Hyrje
Lart Hyrje Fjalorth Vėshtrimi Pėrmbajtja Linklista

 

Gandi
Tutu
M.L. King
Peace People
Rabini
R. Menēś
N. Tereza


 

Udhёrrёfyesit

Kompleksi tematik "Udhёrrёfyesit" ndahet nё 7 kapituj, kushtuar 7 personaliteteve tё shquara (shih poshtё). Pёr orientim mё tё mirё, tё gjithё kapitujt janё ndёrtuar nё mёnyrё analoge dhe pёrbёhen secili nga 5 pjesё:

Jeta...

Citate...

Sfond...

Materiale...

Linklista...

...Biografia dhe rёndёsia

...Tekste personit

...Informacione rreth historisё

...Tekste

...Links tё zgjedhur rreth personit

Pёr orientim mё tё mirё, janё nė dispozicion edhe pasqyra e lёndёs dhe vёshtrimi grafik. Termat e vёshtirė sqarohen nё fjalorth.

Kompleksi tematik Udhёrrёfyesit...

...pёrshtatet edhe pёr nxёnёs tё klasave mё tё ulёta dhe plotёson dy komplekset e mёparshme tematike Demokracia dhe Tё drejtat e njeriut. Ai pasuron materialet e ofruara me informacione rreth personit pёrkatёs konkret.

"Armiqtё e njerёzimit kanё fituar nё mёnyrё tė shpejtė pushtet. Ata i janё afruar shumё afёr qёllimit pёrfundimtar tё shkatёrrimit tё botёs. Injorimi i tyre dhe pėrqendrimi vetёm te udhёrrёfyesit shpirtёrorė, tё rёndёsishёm pёr ne, ёshtё i pamundur. Pёr mё tepёr, ёshtё me rёndёsi tё flitet edhe pёr ata qё kanё vepruar nё kёtё mёnyrё nё shekullin tonё jo tё bukur."
[Elias Canetti, 1981]

[Kreu i faqes]

Udhёrrёfyesit:

Mahatma Gandhi...

...bёn pjesё nё personalitetet mё tё njohura tё shek. XX. Metoda e tij e heqjes dorё nga pёrdorimi i dhunёs ka ndikuar edhe udhёrrёfyesit e tjerё.

Martin Luther King Jr...

...pėrbėn figurёn kryesore tё lёvizjes amerikane pёr tё drejtat qytetare. Ai e ndryshoi shoqёrinё amerikane pa pёrdorimin e dhunёs. Fjalimi i tij "I have a dream" u bё i njohur nё mbarё botёn.

Desmond Tutu...

...ka kontribuar nё mёnyrё vendimtare nё mposhtjen e regjimit tё apartedit nё Afrikёn e Jugut. Edhe sot angazhohet pёr ruajtjen e paqes nё botё.

Mairead Corrigan dhe Betty Williams...

...ishin dy gra tё rёndomta nё Belfast. Veprimtaria e tyre nisi pas njё fatkeqёsie. Ato formuan organizatёn Peace People dhe iniciuan njё lёvizje paqёsore nё Irlandёn Veriore.

Yitzhak Rabin...

...karrierёn e tij e filloi si ushtarak nё Izrael. Si politikian i dha impulse vendimtare procesit tё paqes.  U vra nga njё fanatik.

Rigoberta Menchś...

...u rrit nё varfёri nё  Guatemalё. Shumё pjesėtarё tё familjes sё saj u vranё nga ushtria. Edhe sot lufton pёr tё drejtat e njeriut dhe popujtё indianė.

Nёnė Tereza...

...hyri nё historinё e shek. XX si "Saint of the Gutters". Angazhimi i saj pёr mё tё varfёrit nё Kalkutё e bёri atё tё paharrueshme.

?

Cili udhёrrёfyes ju mungon?

 

Na shkruani pёr udhёrrёfyesin tuaj dhe na tregoni pse keni vendosuar pёr tё!

Gёzohemi pёr propozimet tuaja nėpёrmjet emailit: Ragnar.Mueller@dadalos.org

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.