Permbajtja
Lart Kursi baze 1 Linklista Permbajtja Paraqitje grafike

 


 

Pedagogjia e paqes

Kompleksi tematik Pedagogjia e Paqes: listė-pėrmbajtja

Faqja e fillimit Pedagogjia e Paqes

> Vėshtrim i pėrgjithshėm grafik nė kompleksin tematik Pedagogjia e Paqes

> Linklista nė lidhje me temėn e Pedagogjisė sė Paqes

Kursi bazė 1: Ēfarė ėshtė Pedagogjia e Paqes?

> Raporti i UNESCO-s mbi edukimin nė shek. e 21-tė

Kursi bazė 2: Ēfarė do tė thotė paqe?

> Impulse pėr t'u marrė me termin "Lufta"

>> Kontributi i etologjisė
>> Kėrkimi shkencor i shkaqeve tė luftės (Agresioni, dilema e sigurisė)

> Impulse pėr t'u marrė me termin "Paqe"

>> Strategjitė e paqes (E drejta ndėrkombtare, Organizata ndėrkombtare, Axhenda pėr paqen)
>> Shėnime nė lidhje me termin "Paqe"
>> Gjeneza e termit tė paqes
>> Kėrkimi shkencor i paqes
>> Hekzagoni civilizues

> Impulse pėr t'u marrė me termin "Dhunė"

>> Tipologjia e dhunės sipas Johan Galtung
>> Ndalimi i dhunės sipas Kartės sė OKB-sė

> Impulse per t'u marrė me termin "Konflikt"

>> Civilizimi i konfliktit

Kursi bazė 3: Pėr ēfarė nevojitet Pedagogjia e Paqes?

> Parimet e edukimit tė paqes

>> Bazat e Pedagogjisė sė Paqes

> Pikėnisja e edukimit tė paqes

>> Temė thellimi: Eksperimentet e Milgram

> Bazat e edukimit tė paqes

> Disiplina fqinjė: edukimi pėr Botėn e Tretė, edukimi i tė Drejtave tė Njeriut dhe ai pėr mjedisin

>> Sfida tė reja pėr Pedagogjinė e Paqes
>> Konflikti Veri-Jug

> Kufijtė e edukimit tė paqes

Kursi bazė 4: Ēfarė bėjnė pedagogėt e paqes?

> Ēfarė janė konfliktet?

>> Dinamika e pėrshkallėzimit tė konflikteve
>> Modeli Ajsberg i dinamikės sė konflikteve

> Analiza e konflikteve si mjet ndihmės

>> 10 Metoda tė analizės sė konflikteve

> Trajtimi konstruktiv i konflikteve

>> Parakushtet pėr njė trajtim konstruktiv tė konflikteve
>> 10 Rregulla pėr njė rrjedhė konstruktive tė konflikteve
>> Mediacioni nė konflikte
>> Komunikimi si ēelės pėr zgjidhjen e konflikteve

> Shembull: Pėrpunimi konstruktiv i konflikteve nė shkollė

>> Puna me histori figurash
>> Zhvillimi i njė skenari
>> Rregulla pėr konflikte tė tė pėrditshmes
>> Rregullat e komunikimit
>> Peer Mediation nė shkolle

Kursi bazė 5: Pedagogjia e Paqes dhe Fair Play

> Fair Play - Parimet e edukimit Fair Play

>> A ka Fairness njė shans?
>> Njėmbėdhjetė rregulla pėr njė Fair Play-Match
>> E padrejtė! Nėntė shkallė nė rrugėn deri te stėrkėmbėshi
>> Topa tė ndershėm - Fairness fillon me zgjedhjen e pajisjeve

> Sporti dhe parandalimi i dhunės

>> Ndėrmjetėsimi ndėrkulturor nė konflikte: mediacoini nė futboll
>> Paqja olimpike

> Shembuj praktikė

>> Futbolli i rrugės pėr paqen
>> Lojėrat e mesnatės: basketbolli pėr luftėn kundėr dhunės
>> "Twic Olympics" - Lojėrat Olimpike nė zonė lufte

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I GlobalizimiKombet e BashkuaraQėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e Paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė online mbi edukimin politik ėshtė zhvilluar nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave tė reja dhe edukimit politik (GbR). Nė rast pyetjesh ose vėrejtjesh drejtohuni Ju lutemi te ne.