Hyrje
Lart Kursi baze 1 Hyrje Linklista Permbajtja Veshtrim grafik

 


 

Globalizimi

Hyrje nė njė njėsi mėsimore mbi globalizimin

Varianti 1: Pyetėsor


Meqenėse globalizimi ėshtė njė term kyē aktual, ėshtė veēanėrisht e pėrshtatshme tė hyhet nė temė me njė anketim tė mundėsisht sa mė shume personave (mė e mira do tė ishte jashtė shkollės). Nė kėtė rast mund tė krijohen p.sh. grupe, tė cilėt do tė pyesin mė pas grupe tė ndryshme personash nė vend (burra – gra; pronare dyqanesh – nėpunės administrate etj.). Pyetjet  me kryq duhen vlerėsuar pėr nga pikėpamja sasiore, ndėrsa pjesa tjetėr  pėr nga cilėsia dhe rezultatet duhen vizualizuar.

Varianti 2: Raund diskutimi

Duke u nisur nga afakti, se nė lidhje me temėn e globalizimit ekzistojnė njohuri paraprake tė marra nga mediat, mendohet qė njė diskutim i lirė ėshtė njė mundėsi sukses-premtuese hyrjeje nė kėtė temė. Si pikėnisje pėr kėtė mund tė shėrbejė grafiku I mėposhtėm. Raundi I diskutimit e drejto vėmendjen pėr nga shumėllojshmėria e temave, tė cilat kanė tė bėjnė nė „ njėfarė mėnyre“ me „ globalizimin“ (drejtėsia, mjedisi, tė drejta te njeirut, politika dhe ekonomia). Ēdo fjali e thėnė si dhe tė dyja linjat e shprehjes (nė drejtim tė akrepit tė orės dhe nė tė kundėrt) mund tė merren si pikėnisje diskutimi.

Varianti 3: Artikuj aktualė shtypi ose tekst nga interneti

Ēdo ditė ndeshim nė gazeta, revista dhe internet nė njftime, qė mund tė shėrbejnė si hyrje nė njė njėsi mėsimore mbi temėn e globalizimit. Kjo ėshtė e vlefshme pavarėsisht nga fakti se cilit aspekt duam t’i mėshojmė dhe se cila ėshtė perspektiva didaktike, qė kemi zgjedhur. Njoftimi i shkurtėr i mėposhtėm nėnvizon dimensionin ekonomik tė globalizimit:

Levi Strauss heq 3300 filiale nė SHBA

SAN FRANCISCO (AFP, 09.04.2002). Prodhuesi  xhinseve Levi Strauss tkurret: Sipėrmarrja tradicionale amerikane kėrkon tė heqė 3300 filiale duke reduktuar 20% tė personelit tė saj nė SHBA, sikurse njoftonte Levi nė San Francisco. Pėrveē kėsaj gjatė vitit nė SHBA do tė mbyllen gjashtė nga tetė fabrikat, pėr ta zhvendosur prodhimin jashtė kufinjve, ku pagat janė mė tė ulėta. Kėtu Levi Strauss realizon njė plan, sipas tė cilit sipėrmarrja nuk duhet t’i prodhoje mė vetė rrobat, por duhet tė pėrqendrohet  nė aspektin e marketingut dhe nė zhvillim. Ristrukturimi ėshtė i nevojshėm, nė mėnyrė qė Levi Strauss tė mbetet konkurrues, thuhej. Dy fabrikat nė SHBA duhet tė mbeten nė aktivitet, nė mėnyrė qė nė rast tė njė rritjeje eventuale tė kėrkesės tė mund tė reagohet pėrkatėsisht. Levi Strauss ėshtė prodhuesi mė i vjetėr i xhinseve. Firma ėshtė themeluar nė vitin 1853 ne Nju Jork nga emigranti bavarez Levi Strauss sė bashku me vėllezėrit e tij.

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I ModeleDemokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e edukimit    II    Metodat

     
 

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.