Kursi bazė 1
Lart Kursi bazė 1 Vėshtrim Pėrmbajtja Fjalorth Linklista

 

Kursi bazė 2
Kursi bazė 3
Kursi bazė 4
Kursi bazė 5


 

Partitė 

Vėshtrim mbi sekuencat e kurseve bazė:

Kursi bazė 1 Ēfarė ėshtė partia?
Kursi bazė 2 Ēfarė lloj partish ekzistojnė?
Kursi bazė 3 Cilat janė funksionet e partive?
Kursi bazė 4 Si duken sistemet partiake?
Kursi bazė 5 Me ēfarė vėshtirėsish pėrballet demokracia e partive?

[Kreu i faqes]

Kursi bazė 1: Ēfarė ėshtė partia?

Para se tė merremi nė kursin bazė 2 me format e ndryshme tė partive, me funksionet e tyre nė demokracitė moderne (nė kursin bazė 3), me sistemet e ndryshme partiake (nė kursin bazė 4) dhe me vėshtirėsitė e demokracisė sė partive (nė kursin bazė 5), sė pari parashtrohet pyetja: Ēfarė quajmė parti? Njė pėrkufizim minimal do tė ishte si mė poshtė:

Parti quhet "grupi i qytetarėve me qėndrime tė njėjta, qėllimi i tė cilėve ėshtė realizimi i pikėpamjeve politike".

[Rainer-Olaf Schultze; nga: Pipers Wėrterbuch zur Politik]

Mė tė detajuara janė dy pėrkufizimet nė vijim:

"Partitė janė bashkimi i lirė i qytetarėve me qėndrime tė njėjta, tė cilėt, pėr zgjidhjen e problemeve politike, bėjnė propozime programore dhe paraqesin kandidatė pėr mandate nė parlament dhe pėr poste qeveritare, me qėllim qė pas zgjedhjeve tė suksesshme tė zbatojnė nė praktikė programin e tyre."

[Waldemar Besson/Gotthard Jasper, Das Leitbild der modernen Demokratie, Bonn BpB 1990]

"Partitė janė lidhje tė qytetarėve, tė cilat vazhdimisht apo pėr njė kohė tė gjatė (...) ndikojnė nė formimin e vullnetit politik dhe qė synojnė tė ndikojnė nė pėrfaqėsimin e popullit (...), nėse ato, duke u bazuar nė formėn e pėrgjithshme tė rrethanave ekzistuese, veēanėrisht nė vėllimin dhe qėndrueshmėrinė e organizimit tė tyre, nė numrin e anėtarėve dhe nė paraqitjen e tyre nė opinion, ofrojnė garanci tė mjaftueshme pėr seriozitetin e angazhimit pėr arritjen e kėtyre qėllimeve (...)."

[Deutsches Parteiengesetz von 1967, § 2 Abs. 1]

Kėto pėrkufizime pėrmbajnė disa kritere tė rėndėsishme, tė cilat janė karakteristike pėr partitė. Nuk ka rėndėsi nėse njė organizatė e quan apo jo veten "parti". As orientimi ideologjik ose mė mirė programi nuk ėshtė vendimtar pėr ēėshtjen nėse njė organizatė ėshtė parti apo jo. Teksti nė vazhdim pėrmbledh kriteret:

Ēfarė e bėn njė organizatė parti?

Kriteret

bulletPartia duhet tė ndikojė nė formimin e vullnetit politik. Ajo pretendon ndikimin e pėrgjithshėm politik. Bashkėformimi i vullnetit politik organizohet pėr njė kohė tė gjatė dhe fushė tė gjerė. Nuk mjafton nėse njė bashkim politik angazhohet vetėm nė sektorin komunal (...).
bulletPartia duhet tė bėjė tė qartė vullnetin e pjesėmarrjes sė rregullt nė pėrfaqėsimin politik tė popullit. Nė kėtė mėnyrė ajo dallohet p.sh. nga shoqatat, tė cilat nuk bartin pėrgjegjėsi politike pėr tė gjitha fushat, apo nga iniciativat qytetare, pjesėmarrja e tė cilave nuk ėshtė e rregullt dhe nuk synojnė poste politike. Kjo nuk do tė thotė domosdoshmėrisht se partitė fitojnė mandate nė parlament (...).
bulletMe rėndėsi ėshtė organizimi i pavarur, si nė aspektin e vėllimit ashtu edhe nė atė tė qėndrueshmėrisė. Organizatat tė cilat formohen vetėm pėr shkak tė zgjedhjeve nuk e kanė statusin e partisė (...). E njėjta vlen gjė edhe pėr grupet, tė cilat i shėrbejnė aparateve organizative tė bashkėsive tjera.
bulletPartitė janė bashkime tė qytetarėve. Parimi i anėtarėsimit individual synon pengimin e infiltrimit tė partisė nga bashkėsia. Numri i pėrgjithshėm i anėtarėve nuk duhet tė kalojė njė kufi tė caktuar, nė mėnyrė qė serioziteti i qėllimeve dhe i shanseve tė suksesit tė mbetet i qartė.
bulletBashkėsia politike qė dėshiron tė njihet si parti duhet tė synojė paraqitjen nė opinionin publik. Organizatat qė ngurrojnė tė dalin para opinionit publik dhe veprojnė nė mėnyrė tė fshehtė, nuk i pėrmbushin kriteret e tė qenit parti.

[Uwe Backes/Eckhard Jesse; nga: Informationen zur politischen Bildung 207, Parteiendemokratie, BpB 1996]

[Kreu i faqes]

Nė fjalor gjenden edhe disa shėnime tjera rreth historisė sė formimit tė partive dhe rreth llojeve tė tyre, me tė cilat do tė merremi nė kursin vijues bazė:

Pėrkufizim fjalori: "Partia"

[lat. pars, "pjesė, drejtim"], nė pėrgjithėsi bashkim njerėzish me orientim dhe botėkuptim tė njėjtė apo tė ngjashėm politik, social, ekonomik, qėllimi i tė cilit ėshtė ndikimi nė jetėn shtetėrore. Parti si formime grupesh me lidhje jo tė forta kanė ekzistuar edhe nė qytet- shtetet e kohės sė lashtė, nė Romėn republikane si dhe nė lėvizjet politike dhe fetare tė shek. XVI dhe XVII.
Partitė moderne si organizata me strukturė pėrgjithėsisht tė qėndrueshme u paraqitėn nė shek. XVII dhe XIX, shekull ky i cili u ndikua nga shembulli i jetės politike nė Angli, ku nė shek. XVIII, si parti relativisht tė qėndrueshme, u formuan Tories dhe Whigs, tė cilat u pozicionuan me vendoshmėri nė ēėshtje tė caktuara politike dhe u shkrinė nė drejtimin e shtetit (sistemi dypartiak). Grupe partiake me strukturė mė tė pėrgjithshme lindėn nė luftėrat amerikane tė pavarėsisė dhe nė Revolucionin Francez, si dhe nė lėvizjet gjermane pėr kushtetutė nė periudhėn e quajtur "para marsit" (...).
Qėllimi i njė partie apo i njė grupi partish tė afėrta ėshtė fitimi apo ruajtja e shumicės nė parlament (partitė e koalicionit, partia shumicė) dhe fitimi nė kėtė mėnyrė i ndikimit dominues politik; kundėrshtarėt e saj apo tė tyre janė partitė opozitare tė mundura nė fushatėn zgjedhore. Loja reciproke e partive ėshtė njė nga kushtet themelore tė jetės moderne kushtetuese, sidomos tė sistemit parlamentar. Aty ku njė parti e vetme tenton tė pėrfaqėsojė vullnetin e popullit (si shumicė apo pakicė) apo e konsideron veten elitė, shfaqet sistemi njėpartiak (p.sh. nė diktaturė).
(...) Edhe pse partitė bėjnė pjesė nė elementet themelore dhe pėrcaktuese tė jetės kushtetuese, nė shumicėn e shteteve, ato nuk njihen nė aspektin e sė drejtės kushtetuese, pėr arsye se e drejta kushtetuese konsideron si pėrfaqėsues tė popullit jo partitė pėrkatėse, por deputetėt. Vetėm nė ligjin themelor tė RFGJ-sė (dhe deri diku edhe nė Britaninė e Madhe) ato njihen formalisht nė kushtetutė.
Tipologjia partiake bazohet nė kriteret e organizimit, tė qėllimeve politike, strukturės sė anėtarėve dhe tė funksionit politik. Llojet partiake sipas mėnyrės sė organizimit janė p.sh. partitė e honoratit, partitė e kuadrit dhe partitė e masave. Vendimtare nė aspektin tipologjik pėr partitė e botėkuptimeve, tė interesave dhe tė programeve ėshtė pėrcaktimi i qėllimeve politike, ndėrsa pėr partitė popullore dhe ato tė klasave, struktura e anėtarėve. Sipas rolit funksional nė sistemet pėrkatėse politike bėhet dallimi mes partive shtetėrore dhe partive demokratike. Nė realitet shpesh gjenden forma tė pėrziera tė partive. Kjo vlen nė mėnyrė tė veēantė pėr sistemet demokratike (...).

[Nga: Bertelsmann Discovery Lexikon 1997]

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.