Tė drejtat e njeriut
Lart Web 2.0 Evropa Tė drejtat e njeriut Udhėrrėfyesit Demokracia Partitė Globalizimi Kombet e Bashkuara Qėndrueshmėria Didaktika politike Metodat Pedagogjia e paqes

 

Kursi bazė 1
Vėshtrimi
Pėrmbajtja
Kronologjia
Linklista


 

Tė drejtat e njeriut

Tė drejtat e njeriut paraqesin nė tė gjitha lėmitė e jetės bazėn e bashkėjetesės paqėsore: Nė politikėn ndėrkombėtare, ashtu si edhe nė atė kombėtare, nė vendbanime, nė familje. Ato kanė tė bėjnė me ēdonjėrin dhe i takojnė gjithashtu ēdonjėrit. Respektimi i tyre paraqet detyrėn kryesore tė arsimimit. Pėr kėtė arsye, nė serverin tonė do tė gjeni njė ofertė tė gjerė mbi temėn Tė drejtat e njeriut:

bulletĒka janė tė drejtat e njeriut?
bulletNga vijnė ato?
bulletĒfarė rėndėsie kanė ato pėr mua?
bulletKush i mbron tė drejtat e njeriut?

Ishin kėto vetėm disa nga pyetjet tė cilat do tė shqyrtohen nė serverin edukues. Kursi i pėrbėrė nga pesė pjesė ofron njohuri bazė mbi kėtė temė. Pėrveē kėsaj, nė dispozicionin tuaj janė edhe fotografi tė shumta ekspozuese, dokumente dhe materiale tjera. Temat shtjelluese - psh. Tė drejtat e fėmijėve  - ofrojnė detaje shpjeguese dhe pėrmbajnė materiale, tė cilat i janė dedikuar hyrjes nė temėn e tė drejtave tė njeriut. Njė pjesė e veēantė pėr mėsimdhėnės/e merret me ēėshtjet kryesore tė edukimit nė lėminė e tė drejtave tė njeriut dhe ofron ide dhe shtytje pėr mėsimdhėnie.

Para se t`iu qaseni pėrgatitjes sė temave, ja edhe disa kėshilla rreth pėrdorimit:

bulletNjė vėshtrim tė pėrgjithshėm do ta pėrfitoni duke vizituar faqen "Pėrmbajtja" (me regjistrin e detajuar tė tė gjitha elementeve tė temės Tė drejtat e njeriut), si dhe faqen "Pėrmbledhja" (me vėshtrimin grafik). Faqet e pėrmendura hapen nė njė dritare tė re, me mbylljen e sė cilės kaloni prapė nė faqen e mėparshme.
bulletListela horizontale me lidhje, lart, nė secilėn faqe, tė cilat ju shpiejnė nė faqet qė i takojnė nivelit tė njejtė me atė nė tė cilen ndodheni momentalisht.
bulletListela vertikale me lidhje, lart/majtas, nė secilėn faqe, tė cilat ju shpiejnė nė faqet, tė cilat i janė nėnrenditur faqes nė tė cilėn ndodheni, psh. tek dokumentet apo fotografitė e ekspozuara, tė cilat i takojnė faqes nė tė cilėn ndodheni.
bulletPėr orientim tė shpejtė nė temėn Tė drejtat e njeriut, klikoni mbi katrorėt e kaltėr nė pjesėn e fundme tė faqes.

[Kreu i faqes]

Nėse doni ta pėrpunoni vetė njė temė - psh. nė kuadėr tė njė projekti shkollor apo universitar -, mos ngurroni tė kontaktoni me ne:

Agor@ - GbR für Wissensvermittlung über neue Medien und politische Bildung: Ragnar.Mueller@dadalos.org

[Kreu i faqes]    [Pasqyra e pėrmbajtjes]    [Pėrmbledhje - Fotografitė ekspozuese]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.