N. Tereza
Lart Gandi Tutu M.L. King Peace People Rabini R. Menēś N. Tereza

 

Jeta
Citate
Sfond
Materiale
Linklista


 

Udhёrrёfyesit

Nёnė Tereza iu pėrkushtua si askush tjetёr dashurisė pёr tё afёrmin. Nё Kalkutё ajo u mor me mё tё varfёrit e tё varfёrve, me tё sёmurėt nga lebra. Ajo nderohet nga njerёzit anembanё botёs. Pёr shumё vetė, ajo ėshtė njё shenjtore moderne: "The Saint of the Gutters". Angazhimi i saj pёr dinjitetin njerёzor u nderua nё vitin1979 me Ēmimin Nobel pёr Paqe. Ndёrsa kritika e saj radikale kundёr ēdo forme tё abortit e bёri atё edhe person tё kontestueshёm. Urdhėri i themeluar nga Nёna Terezё "Misionaret e Dashurisё" pёrfaqёsohet nё shumё vende tё botёs.

Jeta dhe vepra: Njё biografi e shkurtёr pёrshkruan stacionet kryesore nё jetёn e Nёnё Terezёs.

Citate dhe fjalime: Pёrveē fjalimit me rastin e pranimit tё Ēmimit Nobel dhe citateve tё shkurta, nё kёtё faqe mund tё gjeni edhe njё pёrmbledhje me lutje.

Sfond: Varfёria nё Kalkutё ėshtė sfondi i veprёs sё Nёnё Terezёs.

Materiale: Nekrologji dhe raporte shtypi pas vdekjes sё Nёnё Terezёs nё vitin 1997 sqarojnё rёndёsinё e saj.

Linklista: Pėr tė lehtėsuar kėrkimin nė internet, nё kёtё faqe pёrshkruhen burime tё ndryshme informative nё internet mbi Nёnё Terezёn.

Citat

"Ajo nxit paqen nё mёnyrёn mё rrёnjёsore, nėpёrmjet pёrforёcimit tё patjetёrsimit tё dinjitetit njerёzor." [John Sannes, fjalimi Nobel 1979]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.