Kursi bazė 1
Lart Kursi bazė 1 Vėshtrimi Pėrmbajtja Kronologjia Linklista

 

Kursi bazė 2
Kursi bazė  3
Kursi bazė 4
Kursi bazė 5
Mėsuesit


 

Tė drejtat e njeriut

Vėshtrim i pjesėve tė kursit themelor

Pėrveē kėsaj, kompleksi tematik Tė drejtat e njeriut pėrmban edhe pjesėn didaktike pėr mėsuesit, nė tė cilėn trajtohet ēėshtja e shkeljeve sė tė drejtave tė njeriut (Pjesa pėr mėsuesit). Kėtu do tė gjeni edhe ide konkrete dhe propozime pėr mėsimdhėnie nė temėn: Tė drejtat e njeriut nė shkollė (Kėshilla).

Ēfarė janė tė drejtat e njeriut?

"Tė gjithė njerėzit janė tė lirė dhe tė lindur me tė drejta dhe dinjitet tė barabartė" -  kėshtu fillon neni 1 i "Deklaratės sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara pėr tė Drejtat e Njeriut". Tė gjithė ne, qė sa lindim, kemi tė drejta tė caktuara, tė quajtura tė Drejtat e Njeriut. Kėto tė drejta i takojnė ēdonjėrit dhe janė tė patjetėrsueshme, d.m.th., ato nuk mund t'i mohohen askujt. Tekstet nė vazhdim paraqesin dy pėrkufizime tipike tė tė drejtave tė njeriut, tė nxjerra nga fjalorė tė ndryshėm:

Buchauszug"Tė drejtat e njeriut janė tė drejtat e individit pėr mbrojtje ndaj ndėrhyrjeve tė shtetit, qė i janė dhėnė atij pėr shkak tė ekzistencės si qenie njerėzore, Kėto tė drejta janė tė pėrhershme dhe nuk mund tė kufizohen nga shteti. Nga koha e luftės kundėr absolutizmit rrjedh edhe karakterizimi i tyre si tė drejta "tė lindura" dhe "patjetėrsueshme". (...) Thelbi i tė drejtave themelore apo i tė drejtave tė njeriut, janė dinjiteti i njeriut, e drejta e shprehjes sė personalitetit, trajtimit tė barabartė dhe barazisė para ligjit, liria e besimit dhe ndėrgjegjes, e mendimit, shtypit, informimit dhe e mėsimit, liria e mbledhjes dhe e bashkimit, zemėrgjerėsisė,,liria e profesionit dhe e punės, pacenueshmėria e banesės, garantimi i pasurisė dhe i tė drejtės sė trashėgimisė, e drejta e strehimit politik dhe e peticionit, si dhe tė drejtat juridike, si garanci kundėr arrestimit tė padrejtė (...)."

[Nxjerrė nga: Wichard Woyke (Hrsg.), Handwörterbuch internationale Politik, Bonn 1994]

Buchauszug"Nė zhargonin politik, pėrkufizimi 'tė drejtat e njeriut' paraqet nė radhė tė parė tėrėsinė e atyre tė drejtave, tė cilat individi mund t'i kėrkojė vetėm pėr shkak tė ekzistencės sė tij si qenie njerėzore, dhe qė duhet tė sigurohen me ligj nga bashkėsia pėr arsye etike. Nė kėtė kontekst bėhet fjalė edhe pėr tė drejtat 'natyrore', 'parashtetėrore', 'tė lindura' apo 'tė patjetėrsueshme', nė respektimin dhe sigurimin e tė cilave legjitimohet njė bashkėsi politike (...)."

[nxjerrė nga: Bertelsmann Discovery Lexikon]

Fragezeichen NGA?

Nė vazhdim do tė shpjegojmė se nga vjen ideja e tė drejtave tė njeriut dhe si ėshtė zhvilluar historikisht ajo. Me kėtė rast do tė shohim se bėhet fjalė pėr njė ide, e cila diskutohet qysh prej mėse 2000 vjetėsh, dhe se rruga e gjatė e tė drejtave tė njeriut formohet nga shumė dokumente tė rėndėsishme (Kursi bazė 2. Si janė zhvilluar tė drejtat e njeriut?). Nė kėtė mėnyrė do tė kemi mundėsi tė shfletojmė pjesė nga dokumentet mė tė rėndėsishme. Nė kuadėr tė temave shtjelluese mbi etikėn botėrore, pėrkufizimin e dinjitetit tė njeriut, do tė shohim gjithashtu se ideja e tė drejtave tė njeriut nuk ėshtė pranuar kudo nė formė tė pakufizuar. Ēėshtja e universalitetit tė kėtyre tė drejtave ėshtė vėnė shpesh nė pikėpyetje.

Fragezeichen ĒFARĖ?

Nė vazhdim do tė njihemi mė nga afėr me tė drejtat qė cilat ka secili prej nesh. Cilat janė ato? Pėr ēfarė bėhet fjalė konkretisht kur flitet pėr tė drejtat e njeriut? Kėtu do tė shtrohet pyetja se cili ėshtė dallimi mes tė drejtave tė njeriut dhe tė drejtave themelore (Kursi bazė 3. Ēfarė tė drejtash tė njeriut ekzistojnė?). Nė kuadrin e njė teme tė gjerė shtjelluese, do t'iu kushtojmė njė hapėsirė edhe tė drejtave tė fėmijėve: Ēfarė janė tė drejtat e fėmijėve dhe pėr ēfarė shėrbejnė ato?

Fragezeichen KUSH?

Nėse na vjedh dikush diēka nė rrugė, ne e denoncojmė rastin nė polici. Ajo e gjen vjedhėsin dhe e nxjerr atė para gjyqit. Atje ai dėnohet pėr thyerje ligji. Ne marrim prapė sendin tonė tė vjedhur. Shtrohet pyetja: kush ėshtė kompetent pėr ndjekjen e shkeljes sė tė drejtave tė njeriut? Kush i ruan tė drejtat e mia? Gjatė pėrgjigjes sė kėtyre pyetjeve, ne do tė shohim nga njėra anė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, e cila ėshtė praktikisht bashkimi i tė gjitha shteteve tė botės (Kursi bazė 4. Kush i ruan tė drejtat e njeriut?), dhe nga ana tjetėr tė ashtuquajturat INGO (International Non-Governmental Organizations), tė cilat angazhohen globalisht pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut.

Skulptur

[Skulptura para selisė sė Kombeve tė Bashkuara]

Domosdoshmėria e njė gjykatėsi tė tillė si Kombet e Bashkuara do tė bėhet mė e qartė nė pjesėn e fundit tė kursit tonė bazė, gjatė shqyrtimit tė disa shembujve konkretė tė shkeljeve tė tė drejtave tė njeriut (Kursi bazė 5. Shkeljet e tė drejtave tė njeriut). Kudo nė botė ndodhin shkelje tė tė drejtave tė njeriut. Kjo do tė thotė se „Deklarata e Pėrgjithshme e tė Drejtave tė Njeriut " ka formuluar tė drejtat e secilit. Por ky ishte vetėm fillimi, sepse mė e rėndėsishmja ėshtė respektimi i saj - kudo dhe gjithmonė.

Ide pėr mėsimdhėnie do tė gjeni nė Pjesėn pėr mėsuesit!

[Kreu i faqes]        [Tė drejtat e njeriut]    [Fotografi ekspozuese]

 

TematWeb 2.0 I Tė drejtat e njeriut I Modele I Demokracia I Partitė I Evropa I Globalizimi I Kombet e Bashkuara I Qėndrueshmėria

Metodat:    Didaktika politike    II    Pedagogjia e paqes    II    Metodat

     

Kjo ofertė Online mbi edukimin politik u zhvillua nga agora-wissen, Shoqata e Shtutgartit pėr pėrēim dijesh pėrmes mediave te reja dhe edukimit politik. Nė rast pyetjesh apo vėrejtjesh drejtohuni Ju lutem te ne.