Udhėrrėfyesit
Lart Web 2.0 Evropa Tė drejtat e njeriut Udhėrrėfyesit Demokracia Partitė Globalizimi Kombet e Bashkuara Qėndrueshmėria Didaktika politike Metodat Pedagogjia e paqes

 

Hyrje
Fjalorth
Vėshtrimi
Pėrmbajtja
Linklista


 

Udhėrrėfyesit

Ne tė gjithė orientohemi nė udhėrrėfyes tė ndryshėm. Nė kėtė kompleks tematik do tė prezentohen personalitetet me rėndėsi tė veēantė historike. Pėrmbledhja natyrisht nuk ėshtė as e gjithėvlefshme e as e rastit. Kėtė e tregon fakti, se gati tė gjithė "udhėrrėfyesit" tanė janė nderuar me ēmimin mė tė lartė tė njerėzimit, Ēmimin Nobel pėr Paqė. Ata tė gjithė kanė vepruar, kanė mundur hamendjen dhe kanė rrezikuar me qėllim tė luftimit tė padrejtėsisė. Ata e kanė ēuar botėn njė ēikė pėrpara.

Ky kompleks tematik gjendet nė mes tė komplekseve tematike Tė drejtat e njeriut dhe Demokracia. Sepse personalitetet e prezentuara janė angazhuar pėr zbatimin e tė drejtave tė njeriut, e me kėtė edhe tė demokracisė. Apo ndryshe: Ata janė angazhuar pėr njė demokraci tė gjallė, e bashkė me kėtė edhe pėr respektimin e tė drejtave tė njeriut. Tė drejtat e njeriut dhe demokracia janė tė lidhura pandarshmėrisht njėra me tjetrėn. Ato janė tė pakuptimta pa njerėzit, tė cilėt i jetėsojnė ato.

"Pa entuziazėm nuk ndodhi asgjė e rėndėsishme nė botė... Njerėzimit i kontribuan ata tė cilėt nė fillim u konsideruan ėndėrrues. Pėrkundėr tė gjitha ironive, pėrkundėr ēdo ndjekjeje dhe nėnēmimi, ata vazhduan angazhimin e tyre. Dhe nė rastet kur nuk e arritėn qėllimin, ata megjithatė ecėn dhe e sollėn botėn pėrpara."
[J. G. Herder]

Kėshillat pėr pėrdorim gjenden mė poshtė, nė kėtė faqe. Shpjegime rreth strukturės sė kompleksit tematik Udhėrrėfyesit mund tė gjeni qė nė nė faqen Hyrje.

[Kreu i faqes]

Kėshilla pėr pėrdorim

Para se tė merreni me pėrmbajtjen e materialeve pėr mėsimdhėnie, ja edhe disa kėshilla pėr pėrdorim:

Vėshtrim Navigim Shfletosje e shpejtė

Njė vėshtrim tė shpejtė mund ta fitoni duke viztuar faqen "Pėrmbajtja" (me njė regjistėr tė detajuar tė tė gjitha elementeve tė kompleksit tematik Udhėrrėfyesit) dhe/apo nė faqen "Vėshtrim" (me njė pėrmbledhje grafike). Faqet hapen nė njė dritare tė re. Me mbylljen e kėsaj dritareje ktheheni prapė nė faqen e mėparshme.

Listelat horizontale me links nė secilen faqe ēojnė nė faqet, tė cilat ndodhen nė tė njejten shtresė me faqen nė tė cilėn ndodheni.
Listela vertikale me links, lart, nė anėn e majtė, ēon nė faqet e nėnrenditura, p.sh. tek dokumentet dhe fotografitё ekspozuese tė faqes nė tė cilėn gjendeni.

Pėr orientim tė shpejtė nė kompleksin tematik Udhėrrėfyesit klikoni mbi katrorėt e kaltėr nė fund tė faqes.

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.