Kronologjia
Lart Kursi bazė 1 Vėshtrimi Pėrmbajtja Kronologjia Linklista

 


 

Tė drejtat e njeriut

Ngjarjet mė tė rėndėsishme nė zhvillimin e tė drejtave tė njeriut

1215

Karta Magna Libertatum

1628

Petition of Rights (Angli)

1679

Dosja Habeas-Corpus (Angli)

1776

Virginia Bill of Rights (SHBA)

 

Deklarata Amerikane e Pavarėsisė

1789

Deklarata e tė Drejtave tė Njeriut dhe tė Drejtave Qytetare nė Revolucionin Francez

26 qershor 1945

Karta e Kombeve tė Bashkuara

10 dhjetor 1948

Deklarata e Pėrgjithshme e tė Drejtave tė Njeriut

4 nėntor 1950

Konventa Evropiane e tė Drejtave tė Njeriut

19 dhjetor 1966

Pakti Ndėrkombėtar pėr ė Drejtat Ekonomike, Sociale dhe Kulturore

 

Pakti Ndėrkombėtar pėr tė Drejtat Qytetare dhe Politike

22 nėntor 1969

Konventa Amerikane pėr tė Drejtat e Njeriut

1 gusht 1975

Dosja Pėrfundimtare e Helsinkit

27 qershor 1981

Karta Banjul e tė Drejtave tė Njeriut dhe tė Drejtės Ndėrkombėtare (Afrikė)

19 shtator 1981

Deklarata e Pėrgjithshme e tė Drejtave tė Njeriut nė Islam

14 qershor 1992

Deklarata e Rios pėr Ambjentin dhe Zhvillimin

qershor 1993 Konferenca pėr tė Drejtat e Njeriut (Vjenė)

[Kreu i faqes]    [Kursi themelor 1]    [Fotografi ekspozuese]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.