Rabini
Lart Gandi Tutu M.L. King Peace People Rabini R. Menēś N. Tereza

 

Jeta
Citate
Sfond
Materiale
Linklista


 

Udhёrrёfyesit

Itzhak Rabini, njёri ndёr personalitetet mё tё rёndёsishme tё shetit tė Izraelit, para se tё bёhej politikan, shёrbeu 27 vjet me radhё si ushtar. Ndryshimin vendimtar nga hero lufte nё figurё simbolike tё procesit tё paqes nё Lindjen e Afёrme e mori nё momentin kur u zgjodh pёr herё tё dytё kryeministёr i Izraelit. Sё bashku me ministrin e tij tё jashtёm Shimon Peresin luftoi pёr paqen, duke bashkёpunuar me shtetet dhe politikanёt, kundёr tё cilёve kishte udhёhequr disa luftėra. Pёrshёndetja historike mes Jasir Arafatit para Shtёpisё sё Bardhё nё Uashington shёnoi fillimin e procesit tё paqes. Qё tё tre, Rabini, Peresi dhe Arafati, u shpёrblyen nё vitin 1994 me Ēmimin Nobel pёr Paqe.

Jeta dhe vepra: Njё tekst i zgjeruar pёrshkruan zhvillimin e Rabinit nga njё ushtar i ri nё njė burrė shteti, tё cilit Ēmimi Nobel mund t'i ketё dhёnё impulse tё reja.

Citate dhe fjalime: Kemi zgjedhur tri fjalime tё rёndёsishme tё Rabinit: Fjalimin e tij tё fundit, atё tё Ēmimit Nobel mё 1994 dhe fjalimin me rastin e nёnshkrimit tё marrёveshjes sё parё mes Izraelit dhe palestinezёve mё 1993.

Sfond: Sfondi i jetёs dhe veprёs sё Rabinit ėshtė historia e Izraelit dhe Konflikti nё Lindjen e Mesme.

Materiale: I njohur u bё fjalimi i pёrmotshёm i mbesёs sё Rabinit, tė cilin mund ta gjeni  gjithashtu nё kёtё pjesё.

Linklista: Pёr ta lehtёsuar kėrkimin tuaj, nё kёtё faqe pёrshkruhen burime tё zgjedhura informative nё internet mbi Rabinin.

Citat

"We should not let the land flowing with milk and honey, become the land flowing with blood and tears."

[Yitzhak Rabin]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.