Peace People
Lart Gandi Tutu M.L. King Peace People Rabini R. Menēś N. Tereza

 

Jeta
Citate
Sfond
Materiale
Linklista


 

Udhёrrёfyesit

Tre fёmijё humbėn jetёn nё vitin 1976 nё njё fatkeqёsi nё Belfast. Gjendja u keqёsua nё mёnyrё drastike, dhunёs i duhej dhёnё fund, mjaft vuajti Irlanda Perёndimore nga lufta qytetare, mendojnё shumё njerёz. Betty Williams und Mairead Corrigan veprojnё. Ato marrin guxim tё iniciojnё pajtimin nё njё situatё tё tensionuar. Nga reaksionet e tyre spontane lind njё lёvizje e madhe pёr paqe. Pёr angazhimin e tyre shpёrblehen me Ēmimin Nobel pёr Paqe.

 

Jeta dhe vepra: Para gushtit tё vitit 1976 nobelistet ishin gra "normale", tё punёsuara nё Belfast. Qё nga kjo kohё ato angazhohen pёr paqe nё tё gjithё botёn.

Citate dhe fjalime: Njё letёr, citate dhe intervista tё zgjeruara krijojnė pёrshtypje interesante mbi nobelistet.

Sfond: "Troubles" nё Irlandёn e Veriut pёrbёjnё sfondin qё ndikoi dy nobelistet. Nё kёtё pjesё mund tё gjeni tekste dhe kronologjinё mbi historinё e Irlandёs sė Veriut.

Materiale: Pёrveē fjalimit me rastin e dhėnies sё Ēmimit Nobel, nё kёtё pjesё gjenden nё edhe materiale tё tjera, si p.sh. apeli i dy nobelisteve drejtuar Kombeve tё Bashkuara..

Linklista: Nё kёtё faqe pёrshkruhen burime tё zgjedhura informative nё internet mbi Betty Williams dhe Mairead Corrigan, tё cilat mund tё ndihmojnё gjatё kėrkimit nё web.

Citat

Betty Williams dhe Mairead Corrigan na kanё treguar se ēfarё mund tё bёjnё pёr nxitjen e paqes njerёzit e zakonshėm.
[Egil Aarvik nё fjalimin me rastin e ndarjes sё Ēmimit Nobel 1976]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.