Linklista
Lart Kursi bazė 1 Vėshtrimi Pėrmbajtja Fjalorth Linklista

 


 

Demokracia
World Wide Web

Linklista mbi temėn Demokracia

Mediat

Qendra Informative e Kosovės:
www.kosova.com

Qendra informative e Kosovės ėshtė burim i informacioneve pėr Kosovėn dhe Evropėn Juglindore, e afėrt me LDK-nė. Pėrveē ngjarjeve ditore, nė kėtė website ekziston edhe arkivi i lajmeve qė daton qė nga viti 1997.

Agjensia e lajmeve “Kosovapress”:
www.kosovapress.com

“Kosovapress” ėshtė agjenci e lajmeve e afėrt me PDK-nė. Kjo agjenci boton lajme nga Kosova, Shqipėria, Maqedonia e rajoni.

Agjencia e lajmeve "KosovaLive":
www.kosovalive.com

KosovaLive ėshtė agjenci e pavarur e lajmesh nė Kosovė qė sjell mė tė rejat nga Kosova dhe nė lidhje me Kosovėn. Kjo agjenci mbėshtetet nga kontributet e fondacioneve nga Zvicra, Gjermania dhe Austria.

Agjencia Telegrafike Shqiptare:
www.telpress.it/ata

Agjensia shtetėrore e informacioneve nė Shqipėri mbulon ngjarjet nė Shqipėri dhe rajon nga pozicioni i Tiranės zyrtare.

Agjensia e lajmeve “Enter”:
www.albania.co.uk/enter

Ėshtė agjencia e parė e pavarur e lajmeve nė Shqipėri.

“Voice of America” nė gjuhėn shqipe:
www.voa.gov/albanian

“Zėri i Amerikės” ofron transmetime e radio dhe televizion tė ndodhura gjatė ditės si dhe ato tė arkivuara.

Deutsche Welle nė gjuhėn shqipe:
www.dwelle.de/albanian

DW nė gjuhėn shqipe transmeton ēdo ditė lajme dhe informacione qė kanė tė bėjnė me Gjermaninė, Shqipėrinė, Kosovėn si dhe viset e tjera ku flitet shqip.

Radio “Evropa e lirė”:
www.rferl.org

“Evropa e lirė” ofron transmetime ditore radiofonike si dhe transmetime tė emisioneve tė arkivuara. Poashtu, nė kėtė faqe gjenden edhe shumė tė dhėna dhe lajme nga rajoni i Evropės Juglindore, por faqja ėshtė nė gjuhėn angleze.

Radio Televizioni 21:
www.radio21.net

“21” dikur radioja e parė shqip nė internet tani ofron edhe programin e vet televiziv nė kėtė website. Mund tė gjeni edhe lajme tė shkruara dhe disa emisione nė arkiv.

BBC nė gjuhėn shqipe:
www.bbc.co.uk/albanian

Kjo faqe mjaft e mirė interneti pėrmban emisionet e BBC-sė, radios nė shqip, por edhe lajme tė shkruara ditore mbi ngjarjet nė Kosovė. BBC ka edhe faqe speciale pėr Kosovėn me lajme, shėnime, tė dhėna tė ndryshme, gjithēka nė gjuhėn angleze.

CNN
www.cnn.com/kosovo

Rrjeti televiziv amerikan CNN nė faqen speciale kushtuar Kosovės ofron njė mori tė dhėnash, lajmesh, hartash, personalitetesh si dhe forumesh debati mbi Kosovėn. Tė gjitha janė nė gjuhėn angleze.

Gazeta “Shekulli”:
www.shekulli.com.al

“Shekulli”, gazetė e pavarur e pėrditshme nė Shqipėri, ofron edicionet e veta nė internet me lajme e shkrime mbi Shqipėrinė, Kosovėn dhe rajonin.

Gazeta “Rilindja”:
www.rilindja.com

“Rilindja” riaktualizohet rrallė.

Gazeta “Koha ditore”:
www.kohaditore.com

“Koha ditore” riaktualizohet rrallė.

Revista “Klan”:
www.adanet.com.al/klan

Kjo revistė mjaft e popullarizuar nė Shqipėri nė faqen e saj tė internetit sjell edicionet e pėrjavshme, por edhe shkrime speciale mbi ngjarjet e personalitetet nė Shqipėri, Kosovė e rajon.

Adresa kryesore pėr shumicėn e faqeve nė gjuhėn shqipe
www.albanian.com

[Kreu i faqes]

Institucionet

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Njeriut:
www.albanian.com/kmdlnj

KMDLNJ nė faqen e vet ofron tė dhėna tė pėrditshme, mujore e vjetore mbi shkeljen e tė drejtave tė njeriut nė Kosovė.

Universiteti i Prishtinės:
www.uni-pr.edu

Nė kėtė faqe mund tė gjeni shėnime mbi Universitetin e Prishtinės si dhe fakte tė tjera pėr disa nga fakultetet.

Misioni i NATO-s nė Kosovė:
www.kforonline.com

Kjo faqe veē tė dhėnave mbi prezencėn dhe punėn e forcave paqėsore nė Kosovė jep edhe raporte tė pėrditshme mbi ngjarjet nė planin e sigurisė. Tė gjitha janė nė gjuhėn angleze.

Misioni I OKB-sė nė Kosovė:
www.un.org/peace/kosovo

Kjo faqe sjell shumė tė dhėna mbi OKB-nė dhe punėn e misionit tė saj nė Kosovė, deklarata pėr shtyp, shėnime tė tjera si dhe shumė lidhje me organizatat qė kanė tė bėjnė me OKB-nė e qė janė tė pranishme nė Kosovė. Tė gjitha janė nė gjuhėn angleze dhe franceze.

Misioni i OSBE-sė nė Kosovė:
www.osce.org/kosovo

Kjo faqe nė shqip dhe anglisht pėrmban tė dhėna mbi qėllimin dhe angazhimin e misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, kryesisht nė planin e mediave dhe demokratizimit.

Qendra Informative e SHBA “USIA”, lajme nė gjuhėn shqipe
www.kosovo.usia.co.at/albanian

Nė kėtė faqe, “USIA” boton tė dhėna dhe raporte shtetėrore mbi Kosovėn. Riaktualizohet rrallė.

USAID pėr Kosovė:
www.info.usaid.gov/about/kosovo

Kjo organizatė qeveritare amerikane nė faqen e vet ofron shėnime e tė dhėna mbi punėn dhe pėrpjekjet nė Kosovė. Gjithashtu ka edhe lajme e shkrime tė tjera tė gjitha nė gjuhėn angleze.

International Crises Group:
www.intl-crisis-group.org

Kjo organizatė me emėr, nė faqen e saj jep shėnime dhe vlerėsime mbi ngjarjet dhe pasojat e tyre pėr Kosovėn dhe nė Kosovė. Tė gjitha janė nė gjuhėn angleze.

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.