Kursi bazė 4
Lart Materiale Kursi bazė 2 Kursi bazė 3 Kursi bazė 4 Kursi bazė 5

 

Foto eksp.
Skandalet


 

Demokracia

Kursi bazė 4: Cilat janė elementet e shoqėrisė demokratike?

Pasi kemi shtjelluar nė kursin bazė 1 pyetjen "ēfarё ėshtė demokracia?" dhe kemi parё nė kursin bazė 2 zhvillimin e demokracisė qė nga fillimi i saj para 2500 vjetėsh nė Greqinė antike dhe pasi jemi njohur nė kursin bazė 3 me elementet e shtetit demokratik - qeveri, parlamentin, opozitėn, shtetin juridik, ndarjen e pushtetit etj., nė kėtė pjesė do tė merremi me shoqėrinė demokratike.

Nė kėtė aspekt duhet mbajtur mend se demokraci nuk mund tė bėhet qartė dallimi ndėrmjet shtetit dhe shoqėrisė. Qė tė dy ndikojnė nė mėnyrė permanente nė drejtim tė sjelljes sa mė afėr idealit tė demokracisė. Megjithatė ekzistojnė pjesė qendrore pėrbėrėse tė demokracisė moderne, tė cilat radhiten nė fushėn shoqėrore.

Nё to bėjnė pjesė tė ashtuquajturat organizatat intermediare, tė cilat qėndrojnė mes qytetarėve dhe shtetit dhe i lidhin ata me njėri-tjetrin. Kryesisht bėhet fjalė kėtu pėr partitė, shoqatat dhe mediat. Qė tė trija janė tė pashmangshme pėr demokracinė.

[Kreu i faqes]

Bitte um Geduld Mė shumė informacion mbi temat partitė, shoqatat dhe mediat do tė vihet nė dispozicion nė vazhdim tė vitit 2001. Momentalisht, nė dispozicionin tuaj janė kėto materiale:
Schaubild

Njė fot. eksp., e cila paraqet tiparet kryesore tė partive dhe shoqatave dhe sqaron dallimet mes tyre.

Presseartikel

Njė artikull shtypi mbi skandalet nė demokraci.

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.