Home

 

Web 2.0
Evropa
Tė drejtat e njeriut
Udhėrrėfyesit
Demokracia
Partitė
Globalizimi
Kombet e Bashkuara
Qėndrueshmėria
Didaktika politike
Metodat
Pedagogjia e paqes


 

Mirėsevini...

... nė versionin shqip tė pjesės ndėrkomėtare tė serverit edukues tė UNESCO-s D@dalos pėr edukim politik dhe paqėsor!

 >> Materiale pėr mėsimdhėnie nė fushėn e edukimit politik <<

1

Web 2.0 – New 07/2011! Ēfarė ėshtė Web 2.0? Elemente tė Web 2.0; Tagging dhe Folksonomies: Tė menduarit 2.0; Tė mėsuarit 2.0; Politika 2.0; Ekonomia 2.0; Shoqėria 2.0: Rreziqet e Web 2.0 - Rrjetet sociale - Urtėsia e masės - Digital Natives

2

Bashkimi Evropian – Update 12/2010! Ēfarė ėshtė Bashkimi Evropian dhe si u zhvillua ai? Si zhvillohet atje procesi i vendim-marrjes? Me ēfarė vėshtirėsish aktuale ballafaqohet BE-ja?

3

Tė drejtat e njeriut – ēfarė janė tė drejtat e njeriut? Si u zhvilluan ato? Kush i mbron tė drejtat e njeriut? A respektohen ato nė jetėn e pėrditshme?

4

Udhėrrėfyesit – nė kėtė kompleks tematik prezantohen personalitete tė shquara si Mahatma Gandhi, Desmond Tutu apo Martin Luther King (tė dhėna mbi jetėn, citate, sfondi, linklista dhe materiale tė tjera).

5

Demokracia – ēfarė ėshtė demokracia? Si ėshtė zhvilluar ajo? Cilat janė elementet e shtetit demokratik? Si duket njė shoqėri demokratike?

6

Partitė politike – cilat lloje tė partive politike ekzistojnė? Cilat janė funksionet e tyre? Si duken sistemet partiake? Me ēfarė vėshtirėsish ballafaqohet demokracia e partive politike?

7

Didaktika politike – Cilat janė bazat, detyrat dhe qėllimet e formimit politik? Si mund tė pėrgatitet nė mėnyrė efektive mėsimi i politikės?

8

Pedagogjia e paqes - Studimi i paqes dhe konfliktit si bazė. Ēfarė bėjnė pedagogėt e paqes? Edukimi i paqes dhe Fair Play ...

9

Globalizimi – Ēfarė do tė thotė globalizim? Cilat janė dimensionet bazė, shkaqet dhe problemet? Cilat janė perspektivat e zgjidhjes? ...

10

Kombet e Bashkuara – Cilat janė detyrat dhe qėllimet e OKB-sė? Si ėshtė ndėrtuar kjo organizatė botėrore? Me ēfarė problemesh pėrballet? ...

11

Qėndrueshmėria - Ēfarė do tė thotė qėndrueshmėri? Si veproj unė nė mėnyrė tė qėndrueshme? Ēfarė ėshtė Axhenda Lokale 21? Si mund tė mbrohet klima? Ēfarė problemesh ka nė rrugėn drejt zhvillimit tė qėndrueshėm?

12

Metodat - Parimet didaktike tė edukimit politik; Metodat bazė nė mėsimdhėnien e politikės; Metoda aktivizuese nė mėsimdhėnien e politikės; Demokracia nė shkollė

Kompleksi tematik Udhėrrėfyesit plotėson materialet tona online tė komplekseve tematike mbi demokracinė dhe tė drejtat e njeriut me komponente mbi personalitetet e trajtuara. Kemi zgjedhur kėta "udhėrrėfyes":

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.