Kursi baze 1
Lart Kursi baze 1 Hyrje Linklista Permbajtja Veshtrim grafik

 

Kursi baze 2
Kursi baze 3
Kursi baze 4
Kursi baze 5


 

Globalizimi

Vshtrim i prgjithshm mbi sekuencat e kurseve baz

Kursi baz 1: far sht globalizimi? (Prpjekje pr t prkufizuar)

Kursi baz 2: Dimensionet e globalizimit (Multidimensionaliteti)

Kursi baz 3: Shkaqet e globalizimit (Multikauzaliteti)

Kursi baz 4: Problemet pasoj e globalizimit

Kursi baz 5: Premisa zgjidhjeje: Global Governance


Kursi baz 1: far sht globalizimi?


Vshtirsit fillojn pikrisht me prcaktimin e konceptit. As n debatin shkencor dhe as n at t gjer publik nuk ka nj prkufizim t njohur si t till nga t gjith. Tabela e mposhtme paraqet n mnyr t prmbledhur prpjekje t ndryshme pr t prkufizuar konceptin e globalizimit:

Globalizimi sht ...

... nje proces i kaprcimit t kufinjve t lindur historikisht. Kshtu ai nnkupton t njjtn gj si erozioni (pra nuk sht zhdukje) i sovranitetit kombtaro-shtetror dhe prezantohet si shkputje e ekonomis s tregut nga  shtrati i rregullave morale dhe detyrimeve t institucionalizuara t shoqrive ...
[Elmar Altvater]

... Intensifikimi i marrdhnieve sociale mbarbotrore, prmes t cilave vende t largta mbajn lidhje me njra tjetrn, n mnyr t till q ngjarjet n nj vend karakterizohen nga t njjtat procese sikurse edhe n nj vend tjetr shum kilometra larg, dhe anasjelltas...
[Anthony Giddens]

... Intensifikim sasior dhe cilsor i transaksioneve ndrkufitare gjat procesit t njkohshm t zgjerimit t tyre lokal...
[Ulrich Menzel]

... Kthesa m e madhe ekonomike dhe shoqrore q prej revolucionit industrial ...
[Dirk Messner / Franz Nuscheler]

... varsi dhe integrim n rritje e ekonomive t ndryshme prreth globit...
[Meghnad Desai]

... proces i lidhjeve n rritje mes shoqrive dhe problematikave ...
[Johannes Varwick]

... prmes globalizimit intensifikohet kokurrenca n treg ...
[C. Christian von Weizscker]

... lirim i forcave t tregut botror dhe heqja e pushtetit ekonomik nga duart e shtetit ...
[Schumann/Martin]

... sht shndrruar tashm n nj fjal t rndsishme, e cila prej disa kohsh po prdoret n mnyr inflacionare n debatet politike, publicistike dhe shkencore duke u konsideruar ktu nga njra an si krcnim, nga ana tjetr si shans ...
[Johannes Varwick]

... a social process in which the constraints of geography on social and cultural arrangements recede and in which people become increasingly aware that they are receding (...). Globalization does not necessarily imply homogenization (...). Globalization merely implies greater connectedness and de-territorialization ...
[Malcolm Waters]

Dinamika e globalizimit shtyhet prpara nga forca ekonomike, por efektet e tij m vepruese ndihen n fushn e politiks [Klaus Mller].

Kompleksiteti i tems s globalizimit krkon nje debat intensiv edhe n nivelin konceptual, gjat t cilit, n nj faz t par, duhen tematizuar dhe diskutuar para s gjithash pikat e mposhtme:

bullet

aspekti qendror i heqjes s kufijve si dhe pasojat e lidhura me kt pr shtetet kombtare (fjala kryesore Erozion);
 

bullet

rndsia epokale, q i atribuohet shpesh procesit t globalizimit (n mnyr analoge me industrializimin);
 

bullet

shtja, nse bhet fjal pr nj proces t nj tipi t ri, apo nse globalizimi ekziston tashm prej shum kohsh, vetm se proceset jan pershpejtuar q prej viteve '80 (varianti, sipas t cilit globalizimi sht nj  Mit i pastr, zor se vazhdon t gjendet ende n debat);
 

bullet

dallimi mes dy prqasjeve n thelb t ndryshme n termin e globalizimit, pikrisht nga njra an n konceptin e globalizimit n kuptimin e ngusht dhe ekonomik t fjals (p.sh. prkufizimet e Desait ose te  Weizscker) dhe nga ana tjeter n kuptimin m t gjer, n at q prfshin t gjitha marrdhniet sociale (p.sh. prkufizimi i Giddens);
 

bullet

elementet lidhse pavarsisht gjithe ndryshimet, para s gjithash roli qendror dhe tepr i rndsishm, q ka n pothuaj t githa prkufizimet interdependenca, varsia reciproke.

Sqarime mbi prpjekjet pr prkufizime

Dimensioni ekonomik i globalizimit ka padyshim nj rndsi tepr t madhe dhe prbn nj shkak dhe forc t rndsishme lvizse pr proceset e globalizimit n fusha t tjera. Por ktu nuk duhet anashkaluar fakti, q  globalizimi prmbledh shum m tepr se integrimin n rritje t ekonomis botrore, ndaj edhe nuk duhet reduktuar n procese thjesht ekonomike, ka vazhdon edhe sot t ndodh shpesh. (shih Kursin baz 2: Dimensionet e globalizimit).

Disiplinat e ndryshme shkencore pjesmarrse (n rradh t par shkenca e ekonomis, e historis, politiks dhe sociologja) e kan t vshtir t japin nj prkufizim t konceptit. Kjo nuk sht pr t'u uditur, detyra i ngjan kuadratit t famshm t rrethit, kufizimit konceptual t  kufizimit.

Citatet e shkurtra u referohen aspektit jashtzakonisht t rndsishm t kufizimit dhe pasojave pr shtetin kombtar (Altvater). Ktu gjendet edhe ideja e globalizimit n kuptimin e ngusht ekonomik (Desai, Weizscker). Rndsia epokale e proceseve, q prmblidhen nn fjaln kye t globalizimit, bhet e qart n barazimin me revolucionin industrial (Messner/Nuscheler).

N nj meta-nivel Varwick flet pr funksionin e ktij koncepti n diskursin publik, ka nxjerr me forc n pah faktin, q mbi globalizimin nuk mund t flitet sakt, nse nuk diskutohet rreth menyrs, se si flitet rreth tij.

Shpeshher tematizohet rndsia e interdependencs (varsis reciproke), e lidhjes (integrimit) prkatsisht shkmbimit (Menzel, Desai, Giddens, Varwick). Shum prej prpjekjeve pr prkufizim mjaftohen edhe vetm me aspektin e  lidhjeve n rritje (Varwick, Menzel), i cili n fakt sht jokritik, por krejtsisht pa prmbajtje.

N rastin e Altvater dhe Schumann/Martin vihet n dukje nj aspekt i rndsishm i kritiks s globalizimit, pikrisht shndrrimi i ekonomis n t pavarur, fakti q ajo nuk mund t kontrollohet apo t zhvillohet m nn petkun e politiks.

... shko m tej te kursi baz 2: Dimensionet e globalizimit

[Autor: Ragnar Mller]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I T drejtat e njeriut I ModeleDemokracia I Partit I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qndrueshmria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e edukimit    II    Metodat

     
 

Kjo ofert Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pr prim dijesh prmes mediave te reja dhe edukimit politik. N rast pyetjesh apo vrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.