Kursi baze 3
Lart Kursi baze 2 Kursi baze 3 Kursi baze 4 Kursi baze 5

 


 

Globalizimi

Kursi baz 3: Shkaqet e globalizimit

Dukurit
komplekse mund t shpjegohen vetm n mnyr multikazuale. Pr kt, n debatin mbi globalizimin t gjith jan t t njjtit mendim, t githa t tjerat mbeten t diskutueshme. N varsi t prkufizimit apo t koncepit mbi globalizimin ndryshojn edhe shkaqet dhe forcat e tij lvizse. Grafiku i mposhtm paraqet shkaqet e prmendura m shpesh, pa pretenduar q lista sht e plot.

Nuk ka  dyshim, q risit teknologjike, veanrisht n fushn e informacionit dhe t komunikimit, kan luajtur dhe vazhdojn t luajn ende nj rol qendror.  Interneti sht n shum pikpamje shmblltyra e globalizimit. Globalizimi i tregjeve t financs, drgimi brenda sekonds i shumave n madhsi t paimagjinueshme rreth e prqark globit nuk do t kishte qen i mundur pa kt teknologji, po kshtu organizimi i prodhimit t integruar n nivel ndrkombtar dhe shum e shum t tjera.

Rritja e tejmadhe e tregtis si nj element tjetr qendror i globalizimit ekonomik sht jo pak rezultat i faktit, q kostot e  transportit kan rn n mnyr t rrufeshme dhe q mallrat mund t transportohen shum m shpejt. Kjo vlen n mnyr t veant pr sektorin e shrbimeve: Produkte si software apo database mund t drgohen n kndin tjetr t bots brenda sekondash me an t transmetimit t t dhnave.

Edhe fundi i Lufts s Ftoht prmendet shpesh si arsye. Ndrsa bota n konfliktin mes lindjes dhe perndimit ishte ndar n dy kampe, tanim ky kufi - Perdja e hekurt - nuk ekziston m q prej viteve 1989/90. Shtetet e dikurshme t Bllokut t Lindjes jan hapur tanim prkundrejt tregut botror. Gjithnj e m shum shtete tregojn se kan besim te demokracia dhe ekonomia e tregut  si parime baz t organizimit.

Nj rol shum t rndsishm - para s gjithash n nivelin e vetdijes - kan luajtur problemet globale. Kt nuk e tregojn vetm  bizneset e mbar nj bote n shtetet e zhvilluara industriale. Problemet globale krkojn nj ndrkombtarizim t politiks dhe mbshtesin  nj vetdije globale. Organizata t tilla si Greenpeace ose Amnesty International, q u prkushtohen t tilla temave globale si mjedisi dhe t drejtat e njeriut, jan Global Players. Tashm jan duke u ravijzuar premisat e nj shoqrie botrore.
 

Pikrisht kritikt e globalizimit si p.sh. Network-u ATTAC trheqin gjithnj vmendjen n lidhje me faktin, q nuk kemi t bjm me nj proces t detyrueshm, se globalizimi q pas Lufts s Dyt Botrore sht kryesisht pasoj e nj politike rregullimi nn udhheqjen e SHBA (shih faqen m vete t "ATTAC"). Pa liberalizimin e tregtis botrore n kuadr t  GATT ose t WTO ky zhvillim nuk do t kishte qen i imagjinueshm.
 

Informacione interesante mbi kt tematik gjeni n faqet e internetit t organizatave t "Bretton Woods":

bullet

Organizata Botrore e Tregtis: www.wto.org

bullet

Fondi Monetar Ndrkombtar: www.imf.org

bullet

Banka Botrore: www.worldbank.org

[Link-e t tjera gjeni n  Linklistn mbi kompleksin tematik t globalizimit]
 

... shko m tej te kursi baz 4: Problemet pasoj e globalizimit

[Autor: Ragnar Mller]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I T drejtat e njeriut I ModeleDemokracia I Partit I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qndrueshmria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e edukimit    II    Metodat

     
 

Kjo ofert Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pr prim dijesh prmes mediave te reja dhe edukimit politik. N rast pyetjesh apo vrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.