Kursi baze 1
Lart Kursi baze 1 Linklista Permbajtja Paraqitje grafike

 

Kursi baze 2
Kursi baze 3
Kursi baze 4
Kursi baze 5
UNESCO


 

Pedagogjia e Paqes

Kursi online mbi temėn e Pedagogjisė sė Paqes ndahet nė pesė sekuenca kursesh bazė:

Kursi bazė 1:

Cfarė ėshtė Pedagogjia e Paqes? 
Kėtu mund tė gjeni njė hyrje nė tematikė dhe njė pėrkufizim.

 
Kursi bazė 2:

C'do tė thotė Paqe? 
Kursi i dytė bazė u kushtohet koncepteve qendrore tė Paqes, Luftės, Dhunės, Konfliktit dhe pyet nė lidhje me njohuritė nė kėrkimet mbi paqen dhe konfliktin. 

Kursi bazė 3:

Pėrse na duhet Pedagogjia e Paqes? 
Nė kursin e tretė bazė bėhet fjalė pėr detyrat dhe qėllimet e pedagogjisė dhe edukimit tė paqes. 

Kursi bazė 4:

Cfarė bėjnė pedagogėt e paqes? 
Kursi bazė i katėrt hedh njė vėshtrim nė praktikė. Me anė shembujsh konkretė prezantojmė fushėn e pėrpunimit konstruktiv tė konflikteve si thelbi i edukimit tė paqes. 

Kursi bazė 5:

Pedagogjia e Paqes dhe Fair Play 
Edukimi i paqes nuk kufizohet aspak nė mėsimin e politikės. Nė bazė shembujsh do tė merremi me Fair Play dhe parandalimin e dhunės nė sport. 

Kursi bazė 1: Cfarė ėshtė Pedagogjia e Paqes?

Teksti i mėposhtėm pėrmbledh aspektet mė tė rėndėsishme, tė cilat do tė thellohen nė  kurset e veēanta bazė tė kompleksit tematik: 

"Pedagogjia e Paqes si organ ndėrmjetės mes teorisė (kėrkime mbi paqen dhe konfliktin) dhe praktikės referuar adresatėve (edukimi i paqes) kontribuon pėrmes teorive tė veta dhe zhvillimit tė modeleve tė tė mėsuarit nė analizėn dhe menaxhimin e konflikteve dhe dhunės nė nivel individual, specifiko-grupor, kombėtar/shoqėror dhe ndėrkombėtar (...).[Analisti norvegjez i paqes dhe konfliktit, Johan Galtung, ben pjese ne perfaqesuesit me te spikatur te fushes]

Zhvillimi historik i Pedagogjisė sė Paqes pas Luftės sė Dytė Botėrore rrodhi nė faza, qė priheshin me njėra tjetrėn dhe qė sot vazhdojnė tė ekzistojnė pjesėrisht pranė njėra-tjetrės: faza e parė, 'Pedagogjia individualiste-idealiste e Paqes' karakterizohej nga njė sentencė individualiste: "Lufta fillon nė kokat e njerėzve'.   Faza e dytė, njė teori e orientuar pėr nga shkencat politike e konceptonte luftėn si njė problem politik tė Sistemit Ndėrkombėtar. Faza e tretė ishte nėn efektin e konfliktit tashmė tė kapėrcyer Lindje-Perėndim (...).  Sa pėr instrumentalin e pėrmbajtjes, aty bėnin pjesė koncepti negativ dhe pozitiv i paqes, si dhe koncepti i drejtpėrdrejtė, strukturor dhe kulturor i Johan Galtung pėr dhunėn (...). Po kėshtu edhe problematika ekologjike u pėrfshi nė konceptimin pėrfundimtar tė njė Ökopax-i nė kuadrin e idesė sė eliminimit tė pėrgjithshėm tė dhunės kundėr natyrės (...).

T
ė mėsuarit nė kuadrin e edukimit tė paqes kuptohet si tė mėsuar social dhe politik: tė mėsuarit social si vėnie nė jetė e 'principeve pedagogjike', pėr tė hedhur poshtė 'strukturat e sundimit' dhe pėr tė ngritur pjesėmarrjen dhe bashkėvendosjen e tė gjithė aktorėve tė jetės shkollore. Tė mėsuarit politik (i paqes) duhet tė orientohet pėr nga temat kyēe".

[nga: Susanne Lin, Koncepti qendror"Edukimi i paqes"]

UNESCO - Organizata botėrore pėr Edukim, Shkencė, Kulturė dhe Komunikim - bėn pjesė nė organizatat mė tė rėndėsishme ndėrkombėtare nė fushėn e edukimit tė paqes. Nėn titullin "Aftėsia pėr tė mėsuar: pasuria jonė e fshehur" ajo ka publikuar njė raport mbi edukimin nė shek. e 21-tė. Nė konceptin e edukimit skicuar nė kėtė raport edukimi i paqes luan njė rol tė rėndėsishėm. Fragmentet mė tė rėndėsishme tė kėtij raporti i gjeni tė dokumentuara nė njė faqe tė veēantė.
[... mbi raportin e UNESCO-s]

Citati i mėposhtėm nė lidhje me "Education for a Culture of Peace" bėn tė qartė parimin e UNESCO-s nė fushėn e edukimit tė paqes:

"The development of a holistic approach, based on participatory methods and taking into account the various dimensions of education for a culture of peace (peace and non-violence, human rights, democracy, tolerance, international and intercultural understanding, cultural and linguistic diversity) is its main objective."

Informacione t
ė mėtejshme mbi aktivitetet e UNESCO-s: http://www.unesco.org/education/ecp/index.htm

Meqenėse luftėrat fillojnė nė kokat e njerėzve, duhet qė nė kokat e njerėzve tė merren masat paraprake pėr paqen - Preambula e Kushtetutės sė UNESCO-s 1945... Shko mė tej te Kursi bazė 2: Ēfarė do tė thotė paqe?

[Autor: Ragnar Müller]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I GlobalizimiKombet e BashkuaraQėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e Paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė online mbi edukimin politik ėshtė zhvilluar nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave tė reja dhe edukimit politik (GbR). Nė rast pyetjesh ose vėrejtjesh drejtohuni Ju lutemi te ne.