Demokracia
Lart Web 2.0 Evropa Tė drejtat e njeriut Udhėrrėfyesit Demokracia Partitė Globalizimi Kombet e Bashkuara Qėndrueshmėria Didaktika politike Metodat Pedagogjia e paqes

 

Kursi bazė 1
Vėshtrimi
Pėrmbajtja
Fjalorth
Linklista


 

Demokracia

"Demokracia ėshtė forma mė e keqe shtetėrore, me pėrjashtim tė tė gjitha tė tjerave". Ky citat rrjedh nga ish-kryeministri britanik Uinston Ēėrēill. Ai konkretizon gjendjen faktike: Njė demokraci perfekte nuk ekziston askund. Pavarėsisht nga tė gjitha kritikat, demokracia ėshtė procesi mė i suksesshėm drejt zgjidhjes paqėsore tė konflikteve. Kudo nė botė, njerėzit mbėshteten tek ajo, nė rajone dhe sisteme tė ndryshme.

Demokracia jeton nga bashkėpunimi i qytetarėve. Kusht pėr angazhim ėshtė njohuria. Mundėsinė e pėrfshirjes e kanė vetėm ata, tė cilėt kanė njohuri bazė mbi mekanizmat dhe institucionet e shtetit demokratik. Pėr kėtė arsye, transmetimi i kėtyre njohurive ėshtė njė ndėr detyrat mė tė rėndėsishme tė edukimit politik, qėllimi i tė cilit ėshtė pjekuria e qytetarit.

bulletĒ'ėshtė demokracia? Ēfarė formash tė demokracisė ekszistojnė?
bulletSi ėshtė zhvilluar ajo qė nga fillimet e saj nė Greqinė antike?
bulletĒfarė thonė mendimtarėt kryesorė politikė?
bulletKur ėshtė njė shtet demokratik? Cilat janė elemente tehlbėsore tė tij?
bulletSi duket njė shoqėri demokratike?
bulletMe ēfarė vėshtirėsish pėrballet sot demokracia?

Kėto janė disa nga ēėshtjet, pėr tė cilat do tė bėhet fjalė nė kompleksin tonė tematik Demokracia. Nė pesė kurse bazė me materiale, tekste dhe fotografi ekspozuese, si dhe me pjesė tė veēanta mbi temat: Zgjedhjet, Opozita, Parlamenti, Klasikėt e filozofisė politike, etj., do tė pėrpiqemi tė bėjmė tė qartė nocionin Demokraci, duke pasur gjithnjė parasysh faktin se demokracia nuk ėshtė njė gjendje statike, por njė detyrė permanente.

[Kreu i faqes]

Kėshilla pėr pėrdorim

Para se tė filloni tė merreni me pėrmbajtjen, ja edhe disa kėshilla pėr pėrdorim:

Vėshtrim Navigimi Shfletim i shpejtė

Njė ide tė shpejtė mbi pėrmbajtjen mund ta krijoni duke vizituar faqen "Pėrmbajtja", nė tė cilėn gjendet regjistri i detajuar me tė gjitha elementet e kompleksit tematik Demokracia, si dhe faqen "Vėshtrim", nė tė cilin gjendet njė vėshtrim grafik i pėrmbajtjes. Faqet hapen nė njė dritare tė re. Nėse mbyllni dritaren nė fjalė, ju do tė gjendeni sėrish nė faqen startuese.

Listela horizontale me links, lart, nė ēdo faqe, ju ēon nė faqet qė cilat gjenden nė tė njėjtėn fushėn me faqen, nė tė cilėn gjendeni nė atė moment.
Listela vertikale me links lart nė anėn e majtė tė ēdo faqeje, ju ēon nė faqet e nėnrenditura, p.sh. nė dokumentet dhe fotografitė ekspozuese tė faqes nė tė cilėn gjendeni nė atė moment.

Klikoni mbi katrorėt pėrkatės tė kaltėr nė fund tė faqeve, nėse dėshironi tė bėni njė shfletim tė shpejtė tė kompleksit tematik Demokracia.
Katrorėt nė fjalė ju ēojnė nė kursin bazė  kompleksit tematik.

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.