Linklista
Lart Kursi bazė 1 Vėshtrimi Pėrmbajtja Kronologjia Linklista

 


 

Tė drejtat e njeriut

World Wide Web

Links me faqe qė kanė tė bėjnė me temėn Tė drejtat e njeriut

Vėshtrim mbi faqet e prezantuara:

Duke klikuar mbi linket pėrkatėse kaloni drejtpėrdrejt nė faqen e internetit tė organizatės pėrkatėse

amnesty international Human Rights Library Human Rights Watch
One World Kombet e Bashkuara UNICEF
UNESCO UNHCHR Kėshilli i Evropės

Symbol

amnesty international (ai): http://www.amnesty.org

Organizatat e shumta joqeveritare tė ashtuquajtura  „INGO" (International Non-Governmental Organizations), e kanė vėnė re me kohė rėndėsinė e internetit pėr veprimtarinė e tyre. Kjo vlen nė mėnyrė tė veēantė pėr amnesty international (AI), njėrėn ndėr organizatat mė tė rėndėsishme tė kėtij lloji qė angazhimin e tyre ia kanė kushtuar luftės pėr tė drejtat e njeriut. Motoja e saj ėshtė tė sqarojė detyrat dhe qėllimet e organizatės: "working to protect human rights worldwide". Nėpėrmjet lidhjes "About AI" nė listelėn horizontale tė navigimit, mund tė kaloni nė njė tekst tė shkurtėr, i cili ju informon mbi organizatėn dhe veprimtarinė e saj.

"AI" ka rreth njė milion anėtarė nė 162 shtete, pra ėshtė njė organizatė botėrore. Detyrat kryesore tė saj: "campaigns to free all prisoners of conscience; ensure fair and prompt trials for political prisoners; abolish the death penalty, torture and other cruel treatment of prisoners". Pėrveē kėsaj, nė kapitullin "About AI", mund tė gjeni lidhje me informata tė zgjeruara mbi veprimtarinė e e organizatės, e veēanėrisht mbi:

bullet

Facts and figures about ai

bullet

ai - a brief history

bullet

Recommendations for the protection and promotion of human rights (12-Point-Program for the prevention of torture, 14-Point-Program for the prevention of extra judicial executions)

Nė faqen e internetit tė Ai-sė, do tė gjeni natyrisht edhe raportet tashmė tė njohura anembanė botės mbi tė drejtat e njeriut tė kėsaj organizate. Pėrveē kėsaj, nė tė ju presin edhe informacione tė hollėsishme mbi rajonet aktuale tė krizave dhe thirrjet pėr t'u bashkuar me fushata dhe aksione tė ndryshme. Pikėrisht nė kėtė fushė interaktive vėrehet edhe rėndėsia e internetit pėr punėn e organizatave si AI. Nėpėrmjet kėtij mjeti global synohet sensibilizimi dhe mobilizimi i njerėzve anembanė botės.

Nė faqen e internetit tė AI-sė do tė gjeni edhe njė listė tė zgjeruar linkesh me faqet qė kanė tė bėjnė me temėn e tė drejtave tė njeriut. Faqja e internetit e AI-sė, nga ana vizive, por edhe pėr nga lehtėsia pėr t'u naviguar, ėshtė shumė e rekomanduar, nė mėnyrė tė veēantė si faqe shumė e pėrshtatshme pėr hyrje nė fushėn e tė drejtave tė njeriut.

[Kreu i faqes]

Human Rights Library: http://www1.umn.edu/humanrts/

Human Rights Library (University of Minnesota) ėshtė e pashmangshme pėr tė gjithė ata, tė cilėt kėrkojnė materiale dhe dokumente rreth temės Tė drejtat e njeriut. Nė faqen nė fjalė, ndėr tė tjera do tė gjeni lidhje me faqet qė shtjellojnė temat vijuese:

bullet

Treaties and other International Instruments

bullet

Bibliographies and Research Guides

bullet

Human Rights Education (!)

bullet

Asylum and Refugee Materials

bullet

Links to over 1000 other sites

Pėrveē kėsaj, nėn titullin „Human Rights Search Engines", pėrmes linkut „Search for documents on multiple human rights sites", kaloni nė formularin, me ndihmėn e tė cilit mund tė kėrkoni informacione mbi temėn rreth temės nė burime tė tjera. 

[Kreu i faqes]

Human Rights Watch: http://www.hrw.org

E themeluar nė vitin 1978 me emrin "Helsinki Watch", Human Rights Watch, sikurse amnesty international, i kushtohet mbrojtjes ndėrkombėtare tė tė drejtave tė njeriut. Ajo ėshtė e ndarė nė pesė njėsi rajonale pėr rajone tė ndryshme tė botės dhe nė tri zyra tė veēanta tematike: pėr armė, tė drejtat e grave dhe tė fėmijėve. Qėllimet e organizatės, nė faqen (Link "About Human Rights Watch"), janė pėrmbleldhur si mė poshtė:

"Human Rights Watch is dedicated to protecting the human rights of people around the world. We stand with victims and activists to prevent discrimination, to uphold political freedom, to protect people from inhumane conduct in wartime, and to bring offenders to justice. We investigate and expose human rights violations and hold abusers accountable (...)."

Kjo faqe interneti ndėr tė tjera pėrmban:

bullet

Lajme aktuale mbi shkeljet e tė drejtave tė njeriut

bullet

Informacione mbi fushatat aktuale nė fushėn e tė drejtave tė njeriut (psh. minat tokėsore)

bullet

Publikimet e organizatės (si psh. raporti vjetor HRW World Report)

bullet

Informacione, komente, tekste rreth problemeve aktuale

Shumė e rekomandueshme ėshtė edhe harta e botės, nė tė cilėn, duke klikuarmbi vendin pėrkatės tė shėnuar nė tė, mund tė lexoni raportet e organizatės mbi atė vend. Kėtu bėhet i qartė volumi i madh informacioneve tė ofruara nga Human Rights Watch.

[Kreu i faqes]

OneWorld: http://www.oneworld.net

Kėtu bėhet fjalė pėr pėrmbajtjen e internetit tė faqes sė One World Broadcasting Trust, qėllimi i sė cilės ėshtė ofrimi i informacioneve mbi temat botėrore. Duke i parė pėrparėsitė e internetit, nė fillim tė vitit 1995 filloi zhvillimi i faqes OneWorld Online. Nė kėtė faqe, e cila tashmė ka marrė shumė ēmime, qėllimet e organizatės janė tė radhitura si mė poshtė ("about us: background"):

"OneWorld is dedicated to promoting human rights and sustainable development by harnessing the democratic potential of the Internet. (...) Our aim is to bear witness to the injustice and to help people shed whatever light they can on it. (...) Bringing issues into the light, we believe, is a first step towards positive change."

Pėrveē paraqitjes vizive dhe dizajnit tė suksesshėm, dallohet veēanėrisht struktura e pėrmbajtjes dhe e risive, e cila shfrytėzohet ndėrkohė nga rreth 250.000 lexues. Bėhet fjalė pėr njė "super faqe", e cila ka hyrje dhe funksione tė pėrbashkėta kėrkimi me pėrmbajtjet e mbi 100 organizatave partnere. Kėrkimin e informacioneve e lehtėson edhe indeksi i vendeve dhe ai i temave. Veēanti tjetėr e faqes nė fjalė ėshtė edhe ndarja e pjesės sė veēantė pėr fėmijė dhe tė rinj ("next.gen").

Falė mundėsive tė mrekullueshme tė kėrkimit, faqja nė fjalė e internetit ėshtė njė burim shumė i rėndėsishėm informacioni.

[Kreu i faqes]

Kombet e Bashkuara: http://www.un.org

Ndėr qėllimet kryesore tė organizatės globale ėshtė respektimi i tė drejtave tė njeriut. E themeluar pas krimeve dhe tmerrit tė Luftės sė Dytė Botėrore, ajo ka aprovuar nė vitin 1948 "Deklaratėn e Pėrgjithshme tė tė Drejtave tė Njeriut" dhe ka zhvilluar dhe pėrsosur nė vitet mė pas instrumentet pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut.

Jo rastėsisht, faqja e internetit e Kombeve tė Bashkuara ėshtė njė ndėr adresat e para gjatė kėrkimit tė informacioneve qė kanė tė bėjnė me temėn e tė drejtave tė njeriut. Kėtu gjenden dokumente, raporte dhe informata rreth strukturės dhe funksionimit tė kėsaj organizate qendrore pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut. Dokumentet janė nė gjuhė tė ndryshme tė botės.

[Kreu i faqes]

Organizata pėr Fėmijė UNICEF: http://www.unicef.org

UNICEF ėshtė njė ndėr organizatat e veēanta tė Kombeve tė Bashkuara. Pėrmbajtja online e kėsaj organizate, nė serverin edukues trajtohet gjėrėsisht nė kuadrin e temės shtjelluese Tė drejtat e fėmijėve, nė faqen dedikuar veēanėrisht UNICEF-it (Faqja e UNICEF-it), nė tė cilėn gjenden informacione tė pėrgatitura mirė mbi temėn Tė drejtat e fėmijėve dhe temėn Tė drejtat e njeriut.

Faqja ka njė pjesė tė veēantė pėr fėmijėt dhe tė rinjtė: Voices of Youth (VoY), e cila ia vlen tė vizitohet. Pėrveē kėsaj, faqja pėrmban edhe materiale tė shumta pėr mėsues/e, pėr tė cilat ėshtė zhvilluar edhe pjesa interaktive ku mund tė takohen mėsues/et nga mbarė bota: Teachers Talking About Learning.

[Kreu i Faqes]

UNESCO: http://www.unesco.org

Faqja e internetit e organizatės sė veēantė tė Kombeve tė Bashkuara pėr edukim, arsimim, shkencė dhe komunikim UNESCO ėshtė gjithashtu e pasur me materiale mbi temėn Tė drejtat e njeriut, e nė mėnyrė tė veēantė mbi "Vitin ndėrkombėtar tė Kulturės sė Paqes", siē ėshtė quajtur viti 2000.

kėtu mund tė informoheni edhe pėr projektet dhe fushatat aktuale, tė kėrkoni dokumenta, etj. Pėr zhvillimin e kėtij serveri edukues, meritat i takojnė Komisionit Gjerman tė UNESCO-s, UNESCO-Kommission e.V. Bonn. Vizitoni faqen e internetit tė kėtij komisioni http://www.unesco.de.

[Kreu i faqes]

UNHCHR: http://www.unhchr.ch

Komisariati i Lartė i Kombeve tė Bashkuara pėr tė Drejtat e Njeriut koordinon aktivitetet e shumėllojshme tė organizatės botėrore nė fushėn e tė drejtave tė njeriut. Faqja e internetit pėrmban ndėr tė tjera edhe njė listė, nė tė cilėn janė tė radhitura instrumentet e mbrojtjes ndėrkombėtare tė tė drejtave tė njeriut.

[Kreu i faqes]

Kėshilli i Evropės: http://www.coe.int 

Ndėr fushat kryesore tė aktivitetit tė Kėshillit tė Evropės tė themeluar nė vitin 1949 bėn pjesė qė nga fillimi mbrojtja dhe kodifikimi i mėtejshėm i tė drejtave tė njeriut. Nė vitin 1950,  Kėshilli i Evropės miratoi Konventėn Evropiane tė tė Drejtave tė Njeriut - dokumentin deri tani mė tė zhvilluar mbi tė drejtat e njeriut. Pėrveē Komitetit tė Ministrave dhe Asamblesė Parlamentare, nė organet e Kėshillit bėn pjesė edhe Gjykata Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut, gjykatė kjo e cila deri tani ka marrė shumicėn e vendimeve nė fushėn e tė drejtave tė njeriut.

Faqja e pasur e internetit ofron njė sėrė informacionesh mbi temėn e tė drejtave tė njeriut. Kėsaj teme i ėshtė kushtuar njė kapitull i veēantė: "Human Rights Web": http://www.coe.int/T/E/Human_rights/.

[Kreu i faqes]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.