Pėrmbajtja
Lart Kursi bazė 1 Vėshtrimi Pėrmbajtja Fjalorth Linklista

 


 

Demokracia

Pėrmbajtja e strukturės sė kompleksit tematik Demokracia

Nė fushat dhe faqet pėrkatėse kaloni duke klikuar mbi lidhjet e mėposhtme; vėshtrimin grafik mbi temėn e gjeni nė faqen Vėshtrim.

Faqja startuese Demokracia

Fjalorth mbi temėn Demokracia

Linklista mbi kompleksin tematik Demokracia

Fot. ekspozuese e vėshtrimit mbi kompleksin tematik Demokracia

Kursi bazė 1 (Ēfarė ėshtė demokracia?)

Materiale tė kursit bazė 1

Fot. eksp. 1: Ēfarė ėshtė demokracia?

Pėrmbledhje citatesh mbi demokracinė

Pėrkufizim fjalori mbi demokracinė

Teoria e demokracisė: Teoria e identitetit dhe teoria e konkurrencės

Fot. eksp. 2: Demokracia si konkurrencė

Fot. eksp. 3: Demokracia si identitet

Fot. eksp. 4: Dallimi ndėrmjet teorisė sė identitetit dhe teorisė sė konkurrencės

Tipet e demokracisė: Demokracia parlamentare dhe demokracia presidenciale

Fot. eksp. 5: Tipet e demokracisė

Fot. eksp. 6: Dallimi ndėrmjet sistemit parlamentar dhe sistemit presidencial

Kufizim: Sistemet demokratike, totalitare dhe autoritare

Kursi bazė 2 (Si ėshtė zhvilluar demokracia?)

Lindja e demokracisė nė antikitet

Sfond: Botėkuptimi antik mbi shtetin

Athina: Lindja dhe zhvillimi i Polisit

Lindja dhe zhvillimi i demokracisė antike

Kronologji mbi temėn Demokracia nė antikitet

Demokracia nė mesjetė

Tema shtjelluese Bruzhi

Demokracia nė kohėn e re

Bazat e filozofisė politike tė kohės sė re

Problemet bazė tė filozofisė politike tė kohės sė re

Ideologji: Konservatorizmi, liberalizmi, socializmi

Klasikėt e mendimit politik (Hobs, Lok, Ruso etj.)

Diskutim televiziv ndėrmjet Hobsit, Lokut dhe Rusosė

Kursi bazė 3 (Cilat janė tiparet e shtetit demokratik?)

Zgjedhjet

Sistemi zgjedhor: Sistemi mazhoritar i zgjedhjeve dhe ai proporcional

Kushtet: Kur janė demokratike zgjedhjet?

Sovraniteti: Zgjedhjet dhe sovraniteti i popullit

Parlamenti

Fot. eksp.: Detyrat e parlamentit

Qeveria

Opozita

Format e opozitės: kompetitive dhe kooperative

Ndarja e pushtetit

Fushat e ndarjes sė pushtetit

Shteti juridik

Tė drejtat e njeriut dhe demokracia

Kursi bazė 4: (cilat janė elementet e shoqėrisė demokratike?)

Fot. eksp.: Partitė dhe shoqatat nė krahasim

Skandalet dhe demokracia

Kursi bazė 5 (me ēfarė problemesh ballafaqohet sot demokracia?)

E ardhmja e demokracisė

Politikė - jo faleminderit! Problemi i mosinteresimit pėr politikė

Parimi i shumicės: Kushtet dhe vėshtirėsitė

Perspektivat e demokratizimit

 

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.