Pėrmbajtja
Lart Kursi bazė 1 Vėshtrimi Pėrmbajtja Kronologjia Linklista

 


 

Tė drejtat e njeriut

Pasqyra e lėndės: Tė drejtat e njeriut
(me temat shtjelluese dhe materialet)

[Pėrmbledhjen grafike e gjeni nė faqen Vėshtrim]

Faqja startuese

Fotografia ekspozuese mbi temėn Tė drejtat e njeriut

Kronologji mbi temėn Tė drejtat e njeriut

Lidhjet me faqet qė kanė tė bėjnė me temėn Tė drejtat e njeriut

Pjesa pėr mėsuesit: Tema  "Tė drejtat e njeriut nė shkollė"

Kėshilla: Ide dhe nxitje pėr mėsimdhėnie nė fushėn e tė drejtave tė njeriut

Kursi bazė 1 (Ēfarė janė tė drejtat e njeriut?)

Kursi bazė 2 (Si janė zhvilluar tė drejtat e njeriut?)

Materiale mbi kursin bazė 2 (Fotografi ekspozuese dhe dokumente)

Fotografia ekspozuese 1. Tri fazat e zhvillimit tė tė drejtave tė njeriut

Fotografia ekspozuese 2. Historia e zhvillimit tė tė drejtave tė njeriut

Dokumenti 1. Deklarata e Pėrgjithshme e tė Drejtave tė Njeriut

Dokumenti 2. Virginia Bill of Rights

Dokumenti 3. Deklarata Amerikane e Pavarėsisė

Dokumenti 4. Deklarata e tė Drejtave tė Njeriut dhe e tė Drejtave Qytetare (Revolucioni francez)

Tema shtjelluese e kursit bazė 2. Etika botėrore

Dokumenti 1. Deklarata pėr Etikėn Botėrore

Dokumenti 2. Deklarata e Pėrgjithshme e tė Drejtave tė Njeriut

Tema shtjelluese e kursit bazė 2. Dinjiteti i njeriut

Materiale mbi temėn dinjiteti i njeriut nė rrethe tė ndryshme kulturore

Tema shtjelluese e kursit bazė 2. Detyrat e njeriut

Dokumenti: Deklarata e Pėrgjithshme e tė Detyrave tė Njeriut

Tema shtjelluese e kursit bazė 2. E drejta natyrore

Fotografia ekspozuese: E drejta natyrore

Kursi bazė 3 (Ēfarė tė drejtash tė njeriut kemi?)

Fotografi ekspozuese mbi kursin bazė 3. Dallimi mes tė drejtave tė njeriut dhe tė drejtave themelore

Tema thelluese e kursit bazė 3. Tė drejtat e fėmijėve

Fotografi ekspozuese mbi temėn shtjelluese Tė drejtat e fėmijėve: Fėmijėt kanė tė drejta

Lidhje me temen shtjelluese Tė drejtat e njeriut

Organizata

Raporte dhe artikuj shtypi rreth temės shtjelluese Tė drejtat e fėmijėve

Dokumente rreth temės shtjelluese Tė drejtat e njeriut 

Dokumenti 1. Parimet themelore tė Deklaratės pėr tė Drejtat e Fėmijėve

Dokumenti 2. Konventa e tė Drejtave tė Fėmijės

Dokumenti 3: Convention on the Rights of the Child (anglisht)

Dokumenti 4. UNICEF Summary of the Convention (anglisht)

Tema thelluese e kursit bazė 3. Tė drejtat e gruas

Kursi bazė 4 (Kush i ruan tė drejtat e njeriut?)

Kursi bazė 5 (Shkeljet e tė drejtave tė njeriut)

Tema shtjelluese e kursit bazė 5: Aparteidi nė Afrikėn e Jugut

Lindja dhe zhvillimi i aparteidit (dokumente, etj.)

Pjesėt pėrbėrėse tė regjimit tė aparteidit (homelands, shtypja politike etj.)

Rezistenca dhe mposhtja e aparteidit (Mandela)

Kronologjia e temės Aparteidi

Linklista rreth temės Aparteidi

Materiale rreth kursit bazė 5  Amnesty, Ruanda, El Salvador, Guatemala

 

[Kreu i faqes]    [Faqja startuese Tė drejtat e njeriut]    [Fotografi ekspozuese]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.