Pedagogjia e Paqes

 

Kursi baze 1
Linklista
Permbajtja
Paraqitje grafike


 

Pedagogjia e Paqes


Paqja ėshtė qėllimi mė i lartė i tė vepruarit - megjithatė dhuna dhe lufta janė gjithnjė tė pranishme. Sjellja paqėsore bėn pjesė pa dyshim nė qėllimet mė tė rėndėsishme tė edukimit - dhe kjo ėshtė si e mėsueshme dhe e nxėnėshme. Ky konstatim pėrbėn bazėn dhe kushtin qendror paraprak pėr edukimin e paqes. Qėllimet mund tė pėrmblidhen si mė poshtė:

"Edukimi i paqes duhet tė kontribuojė nė ndryshimin e  botės. Duhet eliminuar gatishmėria personale pėr ushtrim dhune, strukturat e dhunės nė marrėdhėniet ndėrnjerėzore, nė tė gjitha strukturat shoqėrore dhe nė botėn e shteteve duhen mėnjanuar"
[nga: Susanne Lin, Koncepti qendror "Edukimi i paqes"; nė: Fjalorin e xhepit pėr Formim Mjedisor, bot. nga Oskar Brilling/Eduard W. Kleber, Baltmannsweiler: Shtėpia bot. Schneider Hohengehren 1999, 68-70 ]

Mbėshtetur nga:

Ky kompleks temash nė D@dalos  merret me bazėn teorike tė Pedagogjikės sė Paqes, ku bėjnė pjesė edhe trajtimi i sfondit shkencor i kėrkimeve mbi paqen dhe konfliktin. Pėrveē kėsaj bėhet fjalė edhe pėr linjat praktike tė edukimit tė paqes. Nė mbyllje do tė lidhen me kėtė temė edhe resurse tė shumėllojshme nė D@dalos. Kėshtu edhe materialet e shumta mėsimore mbi Tė drejtat e njeriut dhe fėmijėve pėrbėjnė njė kontribut po aq tė rėndėsishėm sa edhe portretet e personave tė spikatur (Martin Luther King, Mahatma Gandhi etc.) nė kuadrin e Kompleksit tematik Modele.

Jemi tė gėzuar, qė pėr zhvillimin e kėsaj oferte online mbi kėtė temė tė vėshtirė mundėm tė siguronim bashkėpunimin e partnerėve me pėrvojė. Njė falėnderim i veēantė pėr bashkėpunim tė frutshėm u takon nė kėtė kontekst ekspertėve udhėheqės tė kėsaj fushe nė  Institutin pėr Pedagogjikėn e Paqes nė Tübingen. Ata i vėnė theksin konceptit tė aftėsisė konfliktuale:

"Aftėsia konfliktuale mund tė kuptohet si qėllimi qendror dhe thelbi i Pedagogjisė sė Paqes. Edukimi i paqes duhet tė na aftėsojė tė menaxhojmė konfliktet nė mėnyrė konstruktive, tė shmangim njė pėrshkallėzim apo tė mundėsojmė pajtimin e palėve nė konflikt dhe kjo (...) nė planin personal, shoqėror dhe ndėrkombėtar".
[Günther Gugel / Uli Jäger, Instituti pėr Pedagogjinė e Paqes nė Tübingen e.V.]

Sikurse tashmė e dini, njė vėshtrim tė pėrgjithshėm mbi ofertėn online rreth temės Pedagogjika e Paqes mund ta krijoni me ndihmėn e Pėrmbajtjes ose tė Pėrmbledhjes grafike. Ju urojmė shumė zbavitje dhe sukses nė punėn me kėtė kompleks tematik!

"There is no way to peace. Peace is the way." – Mahatma Gandhi... Shko te Kursi bazė 1: Hyrje dhe vėshtrim i pėrgjithshėm: Cfarė ėshtė edukimi i paqes?

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I GlobalizimiKombet e BashkuaraQėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e Paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė online mbi edukimin politik ėshtė zhvilluar nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave tė reja dhe edukimit politik (GbR). Nė rast pyetjesh ose vėrejtjesh drejtohuni Ju lutemi te ne.