullat pėr takimin e nxėnėsve me objektin pėrkatės". Nė Kursin bazė 3 bėhet fjalė pėr metoda tė tilla si referati, analiza e tekstit dhe biseda nė mėsim, Kursi bazė 4 prezanton metoda aktivizuese si puzzle nė grup, debati, loja me role, loja plan dhe projekti.

Mediat: Nė rastin e mediave bėhet fjalė pėr instrumente, "tė cilat pėrzgjidhen, formėsohen dhe pėrdoren sipas njė qėllimi pedagogjik tė caktuar si mjete pune dhė mbartės informacionesh pėr tė ndihmuar procesin e tė mėsuarit". Kėtu duhet vėnė re qė nė rastin e kėtyre mjeteve ndihmė zakonisht bėhet fjalė pėr media, "nė tė cilat zhvillohet edhe vetė diskutimi politik (si gazetat, pamjet televizive, libra tė fushės apo faqe interneti).

Krahas kėsaj, mediat, dhe nė veēanti mediat dixhitale (...), ofrojnė mundėsi tė konsiderueshme pėr prodhimin e materialeve mėsimore (...) (si p.sh. ekspozita, dokumentime vizive dhe tekstuale, faqe interneti, video dixhitale)". Pra, mediat marrin njė rėndėsi tejet tė madhe dhe nė plan tė shumėfishtė nė mėsimdhėnien e politikės. Nė kėtė kontekst duhen parė edhe diskutimet rreth kualifikimeve kyēe (sikurse janė kėrkimet profesionale nė internet) dhe kompetenca mediatike dhe rėndėsia e saj nė mėsimdhėnien e politikės.

Vlerėsimi: Wolfgang Sander paraqet si instrument tė katėrt "kriteret pėr vėzhgimin, analizėn dhe vlerėsimin e proceseve tė tė mėsuarit". Pasi kjo fushė ishte lėnė pas dore pėr njė kohė tė gjatė, politika didaktike sikurse edhe edukimi politik u hapen gjithnjė e mė shumė proceseve tė vlerėsimit. Kėtu, gjithsesi, mund tė diskutohet se si mund (apo duhet) t'i nėnshtrohen njė procesi vlerėsimi objektivat e mbivendosura tė mėsimdhėnies politike ("qytetari madhor dhe i pėrgjegjshėm").

[Tė gjitha citatet marrė nga: Wolfgang Sander, Teoria e edukimit politik: Histori - koncepte didaktike - tendenca dhe probleme aktuale; nė: i njėjti autor (bot.), Libėr mbi edukimin politik, Seri shkrimesh tė Zyrės Qendrore Federale pėr Edukimin Politik, Vėll 476, Bonn 2005, F. 28-30]


 

... shko mė tej te Kursi bazė 2: Parimet Didaktike tė edukimit politik

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

Temat:  Web 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Udhėrrėfyesit I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e BashkuaraQėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     


Kjo ofertė online ėshtė zhvilluar nga  agora-wissen Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave tė reja dhe edukimit politik (GbR). Nė rast pyetjesh ose vėrejtjesh drejtohuni Ju lutemi te ne.