Partitė
Lart Web 2.0 Evropa Tė drejtat e njeriut Udhėrrėfyesit Demokracia Partitė Globalizimi Kombet e Bashkuara Qėndrueshmėria Didaktika politike Metodat Pedagogjia e paqes

 

Kursi bazė 1
Vėshtrim
Pėrmbajtja
Fjalorth
Linklista


 

Partitė 

Partitė politike pėrbėjnė elementin thelbėsor tė demokracisė nė shoqėritė moderne. Tė dala nga vetė shoqėria, nė shumicėn e demokracive, partitė politike luajnė rolin e ndėrmjetėsit mes qytetarėve dhe organeve kushtetuese. Nė shumicėn e rasteve ato hyjnė madje edhe nė sferėn e shtetit. Anėtarėt e partive politike zėnė postet politike nė shtet. Disave kjo u duket e tepruar dhe pėr kėtė arsye kritikojnė pushtetin e madh tė partive politike.

Pjesėt e ndryshme tė kėtij kompleksi tematik (tė lidhur ngusht me kompleksin tematik Demokracia, veēanėrisht me kursin bazė 4), trajton kėto ēėshtje: ēfarė janė partitė politike, nga vijnė ato dhe ēfarė funksioni kryejnė ato nė sistemin politik. Thelbi kėtu qėndron nė rolin e partive politike si ndėrmjetėse mes "popullit" dhe "shtetit" - funksion ky tė cilin ato e kryejnė nė bashkėveprim me shoqatat, mediat dhe me institucionet e tjera. Nga ana tjetėr prezantohen dy sisteme tė rėndėsishme politike: sistemi politik i SHBA-sė dhe ai i Britanisė sė Madhe. Pėrveē kėsaj shtjellohen edhe pikat kryesore tė kritikės ndaj demokracisė moderne tė partive politike: A ėshtė shndėrruar ajo nė "shtet tė partive"?

"Partia do tė thotėmendim i organizuar."
[Benjamin Disraeli]

"Parti quhet tėrėsia e atyre qė besojnė se janė tė tė njėjtit mendim."
[Charles Tschopp]

"Partia mund tė jetė gjithmonė vetėm njė mjet. Dhe gjithmonė ekziston vetėm njė qėllim: pushteti."
[Jean Paul Sartre]

[Kreu i faqes]

Kėshilla pėr pėrdorim

Para se tė filloni me shfrytėzimin e faqes, ja edhe disa kėshilla pėr pėrdorim:

Vėshtrim Navigim Shfletosje e shpejtė

Njė vėshtrim tė shpejtė mund ta fitoni duke vizituar faqen "Pėrmbajtja" (me pasqyrė tė detajuar tė lėndės tė tė gjitha elementeve tė kompleksit tematik Partitė) dhe/apo faqen "Vėshtrim" (me pėrmbledhje grafike). Me mbylljen e kėsaj dritareje ktheheni prapė nė kėtė faqe.

Listelat horizontale me links nė secilėn faqe ēojnė nė faqet e sė njėjtė shtresė me faqen nė tė cilėn ndodheni.
Listela vertikale me links, lart, nė anėn e majtė, ēon nė faqet e nėnrenditura, p.sh. nė faqen e dokumenteve dhe fotografive ekspozuese tė faqes nė tė cilėn gjendeni.

Pėr orientim tė shpejtė nė kompleksin tematik Partitė klikoni mbi katrorėt e kaltėr nė fund tė faqes, tė cilėt ju ēojnė nė sekuencat bazė tė kompleksit tematik.

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.