Linklista
Lart Hyrje Fjalorth Vėshtrimi Pėrmbajtja Linklista

 


 

Udhёrrёfyesit

World Wide Web


Links mbi kompleksin tematik Udhёrrёfyesit

Vёshtrim:

Nё pjesёt pёrkatёse tё udhёrrёfyesve tё prezantuar, gjenden linklista tё burimeve informative rreth personit pёrkatёs. Duke klikuar mbi linket nё tabelёn e mёposhtme kaloni nё linklistat nё fjalё. Mё poshtё, po nё kёtё faqe, mund tё gjeni edhe lidhje tё tjera me faqe tё ndryshme interneti, tё cilat informojnё mbi tёrё kompleksin tematik Udhёrrёfyesit.

Links mbi Mahatma Gandin

Links mbi M. Luter Kingun

Links mbi Peace People

Links mbi Desmond Tutunė

Links mbi Yitzhak Rabin-in

Links mbi nёnё Terezёn

Links mbi Rigoberta Menchśnė    

[Kreu i faqes]

Faqet zyrtare tё Komitetit tё Ēmimit Nobel: http://www.nobel.se/peace/index.html

Pёrveē statuteve tё Komitetit tё Ēmimit Nobel dhe teksteve mbi historinё e ndarjes sё Ēmimit Nobel pёr Paqe, nё kёtё faqe do tė gjeni edhe nlistё tё nobelistёve 1901-2000. Pёr ēdo person apo institucion janė nё dispozicion edhe fotografi dhe informacione tė tjera bazė. Nё kёtё listё kalohet duke klikuar mbi linkun "Laureates" qė gjendet lart nё kёtё faqe.

[Kreu i faqes]

http://www.peacejam.org 

PeaceJam ёshtё projekt ndёrkombёtar i edukimit, nё tё cilin marrin pjesё personalisht edhe shumё nobelistё. Qёllimi dhe synimet e projektit nё fjalё bёhen tё qarta pas leximit tё "Mission Statement": "PeaceJam is an international education program built around leading Nobel Peace Laureates who work personally with youth to pass on the spirit, skills and wisdom they embody. The goal of PeaceJam is to inspire a new generation of peacemakers who will transform their local communities, themselves and the world."

[Kreu i faqes]

Norbert's Bookmarks for a Better World: http://www.betterworldlinks.org

Nё kёtё website bёhet fjalė pёr njё pėrmbledhje tё pasur prej 20.000. Tё ndara sipas kategorive (paqja, mbrojtja e ambjentit, tё drejtat e njeriut etj.). Prej andej mund tё lidheni me udhёrrёfyes tё ndryshёm. Edhe brenda kёtij kompleksi tematik tё D@dalos-it mund tё gjeni lidhje me faqe internetit mbi mijёra udhёrrёfyes tё tjerё nga shumё vende tё botёs - njё pikёnisje shumё e rekomanduar pёr tė kėrkuar nё internet!

Suksese!

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.