Kursi bazė 1
Lart Kursi bazė 1 Vėshtrimi Pėrmbajtja Fjalorth Linklista

 

Materiale
Kursi bazė 2
Kursi bazė 3
Kursi bazė 4
Kursi bazė 5


 

Demokracia

Vėshtrim mbi sekuencat e kursit bazė:

Kursi bazė 1 Ēfarė ėshtė demokracia?
Kursi bazė 2 Si ėshtė zhvilluar demokracia?
Kursi bazė 3 Cilat janė tiparet e shtetit demokratik?
Kursi bazė 4 Ēfarė nėnkupton shoqėria demokratike?
Kursi bazė 5 Me ēfarė vėshtirėsish ballafaqohet demokracia sot?

[Kreu i faqes]

Kursi bazė 1: Ēfarė ėshtė demokracia?

Familie beim Fernsehen Qė t'i pėrgjigjemi kėsaj pyetjeje tė rėndėsishme, marrim si shembull njė bashkėsi njerėzore. Njėra nga kėto bashkėsi, e njohur pėr ne tė gjithė, ėshtė familja. Ajo pėrbėhet nga babai, nėna dhe fėmijėt. Njė familje e tillė banon bashkė, ushqehet bashkė, jeton bashkė. Prandaj lindin edhe probleme njohura pėr ne: Kush do t'i derdhė plehėrat, ēfarė programi do tė shihet nė televizor, kush vendos se ēfarė do te ndodhė?

Ekzistojnė dy mundėsi. Njėra ėshtė kur vendos njė njeri, nė rastet kur ai mund t'i kundėrshtojė pjesėtarėt e tjerė tė familjes, p.sh. ai qė mban nė dorė telekomandėn, vendos se ēfarė programi do tė shihet nė televizor.

TV Fernbedienung

Megjithatė ekzistojnė edhe mėnyra tė tjera. Mund tė vendosin tė gjithė sė bashku. Nė rastin tonė, kjo do tė thotė marrėveshje mes pjesėtarėve tė familjes pėr programin qė do tė shikohet. Personi qė ka telekomandėn nė dorė, vendos programin e zgjedhur nga tė gjithė bashkė.


Nė mėnyrė tė ngjashme me familjen tonė tė vogėl, edhe nė bashkėsitė mė tė mėdha, siē janė p.sh. banorėt e njė shteti, lindin probleme gjatė bashkėjetesės. Edhe kėtu duhen marrė vendime. Nė kėtė rast nuk bėhet fjalė mė pėr programin televiziv, por pėr programin e njė shteti, pra pėr gjėrat qė do tė ndodhin nė tė.

Unterwerfung Edhe nė shtet ekzistojnė dy mundėsi vendosjeje, si nė familjen tonė tė vogėl. Edhe kėtu, mundėsia e parė ėshtė ajo kur njė njeri vendos se ēfarė do tė bėhet, njėri pra, ai qė mban nė dorė telekomandėn. Kėtė person po e quajmė qeveritar, meqė ai qeveris shtetin, pra pėrcakton programin e tij. Ky qeveritar ka shumė pushtet dhe udhėheq njerėzit e tjerė, popullin. Populli nė kėtė rast nuk ka shumė influencė, ajo ka vetėm pak tė drejta. Ajo nuk mund ta marrė nė dorė telekomandėn, kėshtu qė s'i mbetet
tjetėr veēse ta lėrė qeveritarin tė vendosė pėr programin.

Padrejtėsi, apo jo? Por ekziston edhe mundėsia e dytė, nė tė cilėn, secili ka tė drejta, e nė kėtė mėnyrė edhe njė ēikė pushtet. Tė gjithė sė bashku zgjedhin njė qeveritar, tė cilit ia japin pushtetin e tyre pėr njė kohė tė caktuar, nė mėnyrė qė ai tė zbatojė programin qeveritar. Qeveritari mund ta bėjė kėtė vetėm nėse me tė bie dakord edhe popullsia. Ai nuk mund tė zhvillojė njė program, i cili i heq ose i kufizon tė drejtat popullsisė.

Batterie Kjo mund tė pėrfytyrohet si mė poshtė: Ēdo qytetar ka njė bateri. Tė gjithė sė bashku zgjedhin njė qeveritar, tė cilit i japin njė telekomandė gjigante. Pėr tė funksionuar, kjo telekomandė ka nevojė pėr shumė bateri. Pėr kėtė arsye qytetarėt i huazojnė atij bateritė e tyre. Qeveritari ka pėr aq kohė pushtet mbi telekomandėn, aq sa bateri i japin atij qytetarėt.

Kur tė harxhohen bateritė dhe qeveritari nuk merr mė bateri tė reja nga qytetarėt, ai nuk mund tė qeverisė mė. Nė ēdo rast qytetarėt duhet tė mendohen mirė para se tė vendosin "pro" apo "kundėr" dhėnies sė baterive tė reja qeveritarit.

Kėto ishin dy format e rregullimit tė jetės mes qeveritarit dhe popullsisė. Pėr tė dyja format mund tė gjenden shumė shembuj. Forma e parė, diktatura, nė tė cilėn qytetarėt kanė pak tė drejta, ka mbretėruar nė Evropė deri nė fund tė shek. XVIII. Mė pas, popullsia filloi tė ndėrgjegjėsohet pėr padrejtėsitė e kėtij sistemi. Qė atėherė, nė Evropė u pėrhap mundėsia e dytė, demokracia – me bateritė - edhe pse ajo ėshtė e vjetėr mbi 2000 vjet, siē do tė mėsojmė edhe nė kursin bazė 2. Gjatė shek. XX, ajo filloi tė praktikohet gjithnjė e mė tepėr nė shumė shtete anembanė botės.

[Kreu i faqes]

Materiale rreth pyetjes "Ēfarė ėshtė demokracia?"

Shembulli i shkurtėr me bateritė dhe telekomandėn na dha pasqyrimin e parė tė rėndėsisė sė demokracisė. Mendime tė tė anketuarėve nė lidhje me kėtė temė mund tė gjeni nė njė faqe tė veēantė (Citate). Me to do tė keni nė dispozicion edhe njė fotografi ekspozuese (foto. eksp. 1: Citate-Demokracia). Ēfarė na thotė fjalori pėr kėtė temė? Tekstet e shkurtėra qė mundohen tė pėrkufizojnė definojė demokracinė gjenden nė faqen Fjalor.

Pjesa tjetėr me fotografi ekspozuese me titullin Teori merret me ēėshtjet mė tė rėndėsishme demokratiko–teorike. Pėrveē kėsaj, nė dispozicionin tuaj keni edhe pjesėn, e cila merret me tipet e ndryshme tė demokracisė. Aty bėhet fjalė pėr dallimet mes demokracisė sė drejtpėrdrejtė dhe asaj pėrfaqėsuese, si dhe pėr dallimet mes sistemeve tė ndryshme, si demokracia parlamentare dhe ajo presidenciale (Tipet).

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.